Adobe Illustrator CS CE - stabilita s háčky a čárkami - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Vektory

Adobe Illustrator CS CE - stabilita s háčky a čárkami

illustrator cs

26. května 2004, 00.00 | Aktuální balík programů Adobe Creative Suite se objevil více než před půl rokem. Bylo jen otázkou času, kdy bude český uživatel obdařen lokalizovanou verzí jednotlivých komponent. Objektem dnešního zájmu je jedenácté pokračování vektorového editoru Illustrator s dovětkem CS CE.

Instalace a překlad
Zpřítomnění Illustratoru v počítači probíhá standardně, po zadání cesty a sériového čísla připraví pevný disk o necelých 470 MB. Běh programu je na rozdíl od anglicky povídající verze naprosto stabilní, byť, díky novým funkcím, o chlup pomalejší než u předchůdce.
Kromě překladu menu, ovládacích prvků a úvodní obrazovky najdeme nabodeníčka i v nápovědě. Nechybí ani české dělení slov a kontrola pravopisu, která je k dispozici i pro slovenštinu, polštinu, bulharštinu a řečtinu.
Úpravou prošly i některé importní a exportní filtry, doplněné o volbu kódování s ohledem na středoevropská specifika. Užitečným se jeví i doplnění funkce Najdi a nahraď o volbu "Ignorovat akcenty". Ta umožní zadat vyhledání slova bez diakritiky a nalezení všech výskytů bez ohledu na přítomnost diakritických znamének.


České prostředí Adobe Illustratoru CS CE

Písmo
Jednou z nejzásadnějších novinek verze CS a zejména českého překladu je plná podpora písem s kódováním Unicode. Jde o v celku logický krok, související s definitivním přechodem k Windows XP. S tím samozřejmě souvisí nesprávná práce s některými staršími fonty, což majitele s láskou shromažďovaných a pečlivě udržovaných sbírek nepotěší. Problém lze naštěstí v některých případech řešit editací souboru "IntlFontDBUser.txt" obvykle přítomného na adrese "C:\Program Files\Common Files\Adobe\Fonts\Reqrd". Pro bližší informace odkazuji na komentáře uvnitř dokumentu nebo na PDF soubor s popisem zvláštností české verze dostupný z menu Nápověda/Specifické funkce CE.
Pravděpodobně zejména k otestování možností práce s OpenType slouží celé dva přibalené fonty MinionPro a MyriadPro. Ve srovnání s hrstmi písem přidaných ke CorelDRAW to zavání výsměchem, ale je třeba poznamenat, že kvalitu programu nelze měřit množstvím doplňkových bonusů. Rozšířené volby u OpenType však zaslouží pochvalu. Lze zapnout použití standardních i volitelných slitků, alternativní tvar znaků, ozdobné varianty, zlomky a další vymoženosti. Speciální nastavení se týká i zobrazení číslic. Samozřejmě jsou takové možnosti k dispozici jenom tam, kde tvůrci písma nebylo zatěžko vytvářet všechny popsané varianty a zahrnout je do návrhu. Typografičtí puristé, ale nejen oni tak jistě velmi rychle přejdou na daleko zajímavější OpenType fonty.


Práce s OpentType pismy

Zmínit se musíme i o přepracovaném algoritmu zpracovávajícím odstavcový text. Výsledky jsou téměř dokonalé a srovnatelné například s výstupem z InDesignu. Konečně se nikde nepovalují zbytečné mezery a text vypadá hned na první pohled kompaktně a čitelně. Dělení slov v češtině skutečně funguje, trochu těžkopádné je však jeho zrušení u konkrétních případů, jež nechceme dělit. To je nutné nastavit vždy v plovoucí paletce, přestože klávesová zkratka by byla poněkud pohodlnější.
Sazbu delšího textu významně ulehčují i odstavcové a znakové styly fungující analogicky jako v obdobných programech. Práce se styly nyní prostupuje celým programem, neboť ty textové doplňují už dříve se objevivší grafické. Chcete-li si tedy předdefinovat prakticky cokoliv, můžete. Nechybí samozřejmě ani nastavení tabulátorů.


Formátování odstavcového textu

Import a export
Pro umisťování a export textu, výstup do HTML a vkládání souborů AutoCADu (DXF a DWG) byl přidán už výše zmíněný výběr kódování s ohledem na středoevropské kódové stránky. Do každého ze zmíněných dialogů přibyla nabídka s širokým výběrem kódových stránek.


Import textu s volbou kódování

Kromě toho v Illustratoru nově přibyla i funkce Uložit pro Microsoft Office. Ta nedělá nic sofistikovanějšího, než exportuje vybrané části do formátu PNG, který by zřejmě měl být pro Word, Excel a spol. nejstravitelnější. Jediný význam takové funkce je zjednodušení života běžným uživatelům. Nedovedu si, ale příliš představit, kdo z obvyklých uživatelů Microsoft Office vytváří svou grafiku v Illustratoru.
Vylepšena je i práce se stále populárnějším formátem PDF. Export do verze 6.0 dovoluje mimo jiné exaktní definici zobrazení průhledností, práci s vrstvami v Acrobatu nebo použití JPEG 2000 komprese. Celkově je dialog pro uložení více propracovaný a nabízí širší možnosti.


Ukládání do formátu PDF

Tiskový dialog a nové funkce
Určitým změnám podlehl i tiskový dialog, který snad poprvé umožňuje bezproblémovou tvorbu separací a přípravu dat pro osvit nebo CTP. K dispozici je i náhled před tiskem, ne sice tak luxusní jako v CorelDRAW, nicméně přesto použitelný. Nastavit lze všechny obvyklé parametry známé z InDesignu či QuarkXPress a celý profil můžeme i uložit jako šablonu pro další použití.


Vylepšený tiskový dialog

Novinka, která nesouvisí s lokalizací Illustratoru, je ještě pro úplnost tvorba prostorových objektů. Kromě "vytažení" využijeme i rotaci kolem nastavené osy a natočení plochého segmentu v prostoru. Na takto vytvořené objekty lze aplikovat jiné obrázky jako textury, čímž lze stvořit třeba plechovka s nápisem nebo láhev s etiketou. Zpracování funkce snese srovnání se svou obdobou v CorelDRAW, nicméně v praxi nemá zase takovou váhu. Bližší popis je k nalezení v recenzi anglické verze.
Kromě práce s 3D objekty patří mezi docela dobře využitelné funkce i "Klikyháky". Z obyčejné jednoduché vektorové kresby snadno vytvoří rukou kreslenou skicu, na níž lze stále aplikovat přechody, průhlednosti a některé další efekty. Kromě přednastavených profilů umožňuje poměrně široké vlastní nastavení.



Práce s efektem Klikyháky

Závěrečný souhrn
Kdo si počkal na lokalizovanou verzi programu, rozhodně neprohloupil. Kromě vychytání problémů ve vztahu k našemu rodnému jazyku, došlo k poměrně velkorysému překladu snad všeho, co uživatel při běžné práci využije. Kromě toho je třeba vyzdvihnout až neskutečnou stabilitu neboť ani velkým množstvím použitých funkcí se nepodařilo program rozhodit. Srovnání s CorelDRAW vychází opět nerozhodně, ovšem uvidíme kam až bude postupné sbližování obou programů pokračovat. Třetí vzadu, Freehand MX, zatím na oba aktéry z dálky přihlíží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: