CorelDraw 11 CZ - recenze lokalizované verze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

CorelDraw 11 CZ - recenze lokalizované verze

Corel11

9. října 2003, 00.00 | Corel nedávno představil českou verzi svého grafického balíku a my přicházíme s prvními dojmy z praktického testování hlavního programu - CorelDraw 11 CZ.

Představovat firmu Corel na serveru Grafika.cz by bylo asi nošením dříví do lesa. A stejně jako drtivá většina sofwarových producentů ani Corel nečeká a neustále zásobuje nás, uživatele, novinkami v podobě dalších a dalších verzí svých programů. S velkým potěšením jsem mohl testovat lokalizovanou verzi balíku Corel 11. Asi bych měl poznamenat, že jsem verzi 11 hodnotil z pohledu uživatele verze 9 (ve které pracuji), s verzí 10 jsem neměl tu čest (jak se říká viděl jsem jí z rychlíku) a proto prosím za prominutí pokud budu objevovat jako nové funkce jedenáctky, které už byly v desítce.

Už když jsem s rozklepanou rukou přebíral instalační CD s novou verzí (ruka se mi samozřejmě klepala nedočkavostí čím mě nový Corel překvapí) tak jsem trochu přemýšlel, co k tomu napíšu... už předem jsem věděl, že nápověda je stále v angličtině a už u verze 9 je lokální jazyková verze v pořádku. Tudíž jsem nečekal nějakou velkou změnu k horšímu.

menu

Osobně mi nezáleží na tom jestli používám anglickou nebo lokalizovanou verzi softwaru a vzhledem k anglické verzi nápovědy jsem tak nějak tušil, že k nějaké výrazné kritice toho asi moc nebude. Právě naopak! Velmi příjemně mě překvapila přítomnost pdf souborů v adresáři Documentation. Tam najdete uživatelské příručky v češtině k CDGS11. To je velice dobrý počin a po jejich přečtení asi každý uzná, že není potřeba nápovědu (stále mluvím o nápovědě z menu Nápověda -> Témata nápovědy) jako takovou do češtiny překládat. Příručky jsou perfektní, vysvětlují jednotlivé příkazy menu na příkladech včetně obrázků.

Příručka

Když už jsme u té nápovědy, bylo by dobré poznamenat, že bublinová nápověda u jednotlivých položek menu, příkazů a prostě všech ovládacích prvků je samozřejmě česky a funguje jednoduše po zastavení kurzoru myši nad příslušným ovládacím prvkem. Ale co napsat k uživatelskému rozhraní? Tam je prostě všechno dobře... Tedy alespoň jsem nenarazil na nic, co by mne na první pohled praštilo do očí a řekl jsem si "no to snad nemyslí vážně"... Procházel jsem i takové "exotické" ukotvitelné panely jako jsou menu Efekty -> Čočka a menu Efekty ->Vysunout, které při své práci s plotrem moc nevyužívám a i tam se zdá být vše v pořádku. Nástroje jsou pojmenovány srozumitelně, jsou jednoduché na pochopení.

Čočka

Dokonce i větička "Chcete ponechat data ve schránce pro ostatní aplikace" na konci práce s Corelem je v pořádku... (pamatujete jak to bylo s překladem ve verzi 8? :o)

...chcete ponechat...

Řekl jsem si tedy - je to všechno OK! Nejhorší je na celé té věci to, že článek měl být o lokalizované verzi Corelu 11, o jejích nedostatcích a tak podobně a ono v podstatě není o čem psát...

O anglické verzi Corelu 11 už bylo napsáno mnoho obrazovek, mimo jiné i na grafice si můžete přečíst článek o CDGS 11 třeba zde a česká verze se od anglické liší hlavně jazykem, ve kterém jedná s uživatelem, přesto si neodpustím krátký "průlet" možnostmi verze 11.

Po zvolení "Typické" instalace vše proběhlo hladce i přesto, že můj notebook by se hodil spíše do muzea něž na stůl (sestava AMD K6-2, 160MB RAM, 6GB HDD, 800x600 display, Windows 2000 Professional, nainstalovaný Corel 9) a už jsem nedočkavě klikal na ikonku Corel Draw 11. Jako uživatel verze 9 jsem nečekal žádné velké změny co se týče vzhledu a Corel moje očekávání vcelku naplnil, ikony sice mají jiný "zelenomodrý" design, nicméně jsou umístěny a popsány podobně jako je tomu u předchozích verzí.

Nový design

První co vždy dělám po nové instalaci Corelu je nastavení vlastních klávesových zkratek v menu Nástroje -> Možnosti. Nastavení klávesových zkratek je provedeno přehledněji než u verze 9, žádný mikro-scrollbox ve kterém víc místa zabírají posuvníky než aktivní plocha okna ale přehledně uspořádané karty kde lze v pohodě vše najít, tedy Corel 11 měl první plus. Další věc, kterou už od verze 5 hledám, bohužel stále nemohu najít je možnost výběru objektů a/nebo uzlových bodů pomocí polygonu... Uživatelé 3D Studia jistě vědí o čem je řeč - "výběrový" nástroj v Corelu má jednu jedinou možnost - výběr pomocí obdélníkové oblasti, cokoliv potřebujete přidat či ubrat se odehrává s klávesou Ctrl. Nic víc, nic míň. Při výběru několika málo na obrazovce relativně velkých objektů je to jistě dobré ale podle mého názoru tragicky nedostačující například při výběru uzlů u složitých objektů. Tímto mě tedy hned v začátku Corel 11 zklamal a dostal ode mne první mínus. Když už jsme u nástroje Výběr a Tvar nemohu nezmínit dva nové nástroje Rozmazaný štětec a Zdrsněný štětec o jejichž efektivním využití malinko pochybuji, nicméně něco podobného jsem zahlédl přes rameno mého kolegy v Adobe Illustratoru a Corelu slouží ke cti, že tyto funkce také nabízí (a kresliči s tabletem je jistě ocení).

V rozbalovacím menu nástroje "Tužka (tedy Ruční režim)" se objevila první pro mne významná novinka - tou je "nástroj Křivka se třemi body". Tušil jsem k čemu to bude dobré a moje očekávání se naplnilo - vzal jsem si obrázek loga, naimportoval a začal digitalizovat... lidi, to vám byla krása :o))) použití nástroje je vskutku rychlé a efektivní. Tažením určíte počáteční a koncový bod Bezierova prutu a pak už jen pohybujete myší a "vytahujete si" zakřivení. Kliknutím potvrdíte a je to! Funguje samozřejmě napojování dalších prutů, takže digitalizace je vskutku efektivní. Corel měl druhé plus tentokrát kardinální!

Pokračoval jsem dál s nástroji obdélník a elipsa kde bylo podobné překvapení, tedy Obdélník se třemi body a Elipsa se třemi body. Názvy mluví samy za sebe, práce je stejná jako v předchozím případě.

Ve verzi 11 jsem objevil pro mne zcela nový nástroj "Základní tvary".

Nástroj Základní tvary

Chvilku jsem přemýšlel nad tím k čemu je to vlastně dobré, ale jen do té doby, než jsem si nakreslil šipku, jejíž parametry lze pohodlně měnit barevnými "řídicími body". To je dobré pro rychlou práci, člověk nemusí do odkládací plochy a hledat a hledat... Prostě vezme nástroj a maluje. To bylo už třetí plus. Ale řekl bych, že to hlavní teprve přijde...

Nástroj text je hned pod nástrojem "Základní tvary" a skrývá nečekanou možnost - tou je převedení odstavcového textu na křivky! Věřte nebo ne, věc na kterou grafici tak dlouho čekali a obcházeli ji různými exporty do *.AI je tady a skutečně funguje! Paráda! Corel má čtvrté plus.

Jen zběžně jsem zkusil nástroj "interaktivní obálka"a řekl bych, že i ten je proti verzi vylepšený. Deformace na mě působily tak nějak příjemněji... tak, že se objekt deformuje skutečně podle obálky... Těžko hodnotit, tento nástroj používám málo a tak je těžké ho do hloubky posuzovat.

Další dvě velká vylepšení jsou schována v rozbalovacích menu Obrys a Výplň - jsou jimi ukotvitelné panely Barva, kde lze interaktivně měnit barvu obrysu i výplně objektu a změny se hned projeví. Ještě by měli programátoři v Corelu doplnit takto ukotvitelný panel "Šířka obrysu" kde by bylo okamžitě možné sledovat co se s šířkou obrysu děje a práce s Corelem by byla dokonalá. Nebýt ukotvitelného panelu barva, asi by mne to nikdy nenapadlo, ale tohle Corelu skutečně ještě chybí... I přesto, že existuje panel Barva, má Corel ode mně druhé (malé a bezvýznamné) mínus. Výborná je možnost upravit styl čáry obrysového pera přímo v dialogu "obrysové pero". Nevím jestli si ještě někdo vzpomene jak se to dělalo v pětce (musel se editovat jakýsi textový soubor...) ale tohle je fakt pohoda.

Tak, to bylo velmi zběžné shrnutí novinek verze 11 (chtělo by to ještě zmínit, že řetězcový text se po převodu na křivky opticky nezmění, tvořítko má nové možnosti při uzavírání otevřených křivek atd atd...) Jenže hlavním tématem tohoto článku mělo být zhodnocení kvality překlady Corelu 11 do češtiny...

Podtrženo, sečteno: Kupodivu - typické Corelské balóny jsou pryč, kam se poděly nikdo neví...

Žádné balóny

Každopádně nový image CDGS11 není špatný a určitě je takovou "novou krví do žil" korporace Corel. Mě se zdá být dobrý. Statisticky vzato ode mne Corel 11 dostal čtyři plusy a dva mínusy. Má tedy více NOVÝCH kladů než nových nedostatků a ještě je třeba kladně ohodnotit kvalitu překladu. A také nelze zapomínat na všechny ty dobré funkce které si jedenáctka přináší od svých starších sourozenců. Nový (počeštěný) balík Corel 11 má v sobě pár skvělých vychytávek, a těm, kteří ve svém PC ještě žádnou instalaci Corelu nemají jí vřele doporučuji. Jsem malinko na pochybách jestli si nová verze Corelu získá tolik příznivců i mezi uživateli starších verzí, ale jsem přesvědčen o tom, že ti, kteří používají verzi nižší než 9 také váhat nebudou. Každopádně, lokalizovaná verze 11 je zpracována dobře a svým uživatelům jistě přinese spoustu potěšení. A dokonce i na mém stařičkém notebooku pracovala svižně a stabilně. Na závěr bych opět rád vyzval k diskuzi - tentokráte pojďme hledat menší či větší chybky v překladu Corelu 11 do češtiny. Je mi jasné, že za deset dní používání této verze jsem si nemohl všimnout všech skrytých vad, a proto bych byl rád, aby všichni kdo s touto verzí pracují přispěli svou trochou do mlýna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: