Illustrator: Pokročilé stínování - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Illustrator: Pokročilé stínování

stínování gradient illustrator vektory linear radial gaussian blur mesh

6. května 2004, 00.00 | Uživatelům, kteří jsou zvykli na stínovací nástroje v programech Adobe Photoshop nebo CorelDRAW! může připadat Illustrator jako chudý bratr. Skutečně, počet přechodů u nástroje Stínování (Gradient Tool) je omezen pouze na dva. Naštěstí pomocí několika triků lze dosáhnout podobných, a někdy i lepších výsledků než ve zmiňovaných programech.

Uživatelům, kteří jsou zvykli na stínovací nástroje v programech Adobe Photoshop nebo CorelDRAW! může připadat Illustrator jako chudý bratr. Skutečně, počet přechodů u nástroje Stínování (Gradient Tool) je omezen pouze na dva. Naštěstí pomocí několika triků lze dosáhnout podobných, a někdy i lepších výsledků než ve zmiňovaných programech.

Gradient Tool

Určitě všichni víte, jak nastavit stínování nějakého objektu. Pro připomenutí :) Nakreslíme (nebo vybereme) objekt a v paletce Tools klikneme na ikonku Gradient. Vybraný objekt se vyplní stínováním. Naštěstí můžeme ovlivnit mnohem více než jen typ výplně.

Manipulace s barvami, které jsou pro stínování použity je velmi jednoduchá:
Pokud chcete změnit jednu z klíčových barev, stačí kliknout na čtverec pod gradientem a pak v paletce Color vybrat jeho novou barvu. Kliknutím na prázdné místo vytvoříte nový klíčový bod, který pak můžete smazat přetáhnutím ven z paletky. Tyto body lze samozřejmě libovolně posouvat na ose.
Menu Color je často přednastaveno na odstíny šedé. Pro jinou paletu barev klikněte na ikonu trojúhelníku vpravo nahoře paletky.

Na paletce Tools vyberte nástroj Gradient Tool (G)
Zobrazte si paletku Gradient (Window > Gradient = F9)
U položky Type si můžeme vybrat mezi typy Linear (lineární stínování) a Radial (kruhové)

Linear:


Můžeme ovlivnit použité barvy a pozici bodů, mezi kterými bude vykreslena barevná gradace. Použití je velmi jednoduché: pomocí Gradient Tool stačí nakreslit linii uvnitř objektu. Čím je linie delší, tím bude přechod jemnější. Body se nemusí nacházet uvnitř objektu.

Kombinaci dvou na sebe nanesených gradientů lze dosáhnout velmi zajímavých efektů. Obzvlášť, pokud použijeme-li interakci vrstev.


klikněte pro větší náhled

Radial:


Pokud vyberete typ stínování radial, vybraný objekt se vyplní přednastaveným kruhovým stínováním.

Rozsah kruhového rozsahu vyberete tak, že klikněte a přetáhněte kurzor. Střed ani konečný bod poloměru se nemusí nacházet uvnitř objektu. Pokud už máte obě položky nastaveny, zkuste kliknout mimo stanovený kruh - dalším bodem u kruhového stínování je střed barevné výplně.

Díky tomu, že všechny klíčové body gradientů můžou ležet kdekoliv - i mimo objekt, lze dosáhnout například efektu druhého světla:


klikněte pro větší náhled

download dokumentu (108 kb)

 

Gradienty můžou být na sebe naneseny buď vrstva na vrstvu, anebo ve vlastnostech objektu - paletka Appearance. První způsob všichni známe z photoshopu a jiných programů pracujících s vrstvami. Přesto doporučuji si zvyknout raději na paletku Appearance. Její využití je nejen přehlednější ale práce pak vypadá profesionálněji :) Kromě toho vybrané nastavení můžeme uložit v paletce Styles.
Tímto způsobem může mít jeden objekt více výplní (a stínování) s různou opacitou a každá výplň svou vlastní interakci.

Zajímavou vlastností barevných gradací je možnost jejích transformace dohromady s transformací objektu, bohužel můžeme využít pouze u položek z menu Object > Transform.


klikněte pro větší náhled

download dokumentu (100 kb)

Mesh Tool


Mesh tool je velmi schopný nástroj pro jemné stínování a barevné přechody. Jeho idea je velmi jednoduchá, nicméně efektivní využití vyžaduje trochu cviku.
Mesh v překladu znamená síť, mřížka, někdy se také využívá pojem matrix, nebo-li matice. Mesh Tool slouží k vytvoření na daném objektu mřížky pomocí linii (Bezierových křivek). Nástroj se využívá tak, že jednoduše určujeme barvu bodů, ve kterých se linie křižují (a krajních bodů objektu). Můžeme také měnit tvar mřížky tak, že měníme cestu a tvar jednotlivých Bezierových křivek a krajních bodu objektu. Tento nástroj má nejlepší využití u jemných přechodů, které nelze napodobit pomocí klasického stínování.

Dost teorie, podíváme se na praktický příklad - překreslování fotografie jablka.
Na začátek otevřeme si nový dokument, a importujeme fotografii.


klikněte pro větší náhled

Při překreslování tvarů je nejpohodlnější snížit průhlednost fotografie například na 70%. Nad bitmapou vytvoříme novou vrstvu, ve které obkreslujeme nejvýraznější kontury pérem (Pent Tool )


klikněte pro větší náhled

Všechny vytvořené objekty vyplníme vhodnou barvou.


klikněte pro větší náhled

Teď můžeme na objektech vytvořit stínovací mřížku.
Tip: aby nám šlo lépe určování barev pro konkrétní body mřížky podle originálu, doporučuji posunout fotografii jablka do boku.
Vybereme Mesh Tool a klikneme na námi nakreslený obrys jablka. Pokud teď klikněte do objektu, vytvoříte první dvě linie mřížky. Nové body mřížky umísťujte tak, aby ležely uprostřed výraznějších přechodů. Listy můžeme zatím vyřadit ze zobrazování (já jsem je zrušil úplně).


klikněte pro větší náhled

Téměř vždy po aplikování mřížky je potřeba změnit tvar Bezierových křivek a ručně upravit nahuštění kritických bodů. Pro tento úkol můžeme použit buď Mesh Tool, anebo Direct Selection Tool


klikněte pro větší náhled

Konečná fáze mě baví nejvíce :) Vybíráme kritické body a určujeme jejích barvu. Málokdy se podaří, abych byl s určenou barvou spokojený napoprvé; táto část může trvat taky nejdéle.
Na obrázku dole lze vidět barvy, které jsem použil v kritických bodech na konci. Stejným způsobem vystínujeme knot.


klikněte pro větší náhled

Na tomto obrázku můžete vidět nastavení všech křivek v mřížce jablka:


klikněte pro větší náhled

Výsledek se přece jen ještě trochu liší od originálu. K dalším úpravám využijeme pak trik z gaussovským rozostřením.


klikněte pro větší náhled

Jako další příklad jemného stínování s využitím Mesh Tool může posloužit vektorový obrázek růže:


klikněte pro větší náhled

Využití Gaussian Blur


Posledním způsobem, jak docílit stínování, je použití filtru Gaussian Blur (gaussovské rozostření). Tento způsob se využívá většinou v krajných případech, kdy nemůžeme stejného efektu dosáhnout s vektorovým stínováním. Mezi nevýhody patří typické problémy bitmapové grafiky ve vektorovém dokumentu: pomalejší prokreslování (při širším použití), výstup pro tisk (musíme určit správné rozlišení dpi, pro které se bude výsledek filtru přepočítávat), velikost souboru, někdy problémy s průhlednosti.
Protože Illustrator dovoluje dynamicky měnit všechny nastaveni filtrů, můžeme kdykoliv měnit sílu Gaussovského rozostření.
Tento filtr můžeme najít v menu Effect > Blur > Gaussian Blur...

K příkladu z použitém u Mesh Tool jsem dokreslil tři světlé skvrny - pro odlesky a jednu tmavou - pro stín uvnitř jablka.


klikněte pro větší náhled

Na všechny čtyři objekty jsem pak použil Gaussian Blur se sílou 8,0
Aby použitý filtr dobře zapadal do celého obrázku, změnil jsem vlastnosti pro prokreslování bitmap v dokument:

Výsledek je tady:


klikněte pro větší náhled

download dokumentu (181 kb)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: