Corel R.A.V.E. 2 - jednoduchý banner - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Corel R.A.V.E. 2 - jednoduchý banner

Corel Fixa

6. listopadu 2002, 00.00 | Balík Corel 11 obsahuje i druhou verzi poměrně nenápadného animačního programu s podivným názvem R.A.V.E. Cílem dnešního testu bylo, zda v něm lze vytvořit jednoduchý animovaný banner, neboť majitel celého balíku bude chtít jistě využít jeho potenciál na maximum.

Balík Corel 11 obsahuje i druhou verzi poměrně nenápadného animačního programu s podivným názvem R.A.V.E. Cílem dnešního testu bylo, zda v něm lze vytvořit jednoduchý animovaný banner, neboť majitel celého balíku bude chtít jistě využít jeho potenciál na maximum.
Uživatele zběhlé v CorelDRAW rozhodně potěší, že valná většina fukcí se přesunula i do RAVE. Můžeme tedy začít rovnou pracovat. Šablony se sice nekonají a také velikost nového dokumentu se definuje jinak, ale po chvíli pátrání objevíme vlevo nad nástrojovou paletou to správné místo pro zadání velikosti dokumentu. V našem případě je to 468 x 60 pixelů.

Jako první vytvoříme pozadí. To bude sestávat z obdélníku, který by měl v průběhu animace plynule měnit barvu. Samotný obdélník nakreslíme známým způsobem (Rectangle tool) a stejně hladce ho i vybarvíme. K doladění případných nepřesností je zde plovoucí menu, umožňující nastavit přesné rozměry i umístění v pixelech. Když už jsme u vytváření objektů, není od věci připomenout práci s vrstvami. Jejich použitím se práce posléze nejen zrychlí, ale především zpřehlední. Vrstvy si můžeme podobně jako ve Photoshopu pojmenovat a podle potřeby manipulovat volbami viditelnosti, editace a tisku.

V paletce Timeline se jakýkoliv objekt zařadí pod zvolenou vrstvu. V pravé části se pak objeví ve vlastní složce časové osy ve vybraném snímku. Protože potřebujeme, aby se podklad měnil v průběhu celé animace "vytáhneme" myší jeho průběh na časové ose někam ke 40 snímku.

Klepnutím levou packou našeho hlodavce na právě vytažený koncový bod vyvoláme menu, z nějž zvolíme Create Tween.

Někde uprostřed časové linky pomalu se tvořící animace vytvoříme opět pomocí kontextového menu klíčové snímky (Insert Keyframe). V těchto bodech osy můžeme měnit vlastnosti obdélníka, v našem případě výplň. O plynulý přechod mezi nimi se postará algoritmus programu.

Klasicky corelovsky napíšeme text. Nápis "ONLINE" by měl přilétat po křivce směrem od diváka od počátku až po dvacátý snímek. Pak až dokonce už zůstane na místě. Shodně s animací obdélníka popsanou výše je třeba určit dobu průběhu a vytvořit někde v druhé polovině osy klíčový snímek. Po té libovolně nakreslíme křivku průběhu (zde byl použit 3 Point Curve Tool).

Z kontextového menu u aktivního nápisu vybereme "Attach to Path" a zvolíme nakreslenou křivku.

Po zpracování je vidět, že program rozložil průběh křivky v čase na celou dobu přítomnosti nápisu v animaci. Přetažením v klíčovém snímku do potřebného bodu křivky si běh upravíme k obrazu svému. Po té ještě na počátku změníme velikost a natočení nápisu.

Druhá část loga - text "GRAFIKA", přiletí po částech a dopadne na své místo. Postup je analogický s kroky naznačenými v předchozím textu. Na začátku je však nutné nápis převést na křivky (CTRL Q) a rozdělit na dvě skupiny pohybující se zvlášť. K animaci je výhodnější použít Keyframes, neboť se nejedná o nijak složitý pohyb.

Názvy rubrik pouze mění barvu, což je postup známý už ze samotného začátku. U prodlužujících se linek je na počátku nastavena tloušťka 11 a na konci 2 pixely. Elipsy na pozadí jsou po nakreslení seskupeny, aby se s nimi dalo pracovat jako s celkem.

Banner je v zásadě hotov. Zajímavost mu můžeme dodat třeba tak, že klepnutím na názvy rubrik otevřeme nové okno s danou sekcí stránek. K tomu nám pomůže kontextové menu vyvolané pravým tlačítkem v koncovém bodě časové osy. Zde zvolíme položku Properties a záložku Internet.

Druhým a zjevně praktičtějším řešením je zapnutí plovoucí nabídky Internet. V ní snadno přidělíme potřebnou adresu a nastavíme parametry zobrazování, překrytí obrazovou mapou a podobně. Hotový banner můžeme podle chuti ještě nějak oživit a pak už zbývá jen export do prohlížečem stravitelného formátu. Využití nalezne funkce "Publish To The Web" produkující kromě SWF souboru i HTML kód a díky které snadno nastavíme co je potřeba (opakování, kvalitu zobrazování, zákaz menu apod.).

Zvládnutí práce s Corel R.A.V.E. 2 se nezdá být nikterak složité. Ti co pracují nebo se chystají pracovat s Corel DRAW 11 a ještě nezvládají Flash proniknou do tajů ovládání snadno a rychle. Dobrým vodítkem jim budiž i tento tutorial.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: