WYSIWYG Web Builder 6.5.7: levný vizuální HTML editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

WYSIWYG Web Builder 6.5.7: levný vizuální HTML editor

9. července 2010, 00.00 | Vizuální HTML editor WYSIWYG Web Builder disponuje celou řadou šablon, hotových komponent a průvodců pro návrhy a editaci webových stránek i celých websitů a je k dispozici mimo jiné i v české lokalizaci. Nabízíme vám představení tohoto poměrně zajímavého webového editoru.

WYSIWYG editace webových stránek má svá specifika, mezi která patří především nezbytná nutnost co nejlepších vizualizačních schopností HTML editoru, ve kterém se webové stránky vytváří a upravují. WYSIWYG Web Builder pro Windows je na tom z hlediska věrnosti zobrazení stránek i svých celkových možností docela dobře, stejně jako cena editoru, která je 40 USD.

Česká verze WYSIWYG Web Builderu není k dispozici jako trial, nýbrž pouze jako licence pro 3 počítače s cenou cca 1 350 Kč. Zakoupit si dále můžete českou verzi KOMPLET (1 780 Kč, opět s licencí pro tři PC), která v porovnání s levnější českou edicí WYSIWYG Web Builderu obsahuje i základní český manuál a sadu šablon pro webové projekty.

Zaměření a využití editoru

Na rozdíl například od Adobe Dreamweaveru (orientovaného na pokročilé a profesionální uživatele) se WYSIWYG Web Builder orientuje víceméně na domácí uživatele, kterým nabízí snadné poskládání a následné úpravy webových stránek podobnou cestou jako třeba v objektovém grafickém editoru. Všechny objekty tedy rovnou vidíte v náhledu webové stránky v jejich reálné podobě a můžete je většinou upravovat myší a prostřednictvím různých průvodců a palet s vlastnostmi daných typů prvků, komponent a objektů.

Ačkoliv není WYSIWYG Web Builder přímo navržený na tvorbu dynamických websitů s databázovými technologiemi, o interaktivitu webových stránek nemusíte mít strach. Editor totiž obsahuje celou řadu funkcí pro vkládání formulářů, tabulek, multimediálních objektů (flash + video) a má rovněž integrované editory navigačních menu pro nejběžnější použití.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - paleta s vlastnostmi objektů pro vybraný grafický objekt


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - jednoduchý správce stránek v celém websitu


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - správce objektů na aktuální webové stránce a kontextové menu s color a image processingovými filtry pro obrázky a fotografie

Tvorba stránek a skládání jejich obsahu

Hlavní metodou práce ve WYSIWYG Web Builderu je drag&drop, neboli přetahování objektů a komponent myší do vizuálního náhledu webové stránky. Na výběr máte řadu předdefinovaných šablon, do kterých si můžete přidat vlastní obrázky, fotografie, texty a interaktivní navigační prvky. V seznamu dostupných komponent najdeme i šikovné průvodce na jednoduché poskládání formuláře například ve formě dotazníku či objednávky, tabulek pro různé ceníky a dokonce i komponenty na propojení webové stránky s platebním systémem PayPal.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - šablonový průvodce na rychlou tvorbu formulářů a formulářových prvků


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - úprava vlastností zvoleného formuláře

Toolbox editoru obsahuje několik kategorií prvků, komponent a nástrojů pro manipulaci s objekty (změna pozice, natočení apod.), formátování textů, vkládání prvků formulářů, multimediálních objektů (Flash, QuickTime video), OLE a Java objektů, rámečků, inline prvků, vrstev, navigačních menu apod. Všechny prvky stránek můžete upravit změnou jejich vlastností v příslušných paletách (většinou v paletě Properties), u některých komponent jsou pak k dispozici samostatné editory – například na tvorbu několika typů navigačních menu či animovaných tlačítek.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - do stránek můžete vložit video s napojením na YouTube server

Všechny objekty použité v aktuální webové stránce se zobrazují v paletě Object Manager, ze které lze objekty také vypnout či přesouvat nebo zamknout jejich pozici. Součástí WYSIWYG Web Builderu jsou i různé efektové filtry na zpracování a úpravy bitmapové grafiky, jedná se například o korekce barev, jasu/kontrastu, oříznutí obrázků, změnu jejich rozlišení, stanovení průhlednosti, přidávání stínů, edge efektů apod. Mezi komponentami najdeme i slušnou řádku běžných JavaScriptů například na různé efekty, hodiny, animovaný text aj.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - vestavěné nástroje pro úpravy bitmapové grafiky (obrázky + fotografie)


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - součástí editoru je také několik sad klipartů, ikon a grafických symbolů


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - jeden z editorů na tvorbu horizontálních a vertikálních navigačních menu


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - nastavení vlastností reklamního banneru vloženého do stránky


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - vlastnosti RSS zdrojů


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - editor nabízí i některé základní objekty pro e-shopy či předplacené služby s napojením na platební systém PayPal

HTML kód a publikování webových stránek

HTML kód jednotlivých komponent můžete sice také částečně upravit, ovšem v dost omezené míře a pouze v některých situacích. Obecně vzato je HTML kód produkovaný WYSIWYG Web Builderem dost zoufalý, vzhledem k zaměření editoru a cílové skupině zákazníků ovšem svůj účel (myslím) splňuje. Za největší nedostatek považuji generování kaskádových stylů do značek FONT apod., což například pro šablony editoru nelze obejít ani zapnutím vytváření a generování externích CSS souborů.

O publikování webových stránek a websitů vyrobených ve WYSIWYG Web Builderu se stará vestavěný FTP klient, s jehož pomocí stránky nahrajete či jednoduše manuálně synchronizujete s webovým serverem, kdy se publikují pouze nové či upravené stránky.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - HTML kód lze upravovat omezeným způsobem

Doplňky

WYSIWYG Web Builder má vlastní plugin rozhraní, s pomocí kterého lze rozšířit možnosti editoru i funkčnost vytvářených webových stránek. Konkrétně se jedná o různé bezplatné multimediální a „grafické“ doplňky, které například zpřístupní či přidají do webových stránek vhodné komponenty pro přehrávání MP3 skladeb, počítadlo přístupů, zajistí propojení s blogem, spolupráci s jQuery (poměrně limitovanou), postarají se o funkčnost obrazových galérií či slideshow apod.

Závěr

Za původní cenu 40 USD je WYSIWYG Web Builder svou nabídkou funkcí opravdu hodně zajímavě vybavený editor webových stránek. WYSIWYG Web Builder je navíc v pozici vizuální HTML editoru takříkajíc jako doma, čemuž ostatně odpovídá i nabídka funkcí programu a jeho cílené zaměření na méně náročné domácí uživatele, kteří si chtějí sami stvořit webovou prezentaci či soukromé webové stránky.

Výhody i nevýhody použitého WYSIWYG řešení jsou přitom předem dané – nikdo vás u WYSIWYG Web Builder nenutí učit se HTML kód ani syntaxe kaskádových stylů, nicméně e-shop nebo cokoliv náročnějšího než jen typický vizuální obsah (obrázky, texty, videa, animace apod.) s pomocí WYSIWYG Web Builder dohromady nedáte.

Zkušební verzi WYSIWYG Web Builderu (ne v češtině) si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - nastavení pravítek, vizuálního znázornění tabulek, volitelné vodicí mřížky apod.


WYSIWYG Web Builder 6.5.7 - jedna ze sekcí předvoleb editoru pro publikování hotových webových stránek

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: