Ignorování signálů vede ke ztrátám - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Ignorování signálů vede ke ztrátám

15. října 1999, 00.00 | Reflektujete na svých stránkách signály od surfařů? Nepoužíváte technologie, které vám spíše škodí než prospívají? Blíže viz zajímavá polemika.

Výše uvedený zdroj poněkud tvrdě přirovnává nedávné vlakové neštěstí v Londýně k Webu. K onomu neštěstí došlo po přehlédnutí stavu semaforu, který přikazoval zastavit. Vedení britských železnic přišlo několik stížností na špatnou viditelnost semaforu od strojvedoucích, poslední z nich pár týdnů před srážkou vlaků. Vedení je ale zcela ignorovalo. Nedostatky na webovských serverech, resp. v tom, co posílají surfařům do jejich prohlížečů, žádné ztráty na životech nepřinesou, ale pokud na ně surfaři poukazují, měli by být co nejrychleji vyslyšeni. Jinak server ztrácí návštěvníky a snahy lidí kolem něj vyznívají vniveč.

Nedostatků v komunikaci se servery je na Webu nemálo. K těm nejpalčivějším patří pomalé spojení - ale to může být zaviněno lecčím a nemusí to jít přímo na triko administrace serveru. Svým dílem je to i věcí dalšího rozšiřování přenosových pásem na celém Inetu. Za mnohem horší považuju stránky, které jsou dostupné jen posledním verzím prohlížečů ("nejlépe" jen od jednoho producenta). Jde o nešvar, který se šíří českým Webem jak neštovice.

Používám Navigator 3.x a nestalo se mi, že bych měl potíže s luštěním dat z jakýchkoli předních serverů po celém světě. Nebudu přímo jmenovat jednotlivé tuzemské servery, ale je nemálo těch, ze kterých vylezou neuvěřitelnosti, některé dokonce prohlížeč "shodí". Všechny tyhle nedostatky mají dva společné jmenovatele - javascriptové chrlení a nepojmenované obrázky (alt=""), ve kterých se s vypnutou grafikou nedá vůbec orientovat a které případně ještě ošklivě rozhází vzhled stránky.

Používání JavaScriptu je nejlepší se zcela vyhnout. Surfaře nějaká "kouzlíčka" na stránce vůbec nezajímají - jde jim o obsah a rychlou orientaci. Všechny potřebné funkce lze dodat via CGI, resp. API. Pro JavaScript neexistuje žádný standard. A když už se ho někdo rozhodne používat, musí do čela stránky vložit test na verze prohlížečů a výsledkům testu přizpůsobit obsah stránek, aby každý prohlížeč dostal, co zvládne. Nakonec pro přenosná zařízení se vymýšlí všelijak ostrouhaná syntaxe HTML (s podporou variant XML), která uživatelům přinese podstatnou informaci, nikoli snahu autora stránek dokázat části surfařů, jak to s nestandardním JavaScriptem pro nějakou poslední verzi nějakého prohlížeče válí.

Pokud narazím na Webu na server, kde jsou na hlavní stránce jen všelijak poskládané, slepé obdélníkové obrysy obrázků a víc už nic, jdu hned pryč. Hezkým příkladem toho, jak nakonec museli tvůrci stránek vyslyšet volání surfařů, je zpravodajství CNETu. Na hlavní stránce s odkazy na zprávy je pro osvěžení vzhledu několik odkazů provedeno v podobě obrázků. Jsou ale malé, takže popisný text z altu se tam leckdy nevešel. Někdy jsem musel do obrysu obrázku ťuknout, aby se mi vylíhl v grafice a abych se tak dozvěděl, o co jde. Před pár týdny CNET pod tyto obrázky přidal textové odkazy. Proč asi?:)

Jak se tak občas koukám na tuzemské stránky, někteří webmasteři zřejmě vůbec nereflektují signály, které jim přicházejí od surfařů (i z logů, zaznamenávajících jejich (ne)poskakování a chybové hlášky ze serveru, resp. i ze skriptů pro CGI/API). Každou reakci surfaře, který hlásí, že mu něco nejde, by měl webmaster - aspoň pro sebe - vyvažovat zlatem. A hned učinit, co třeba, aby jeho stránky "fungovaly" a mohli je navštěvovat všichni. Že se webmasteři už vůbec nepodívají na to, jak se jejich stránky zobrazují v jiných prohlížečích, je ignorance hrubšího zrna, ale i podřezávání si větve pod sebou.

K webmasterským nešvarům nakonec náleží i zařazování objektů, které na surfařích vyžadují stažení a instalaci dalšího softwaru (plug-ins). Někde - třeba na uměleckých serverech - to může mít význam. Ale jinde je to zbůhdarmým plýtváním energie, aspoň do doby, než v převážné většině prohlížečů budou takové cancourky přímo implementované (za pět let?).

Nemohu - už poněkolikáté - opomenout ani manažerské nešvary, projevující se v e-mailu. Kdy už konečně manažeři a PR-áci pochopí, že přifařená informace v MS Wordu končí u mnoha příjemců jejím okamžitým vymazáním? Nebo že by jim to bylo zcela jedno? Nehledě už na "zdárný" vývoj virů, které takové soubory s sebou mohou přinášet. Člověku by se skoro chtělo zvolat: "Neotevírejte žádné přidané soubory ke zprávě - může tam být virus!", aby se manažeři naučili posílat normální e-mailové informace s normálním textem. Mimochodem, ty e-mailové attachmenty opravdu radši moc neotevírejte...už jsou na světě zase další Melissy apod. a antivirové firmy to sotva stíhají.

Závěrem by se dalo říci "Take it as easy as you can". Neboli dělat všechno zcela nejjednodušeji a v dynamických stránkách, které si přečtou všichni. Komplexnější vazby systému mají (svižně) probíhat na straně serveru, nikoli v prohlížeči, kterému pro úspěch věci bohatě stačí HTML. A každý signál surfařů o nefunkčnosti nebo zmatenosti berme velmi vážně - jde o cenný výsledek uživatelského testu našeho systému.

Zdroj: Wired , BAJT a News on 'Net.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: