Jak si urychlit práci v Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Jak si urychlit práci v Illustratoru

9. srpna 2001, 00.00 | Pokud používáte tento oblíbený vektorový, určitě oceníte tipy na zefektivnění vaší práce. Některé informace pro vás budou nové, ale bez většiny se profesionál neobejde.

Každý uživatel má svůj vlastní, individuální přístup k ovládání svých oblíbených programů. Ze zkušeností ale vím, že je mnoho takových, kteří nikdy neotevřeli manuál či nápovědu a naučili se pracovat s aplikací živelně a metodou pokus-omyl. Hluboce jsem také vždy obdivoval všechny kolegy, kteří kmitali myší mezi paletami a nabídkami a s jistotou Viléma Tella vybírali ty správné položky - byl to obdivuhodný pohled. Přesto jsem se ale nikdy nezbavil pocitu, že se znalostí a používáním všemožných zkratek a zjednodušení jsem vždy dosahoval mnohem rychlejší a efektivnější práce. V tomto článku představím některé drobné tipy, které každému mohou usnadnit a urychlit práci v Adobe Illustratoru. Někomu možná mohou připadat příliš triviální, někoho ale možná příjemně překvapí.

Pozn.: Při ovládání se na MacOS používá klávesa Command (Cmd), ve Windows ji nahrazuje klávesa Ctrl, která má v MacOS jiný význam. V textu je proto uváděna klávesa Cmd/Ctrl, což znamená, že v MacOS se použije Cmd, ve Windows pak Ctrl.

Nástroje
Každý z nástrojů má svou klávesu, kterou jej aktivujete. Stačí chvíli podržet kurzor nad ikonou nástroje a objeví se popiska se jménem nástroje a příslušnou klávesou v závorce. Těžko si budete pamatovat všechny, ale u těch oblíbených se to vyplatí. Nezapomínejte, že pod některými ikonkami se skrývá více nástrojů. Označuje to malá šipečka v pravém dolním rohu; stačí kliknout na ikonku a chvíli podržet - rozbalí se nabídka dalších nástrojů, z nichž si můžete vybrat, případně paletku "utrhnout" a nechat zobrazenou trvale. Kdybych sám nepotkal grafika s dvouletou praxí ve studiu, který byl velmi překvapen, že tam jsou i nějaké další nástroje, tento fakt bych tu ani nezmiňoval. Klepneme-li na nástroj se stisknutou klávesou Alt, přepneme přímo na další nástroj v pořadí. Dvojklikem nastavíme výchozí hodnoty daného nástroje.

Kdykoli se můžeme rychle přepnout na nástroj výběru stiskem Cmd [Mac], resp. Ctrl [Win]. Kurzor se změní na poslední použitý nástroj výběru. Pokud byl zvolen přímý výběr (bílá šipka), přidáním klávesy Alt přepneme kurzor na skupinový výběr (bílá šipka s plusem).

Shift stisknutý během tažení vždy omezuje pohyb po 45° - tak se kreslí přesně rovné čáry, posouvá a kopíruje se vodorovně/svisle, proporcionálně se zvětšuje a zmenšuje atd. Alt stisknutý během tažení zase vytváří kopii - akce se provede jako obvykle, ale s kopií objektu.

Nejpoužívanější klávesy
  • V - nástroj výběru
  • A - nástroj přímého výběru
  • P - pero
    • stiskem Alt přepneme na nástroj úpravy kotevních bodů (jinak Shift-C)
    • ukážeme-li na bod, změní se kurzor na nástroj odebrání bodu (jinak -); stisk Shift jej vypne a můžeme přímo kreslit
    • ukážeme-li na hranu, změní se kurzor na nástroj přidání bodu (jinak +); stisk Shift jej vypne a můžeme přímo kreslit
  • T - text; během psaní textu nelze přepínat nástroje klávesami - stačí ale s klávesou Cmd/Ctrl klepnout kamkoli mimo text a potom je možné nástroj přepnout. Chceme-li tedy přepnout na jiný nástroj během psaní textu, stiskneme Cmd/Ctrl, klepneme mimo text a stiskneme klávesu nástroje (např. V).
  • R - rotate, otočení objektu; klepnutím určíme střed otáčení, tažením otáčíme.
  • S - scale, změna velikosti; klepnutím určíme střed, tažením zvětšujeme/zmenšujeme
  • E - volná transformace. Toto je velmi silný nástroj, prakticky jakákoli kombinace modifikačních kláves během jeho použití něco znamená a je užitečné si jej vyzkoušet a osvojit. Tímto nástrojem můžeme objekt posouvat, zmenšovat a zvětšovat, otáčet, zkosit, perspetivně zkosit i libovolně deformovat:
    • klepnutím uvnitř objektu nebo na jeho hraně a tažením objekt posouváme
    • klepnutím vně objektu a tažením objekt otáčíme
    • tažením za středová táhla objekt natahujeme v jednom směru
    • tažením za rohová táhla objekt zvětšujeme/zmenšujeme
    • stiskneme-li během posouvání táhla navíc Alt, akce se provádí současně na obě strany (ze středu)
    • stiskneme-li během posouvání středového táhla Cmd/Ctrl, objekt zkosíme
    • stiskneme-li během posouvání středového táhla Cmd/Ctrl+Shift, objekt zkosíme při zachování jeho výšky
    • stiskneme-li během posouvání rohového táhla Cmd/Ctrl, posouváme zvolený vrchol na libovolné místo, objekt se deformuje do vzniklého obecného čtyřúhelníku
    • stiskneme-li během posouvání rohového táhla Cmd/Ctrl+Shift, posouváme vrchol v jednom směru, objekt deformujeme do lichoběžníku
    • stiskneme-li během posouvání rohového táhla Cmd/Ctrl+Alt+Shift, objekt deformujeme do rovnoramenného lichoběžníku, měníme tak jeho perspetivu
  • X - přepíná styl tahu a výplně; klávesa "/" (lomítko) nastaví "prázdnou" barvu tahu/výplně (none), klávesa "," (čárka) nastaví poslední použitou barvu; Shift+X prohodí barvy tahu a výplně

Zvolíme-li nástroj pro kreslení obrazců (obdélník, elipsa, spirála atd.), můžeme místo kreslení objektu dvakrát kliknout na plochu a zobrazí se dialog pro zadání přesných parametrů objektu. U deformačních nástrojů (rotace, zvětšení, zkosení atd.) po stisku klávesy Alt přibudou ke kurzory tři tečky a kliknutím můžeme v dialogu zadat přesné hodnoty operace.

V Illustratoru prakticky vůbec nepotřebujeme scrollbary. Stiskem mezery změníme kurzor na "pacičku", s níž můžeme pohybovat dokumentem na všechny strany. Přidáme-li navíc Cmd/Ctrl, z kurzoru se stane lupa (s Altem pak navíc zmenšovací lupa). Klepnutím zvětšíme/zmenšíme měřítko dokumentu, tažením pak můžeme vybrat přesně oblast, která se má zvětšit do celého okna. "Zoomovat" lze i klávesami: Cmd/Ctrl + zvětší měřítko (zoom in), Cmd/Ctrl - je zmenší (zoom out); Cmd/Ctrl-1 zobrazí dokument ve 100 % a Cmd/Ctrl-0 zobrazí celou stránku.

Klávesa Tab skryje a opět zobrazí všechny palety, opakovaným stiskem klávesy F navíc přepínáme mezi zobrazením v okně, na celou obrazovku a se skrytým menu.

Chceme-li pracovat jen s částí obrázku a zbytek by nám překážel (a nechce-li se nám zrovna pracovat s vrstvami), stačí si označit objekty, které nechceme měnit a stiskem Cmd/Ctrl-2 je zamkneme - nyní již je nelze nijak označit ani změnit. Stiskem Cmd/Ctrl-Alt-2 všechny uzamčené objekty opět odemkneme. Klávesami Cmd/Ctrl-3, resp. Cmd/Ctrl-Alt-3 zvolené objekty dokonce zcela skryjeme a opět zobrazíme.

Mnoho dalších rad a zkratek je v manuálu či v nápovědě - pokud jste některé z uvedených zkratek neznali, patrně by stálo za to si někdy udělat příjemnou chvilku a manuál důkladněji nastudovat. Možná v něm najdete nejednu novinku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: