Příprava polepu auta v CorelDraw - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Příprava polepu auta v CorelDraw

3. září 2003, 00.00 | Cílem dnešního tutoriálu je opět trochu přiblížit praxi signmakera, ukázat, že v Corelu nejsme omezeni velikostí papíru ve vaší tiskárně, ale že tento program má skutečně v podstatě neomezené možnosti.

S novým školním rokem je tu i nový tutoriál pro zájemce o grafiku v Corel 9. Hned v úvodu předesílám, že tentokrát to nebude nic světoborného, nečekejte žádnou závratnou bombu a prosím, nekamenujte mne v diskuzi. Rád bych nastínil postup, jak dostat nějakou vaši grafiku na reálnou věc jako je například auto.
Dnes si víceméně budeme hrát s velikostmi objektů, budeme importovat, zvětšovat a zmenšovat a také trochu hledat na internetu.
Myslím si, že zde uvedeným postupem klidně můžete v reálu obdržet i něco takového jako je na obrázku.
Dnešní tutoriál si bez větších problémů mohou vyzkoušet uživatelé všech verzí Corelu i když podotýkám, že ve verzi 5 a nižší to není to pravé ořechové.

Fabia v počítači a v reálu

Krok 1.: Za vším stojí zákazník

Jak už je u těchto tutoriálů zvykem, začneme od návštěvy zákazníka. Tentokrát nám zavolal, zda bychom mu mohli olepit firemní auto. To samozřejmě nebyl žádný problém, vtip byl jen v tom, že auto nebylo k dispozici, přesto bylo potřeba (do zítra) udělat návrh. Co s tím?? Zákazník chce vidět, co bude mít na svém autě, přesto se auto toulá někde po kraji.
Pomoc je jednoduchá - zkusíme najít na internetu tzv. blueprint a pokud se povede ho sehnat, je vyhráno.
BLUEPRINT je v podstatě technický výkres (bokorys, nárys a další potřebné pohledy na vůz) převedený do nějaké srozumitelné podoby, jako je třeba GIF nebo JPEG. Schválně jsem uvedl tyto dva formáty, protože na kvalitu výsledné grafiky to stejně žádný vliv nemá. My totiž ten obrázek použijeme jen jako šablonu pro další práci.
Samozřejmě, že to může být i vektorová grafika, ale zákazníků, kteří vám svoje auto dodají takto perfektně vymalované je skutečně poskrovnu.
Jistěže se ptáte "Ale kde mám takový obrázek sehnat?". A odpověď zní: "Na internetu, kde jinde..."
Existují samozřejmě komerční firmy, které vám většinou za poměrně dlouhé peníze nabídnou celou kolekci takovýchto blueprintů přímo ve vektorové podobě, ale k čemu je Vám cédéčko, na kterém je třeba 400 současných nejčastěji se vyskytujících modelů vozů, když vy zrovna teď potřebujete obrázek dodávky pro topenáře z Husí Lhoty?
Osobně to řeším několika způsoby:
1) Pokud zákazník moc nepospíchá, pokouším se sehnat nákresy vozu přímo u zastoupení automobilky. Dobré zkušenosti mám se škodovkou, ta mi bez problémů poslala to, co jsem potřeboval.
2) Zkouším najít blueprint na nějakých webovkách, a většinou se to daří.
Dobré stránky jsou Onno van Braam a Suurland.com. Shodou okolností obě stránky jsou švédských autorů a je tam k nalezení spousta materiálů. V sekci BLUEPRINTS (většinou) najdu vše co potřebuji.
3) Pokud selžou i tyto zdroje, zkouším hledat obrázky přímo na webovkách výrobců. Tam už to nebývá tak OK, nicméně některé modely tam nalézt lze a k běžné práci postačí i poměrně nekvalitní obrázek.
4) A i když selžou webovky výrobce ještě existuje taková záchranná berlička - říká se jí digitální foťák a tím si jednoduše vyfotíte nějaké takové podobné auto jako má zákazník přímo někde na parkovišti před hypermarketem. Tuto možnost používám i v případě, kdy olepovaným objektem je něco tak "exotického" jako rameno autobagru :o)

Krok 2.: Mám obrázek!

Výborně! Teď už máme to nejhorší v podstatě za sebou a nezbývá než si hrát s vektory. Jako vždy začneme s prázdnou stránkou, ovšem tentokrát to nebude žádná "Á-čtyřka", ale pořádný macek, bratru, nějakých 5 na 3 metry. Ne, nedělám si legraci, budeme malovat na auto, a běžný vůz má takovéto nějaké rozměry. Musí nám zbýt i trochu místa okolo... Prosím pozor! Verze Corelu 5 má omezení ve velikosti stránky tuším na nějakých 760 x 760 mm, nic většího prostě nepořídíte. V tomto případě doporučuji dělat všechno v měřítku 1:10 a ve finále pustit na plotr naopak v měřítku 10:1 (1000% zvětšit).

Vytvořte si pořádnou plochu

Řekněme, že náš topenář bude mít oktávku a nechal nám volnou ruku k tvorbě. Chce, aby jeho auto bylo hodně vidět, ale než se bude lepit, chce si odsouhlasit návrh. Dobrá, to není žádný problém. Z www.suurland.com si stáhneme blueprint auta, pomocí Ctrl+I nebo ikonky pro import obrázek naimportujeme. Nyní bychom měli mít před sebou něco takového.

Octavia na ploše

Ještě jednou opakuji, že toto je bitmapový obrázek, nikoli vektory, ale pro názornost to úplně postačuje. Pokud bychom chtěli být puntičkáři, ještě před importem do Corelu bychom auto mohli vybarvit třeba ve Photoshopu barvou jakou ve skutečnosti má, ale to je jiná kapitola.
Z nákresu jasně vidíme, že Octavia má na délku 4511mm a to je jediný rozměr, který potřebujeme. Nyní nastane klíčový okamžik celého tutoriálu - nakreslíme si obdélník, jehož jeden rozměr nastavíme na 4511mm, výplň nebude mít žádnou a přiřadíme mu třeba červené obrysové pero aby byl lépe vidět.

Octavia s obdélníkem

Na ploše teď tedy máme něco takového a už jen zbývá upravit rozměry blueprintu tak aby odpovídal skutečným rozměrům auta. Proporcionálně zvětšujte nebo zmenšujte obrázek auta tak, abyste dosáhli stavu kdy se přední nárazník přesně dotýká jednoho kraje červeného obdélníka a druhý nárazník druhého okraje. Asi takto:

Nárazníky

A to je v podstatě celé. Na ploše teď máme auto, jehož rozměry odpovídají skutečnosti, s klidem můžeme smazat ten červený obdélník a na auto "nalepit" grafiku tak, aby se líbila zákazníkovi.

Grafika

Jak jsem předeslal - nic světoborného, ale myslím si, že velikou výhodou tohoto postupu je jednak to, že nemusíme mít nutně auto k dispozici, jednak to, že můžeme poměrně přesně zjistit rozměry grafiky a udělat rozpočet kolik bude stát samolepící fólie, která se spotřebuje, a jednak se zákazníkovi může předložit návrh ke schválení. Dále jednoduše zjistíme zda to, co jsme vytvořili, bude vůbec pasovat na auto, které zákazník vlastní. Jistě jste si všimli, že mi nápis pasuje přesně mezi prolisy klik předních a zadních dveří - toho byste těžko docílili bez takového obrázku... A navíc - příprava na řezání je s takovým obrázkem skutečnou zábavou. Věřte mi, že pokud máte kvalitní podklady, nespletete se o více než 5 milimetrů.

Krok 3.: Závěrem

Cílem dnešního tutoriálu bylo vám všem opět malinko přiblížit praxi signmakera, ukázat, že v Corelu nejste omezeni velikostí papíru ve vaší tiskárně, ale že tento program má skutečně v podstatě neomezené možnosti a také vám poskytnout pár odkazů na stránky na internetu, kde najdete něco užitečného. Něco, co se může vždycky hodit.
Řekněme, že dnešní tutoriál byl takový odpočinkový, po prázdninách a dovolených nic složitého na přemýšlení, spíš jen takové "hraní" si s autíčkem. Nicméně i takové jednoduché věci vám mohou hodně pomoci v práci.
Byl bych rád, kdyby se dnešní diskuze ubírala zhruba tím směrem, kde a jak na internetu nalézt nákresy různých praktických věcí ze života. Osobně používám ty dvě výše uvedené a protože na nich v drtivé většině případů najdu co potřebuji, nepátrám po žádných dalších, ale zajímaly by mě zkušenosti ostatních internetových "pátračů".
Na úplný závěr přináším několik fotografií aut, pro které byly připravovány podklady výše popsanou metodou.

Auto 1 Auto 2

Auto 3 Auto 4

Doufám že vám dnešní článek něco přinesl. Děkuji za pozornost a těším se u dalších tutoriálů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: