Kolos jménem America Online - díl III. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Kolos jménem America Online - díl III.

10. srpna 2000, 00.00 | Dnes poodhalíme pozadí přípravy tisíců fotografií pro milióny uživatelů AOL. Vše vyžaduje řád a systém.

Konečně se dostávám k tomu, abych přiblížil p.t. čtenářstvu proces zpracování fotomateriálu v mediálním gigantu America Online. Při objemu informací, který je denně servírován milionům čtenářů/diváků už nejde jen o to co psát a publikovat, ale také jak to dostat do online podoby. Rotace - tedy obměňování obsahu na jednotlivých stránkách jde do desítek a stovek tisíců za týden. Český model, kdy jeden člověk sepíše článek, dá dohromady obrázky a pak to pomocí nějakého více či méně zdařilého redakčního systému umístí na web, zde nemá ani tu nejmenší šanci. Vezměte si ty nejúspěšnější deníky; kolik mají předplatitelů, kolik mají čtenářů - mám dojem že MF Dnes má náklad asi 400.000 výtisků a čte jí dejme tomu milion lidí. My máme 22 milionů platících zákazníků a čte nás něco ke stu milionům. Já vím, vy si řeknete, že se zase vytahuju tím, jak je AOL velká. Samozřejmě se vytahuji. Jednak si někde musím odreagovat svůj komplex velikosti a druhak - jak říká pan Neff - máme tolik zákazníků, že z toho jímá závrať nejen mne, ale i zkušené novinářské veterány, kteří pracovali dvacet let pro New York Times nebo Time magazin.

Publikování v AOL je možné díky spolupráci týmů, přesné a do detailu vymezené asi jako nabíjení a střelba z námořního děla.
Články jsou v drtivé většině získávány z externích zdrojů; od agentur jako jsou Reuters nebo Associated Press. Během přípravy zprávy k publikování je specifikován požadavek na ilustraci nebo doprovodnou fotografii včetně specifikace stránky, na které bude zpráva umístěna, kdy musí být živá a kdy se má stáhnout. Fotografie ke článku buď přijdou po drátech - to když jde o zprávu - nebo se vyhledají v archivech - pro výročí - a nebo se najde vhodná ilustrace - třeba injekční stříkačka, když jde o článek o drogách. Protože již víme, kde článek vyjde, víme i kam přijde fotografie. Každé místo na stránce má své kódové označení a fotografie třeba pro plochu Y1 má rozměry 150x50 pixelů. Fotoeditor fotografii vyčistí, barevně vyrovná, ořízne - mluvím o práci s Photoshopem, rozumíme si? - a ve speciálním AOL software provede kompresi. Software pro kompresi je jedním z mnoha nástrojů vyvinutým v AOL; obvyklý postup je zkomprimovat obrázek několikrát, pokaždé v jiné kvalitě a musí se vybrat ten, na kterém jsou ještě slušné barvy při minimální velikosti. Výsledný obrázek pak má třeba velikost pouhých 7K a extensi .art a nedá se ze stránky ukrást jako na webu; celá stránka, tak jak ji vidí čtenář je již zkompilovaná.

Takto připravená grafika se uloží do speciální knihovny a v průvodní informaci je zaznamenáno, že má doprovázet článek ten a ten, který jde na živo dnes odpoledne ve čtyři hodiny na obrazovce News. Automatický publikační software pak vezme článek i obrázek a plácne to tam kam to patří a ve stanovenou dobu - druhý den a nebo také až za týden - celý balík stáhne a uloží do archivu.

Celý proces je ještě poněkud komplikovanější; třeba tím, že máme v současnosti v běhu 3 verze AOL - AOL 3.0, AOL 4.0 a AOL 5.0. Novější verze jsou rychlejší a vyžadují víc místa a novější počítače, ale starší verze se udržují v běhu poměrně dlouhou dobu a pro ně se připravují stránky méně náročné na objem přenesených dat. Přihoďte k tomu AOL Plus určenou pro DTS nebo kabelové připojení, kde se distribuují multimediální soubory jako jsou videoklipy a zvukové klipy a třeba AOL TV; vynásobte to celé koeficientem obludnosti 11.3 a možná získáte alespoň přibližnou představu o obludnosti celé mašinérie America Online.

Tady je pro ilustraci sportovní stránka z dnešního dne. Obě fotografie přišly z AP - Associated Press - a mají v pravém dolním rohu umístěný kredit. Také jsou standardně orámovány černou čárou o síle 1 pixel. Pod některé obrázky se umisťuje stín pro plastičtější pocit. Na obrázky je kladen velký důraz, protože slouží jako eye-catcher a zvyšují počet kliků na stránku. Všimněte si také v pravém dolním rohu uvedeného Keyword. To je původní vynález AOL - vše je dostupné přes klíčové slovo. Otevřete AOL, kombinací CTRL + K přivoláte dialog Keywords, napíšete Sports a už si můžete přečíst "what's shaking today :-)"

Celá produkce je dělená podle kanálů; každý kanál má svůj produkční tým, product managera a přiděleného fotoeditora, který zodpovídá za to, že dostanou svůj obrazový materiál včas, se správným kreditem - u sportu je to legrace; kanál Entertainment je ta správná soda - a také že bude vypadat k světu.

Pro překvapivé události mají photoeditoři k dispozici různé balíčky informací - třeba nám tady už dlouho visí jeden s nápisem - "použít až Reagan umře" - ale všechno se předvídat nedá. Tu se JFK junior s letadlem netrefí na ostrov, Kansasem projede tornádo či se středoškolák rozhodne postřílet své spolužáky a celý perfektně fungující systém se nabudí do vysokých obrátek. Plánované články a fotky letí stranou a namísto nich se publikují aktuální informace tak, jak přicházejí ze světových zpravodajských sítí. K nim se narychlo vem kde vem dávají dohromady fotografie a ilustrace. Stejně jako v každých jiných novinách či spíše radiu, televizi; prostě multimediu.

Další relevantní články:

Kolos jménem America Online - díl II.
Kolos jménem America Online - díl I.
Proč si Američan nekoupí digitální fotoaparát?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: