RE: Ignorování signálů vede ke ztrátám - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

RE: Ignorování signálů vede ke ztrátám

18. října 1999, 00.00 | Článek je zamyšlením nad webdesignem u nás i ve světě a hlavně reakcí na převzatý článek Ignorování signálů vede ke ztrátám, který se zde objevil před několika dny.

Tento článek je menším zamyšlením nad webdesignem u nás a ve světě, ale hlavně reakcí na nedávno zveřejněný článek Ignorování signálů vede ke ztrátám.

První věc, se kterou nesouhlasím, je názor, že vytváření stránek dostupných jen posledním verzím prohlížečů je nešvar větší než nedostatečná rychlost spojení. Toto se podle mne týká jen (hlavně) firemních webů, které jsou dělané hlavně pro efekt - stejně jako reklama v TV (co vás osloví více - TV reklama na nějakou lepší whisku nebo odporná reklama na prací prášek BLABLA, který vaše prádlo vybělí úplně do běla ?). Navíc to není "problém" jen českého webu, ale i o "problému" světového webu. Navíc by to tak ani nemohlo být, protože český web se zatím hlavně učí podle zahraničních webů! Informační weby u nás i na celém světě jsou prakticky shodné, takže nevím, proč autor shazoval jen české servery !!!

Další věc - JavaScript a nepojmenované alty. S JavaScriptem se autor mýlí ještě více, protože dnes jde už o nenahraditelnou technologii. Žádné CGI či API skripty nedokáží reagovat na podněty přímo u uživatele. A je dost zdlouhavé, když se kvůli chybě ve formuláři načítají 2, nebo 1 stránka navíc ! Psát o tom, že tlačítka, reagující na podněty uživatele, jsou pomocí skriptů na straně serveru nerealizovatelná, je nošením dříví do lesa. Něco jiného je rozlišení verze prohlížeče v JavaScriptu - tam zase s autorem původního článku nesouhlasím, protože když prohlížeč nezvládne JavaScript, jak to stránka pozná ??? Navíc prohlížečů je tolik, že napsat stránku pro každý by byl úkol asi pro supermana. Řešení je udělat detekci na serveru (pomocí proměnných v HTTP), v případě prohlížeče s verzí vyšší než 4 a jménem "Microsoft" nebo "Netscape" poslat stránku se skripty, jinak bez skriptů...
S nepojmenovanými alty zase plně souhlasím, pokud jsou někde nepojmenované obrázky pomocí altů, hned beru autora stránek jako amatéra či flákače, který si nezaslouží za svoje stránky nějaké ocenění či obdiv.

Vyvažování reakcí surfařů na stránky zlatem je trochu přehnané, ale je to dost důležité. Nesmí se ale zapomínat, že PC jsou věc dost modifikovatelné, a tak bych se skoro nebál říci, že po roce provozu bez přeinstalace OS nenaleznete na celém světě shodnou konfiguraci jak hardwaru, tak softwaru. Takže jednotlivé výtky ke stránkám můžou být dosti subjektivní (dost často se mi stane, že mi NN4.6 hlásí na stránkách, které se ostatním lidem s NN4.6 zobrazí, chybové hlášky :))).

Flash,... myslím, že stejně jako o Linuxu je o něm dnes moderní mluvit. Nejen z tohoto důvodu se přidám i já. Dle mého názoru Flash nemůže v současné formě konkurovat HTML, ale ani nehrozí vytlačení HTML v budoucích 3 letech. Možná se mýlím, internet postupuje kupředu obrovskou rychlostí (vzpomínáte ještě na NN2 a IE2 ?), ale na to, aby Flash vytlačil HTML by musel ujít ještě ohromný krok kupředu, protože jako produkt komerční aplikace nikdy nemůže porazit něco, co lze vytvářet naprosto zadarmo na jakémkoliv PC. HTML se dá dělat ve Windows, na Macintoshi, v Linuxu, dokonce i v DOSu, na počítačích Amiga, a jednoduchá stránka by se dala napsat třeba i na Commodoru. Na všech těchto počítačích i operačních systémech je obyčejný textový editor, a grafický editor, který buďto umožňuje ukládat grafiku ve formátu GIF či JPG, nebo nějaký free konvertor. Takže až bude Flash zdarma na všech platformách, až bude běhat plynule na PC třídy 486 nebo na Amize, až bude schopen existovat bez podpory HTML stránek, potom má možná šanci na poražení HTML.

Na přenosná zařízení se vymýšlí zjednodušené HTML z důvodu nedostatečné přenosové rychlosti a zbytečnosti obrázků a aktivních prvků (k čemu by byly na malém mobilním telefonu s displayem třeba 200x100 bodů obrázky a aktivní tlačítka?). Navíc na takových zařízeních je z důvodů finančních i časových lepší zažádat o informaci a počkat až přijde, než se snažit prokousat stovkami odkazů...

K přílohám v e-mailu se ani nebudu zmiňovat, e-mail je oblíbený pro svoji jednoduchost, a tohle je přesný opak. Pokud chcete, aby si někdo přečetl váš úchvatný dokument ve Wordu, umístěte ho na FTP server a pošlete mu URL - ušetříte mu často plno starostí a mnohdy i času. Protokol FTP je k posílání souborů přímo dělaný :))

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: