IFA 2005: První praktické dojmy ze širokoúhlého Kodaku P880 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

IFA 2005: První praktické dojmy ze širokoúhlého Kodaku P880

Kodak P880

5. září 2005, 00.00 | Počátkem srpna Kodak představil nové elektronické zrcadlovky řady P, které se stávají tím nejlepším v jeho nabídce digitálních fotoaparátů. Na veletrhu IFA 2005 jsme měli možnost si krátce vyzkoušet v praxi vyšší model P880. Jaký je?

Kodak před několika měsíci definitivně ukončil výrobu vlastním digitálních zrcadlovek a tím pádem se před měsícem oznámené nové elektronické zrcadlovky P850 a P880 staly tím nejlepším v jeho nabídce. Jde sice stále o fotoaparáty určené zejména amatérům, přesto P880 zaujme nejen rozlišením 8MPix, ale zejména širokoúhlým objektivem začínajícím na 24mm a disponujícím 5,8x optickým zoomem. Tento poměrně specifický fotoaparát jsme měli možnost krátce prakticky vyzkoušet na veletrhu IFA 2005 v podobě předprodukčního vzorku, takže sice ještě nemáme k dispozici zkušební fotografie, zato jsme se měli možnost s ním poměrně podrobně seznámit. Jak se Kodaku povedla nová konstrukce?

Konstrukce a ergonomie
P880 svou konstrukcí poměrně nápadně připomíná některé Nikony řady CoolPix. Fotoaparát je poměrně drobný a patří mezi menší elektronické zrcadlovky, přesto jeho zadní stěna je překvapivě prostorná. To znamená, že tělo je tenké, běžně široké ale vyšší víc než bývá zvykem. Z toho plyne první drobná nevýhoda. Grip je také poměrně úzký, takže pokud mátě větší dlaň počítejte s tím, že nebude snadné fotoaparát pevně uchopit a na prsty pravé ruky budete narážet i při zoomování či ostření pomocí prstenců.
Mimochodem, mechanicky ovládaný zoom pomocí prstence je novinkou u EVF fotoaparátů Kodak a pochopitelně novinkou příjemnou. Ostřící prstenec je těsně u těla podobně jako u Minolt řady A a stejně tak je pouze elektronický, tedy není mechanicky spojen s optikou.
Fotoaparát je vyroben z poměrně příjemného černého plastu. Působí robustně a přitom není nijak dramaticky těžký.
A k ergonomii ještě jedna důležitá poznámka. Stejně jako Nikon u vyšší řady CP se i Kodak rozhodl co nejvíc fotografických funkcí ovládat pomocí specifických tlačítek. Na těle najdete celkem 22 tlačítek a ovládacích prvků! Bohužel pouze jeden z nich je roller, takže v manuálním režimu expozice si nejprve rollerem vyberete zda nastavujete čas či clonu, pak stisknete tlačítko set a teprve začínáte ovládat fotoaparát.

Hledáček a displej
Dobrou zprávou je, že P880 je vybaven vynikajícím prostorným, rychlým a dobře kontrastním LCD displejem. Horší zprávou je, že to samé se nedá říct o elektronickém hledáčku. Ten má bohužel poměrně malý obraz podobně jako třeba Panasoniky, při rychlejším pohybu tělem nestíhá překreslovat a obraz je poměrně hrubozrnný. Navíc si uživatel musí zvyknout na velkou očnici s malým kruhovým průhledem, která rozhodně nepotěší fotografy s brýlemi. V tomto ohledu bohužel P880 příliš ergonomický není a pokud si jej pořídíte, pravděpodobně budete většinou fotografovat s LCD displejem.

Objektiv
To, co odlišuje P880 od konkurence, je širokoúhlý objektiv s rozsahem 24 - 140mm a světelností F2,8-4,1. V praxi překvapí poměrně malými rozměry a velmi příjemným ovládáním pomocí pogumovaného prstence. Pohyb je plynulý, přesný a příjemný. Ohnisko 24mm navíc podpořené světelností f/2.8 je zejména v interiérech velmi příjemné. Navíc zřejmě díky světelnosti fotoaparát i velmi dobře a rychle ostří. Jedinou otázkou, kterou jsme nemohli ověřit, je kresebnost, protože k dispozici je zatím pouze předprodukční kousek. Nicméně jakmile budou sériové kusy k dispozici, můžete se těšit na recenzi.

Drobné postřehy
Trochu zklamáním pro nás byl velmi malý interní blesk, od kterého se rozhodně nedají čekat zázraky. Proto jistě potěší hot-shoe patice pro externí blesk, která zřejmě obsahuje i řídící konektory. Bohužel zatím nikdo nebyl na stánku schopen odpovědět na otázku, jaké že blesky to řídit půjdou.
Druhou zajímavostí je, že Kodak již zřejmě definitivně přešel na ImageLink konektor pro připojení synchronizační kolébky. Najdeme jej i u P880.
A když už jsme několikrát použili srovnání s Nikony, tak i P880 se zapíná a vypíná ovladačem umístěným okolo spouště. Ten Kodaku je však převrácen a zároveň je otočen význam směrů pohybu. Inu možná to tak Kodak považuje za lepší.

Celkový první dojem
P880 je poměrně netradiční fotoaparát ve srovnání se současnou nabídkou v třídě EVF. Tělo je spíš menší (ve srovnání s modely jako FZ30, F818, A2, 8080 apod.) a přitom je nezvykle vysoké. Na jednu stranu nabízí obrovské množství ovládacích prvků a na stranu druhou ergonomie trochu pokulhává. LCD displej je špičkový a EVF hledáček spíš podprůměrný. Z toho všeho plyne, že si buď tento fotoaparát opravdu oblíbíte, protože vám prostě sedne, nebo jej naopak nebudete schopni vůbec přijmout. V každém případě se Kodaku podařilo odlišit a pozicovat P880 někam mezi levné a nevýkonné modely typu KM Z6 a hi-end modely typu FZ30.

:: Kompletní popis P880
:: Technické parametry P880

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: