Namo WebEditor 2006: cenově dostupný WYSIWYG HTML editor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Namo WebEditor 2006: cenově dostupný WYSIWYG HTML editor

28. srpna 2007, 00.00 | Namo WebEditor je dalším zástupcem kategorie HTML editorů s WYSIWYG editačním módem, ve kterém ihned vidíte, jak bude výsledná webová stránka vypadat. Nabízíme vám recenzi tohoto relativně levného produktu.

Nemusíte se bát, Namo WebEditor společnosti SJ Namo není žádný namáčecí prostředek, ani žádný jiný prací prostředek, nýbrž čistokrevný HTML editor s klasickým WYSIWYG editačním módem. Namo WebEditor pro Windows se v současné době prodává ve verzi Professional za 100 USD, která obsahuje ještě několik bonusových aplikací. Namo WebEditor je více určený pro méně náročnější použití, i když díky jeho funkcím mohou používat editor i náročnější uživatelé.

Jedná se například o Namo FreeMotion na tvorbu Flash animací pro Web a dále o program Namo WebCanvas pro návrhy a tvorbu grafiky pro Web. FreeMotion současně obsahuje více než 120 efektů a sadu předloh pro rychlou tvorbu „prefabrikovaných“ Flash bannerů a navigačních prvků. WebCanvas sám o sobě není nijak zvlášť atraktivní software (aspoň mi nepřišel ničím výjimečný) a používá se především k přípravě grafiky pro webové stránky.

Prostředí editoru a režimy práce

Namo WebEditor v sobě kombinuje několik editorů v jednom programu. Editační módy tvoří mimo WYSIWYG režim také běžný editor zdrojového kódu a náhledový systém, který může využívat prohlížeče MS Internet Explorer, Firefox či Opera. Speciální editační mód pak tvoří kombinace WYSIWYG editoru a editoru zdrojového kódu, kdy v každé polovině editačního okna funguje jeden z popsaných módů.

Pracovní palety tvoří u Namo WebEditoru přehled kaskádových stylů, navigační ikony pro spouštění různých průvodců, navigátor pro práci se soubory, univerzální paleta Inspector, zastupující editační paletu vlastností HTML tagů, a samozřejmě i běžné ovládací ikonky a menu například pro vkládání formulářů, tabulek, symbolů, komentářů, vrstev aj.


Namo WebEditor 2006 - prostředí editoru s různými pracovními okny, seznamem kaskádových stylů, validátorem a WYSIWYG zobrazením webové stránky


Namo WebEditor 2006 - editace zdrojového kódu je samozřejmostí, stejně jako funkce pro vyhledávání a nahrazování tagů a textů


Namo WebEditor 2006 - pohled na webovou stránku a zdrojový kód si můžete rozdělit na dvě samostatná okna

Tabulky a kaskádové styly

Kvalita WYSIWYG editoru určitě není v Namo WebEditoru na tak vysoké úrovni jako u FrontPage, Dreamweaveru či GoLive, s trochou tolerance ale WYSIWYG editor používat lze. Design webových stránek můžete v Namo WebEditoru sestavit „klasikou“ pomocí tabulek, pro které nabízí editor snad všechny možné i nemožné vlastnosti prvků políček i celých tabulek. Při práci s tabulkami zobrazuje Namo WebEditor pomocné informace o rozměrech políček a šířce celé tabulky podobně jako Adobe Dreamweaver.

Druhou možností je pak použití kaskádových stylů, u kterých však nemá WYSIWYG editor dostatečné provázání na již zmíněnou kvalitu zobrazení jednotlivých prvků webové stránky a design pak většinou působí trochu „rozhozeně“. Aplikace stylů je velmi snadná, taktéž jejich editace není nijak složitá.

HTML tagy lze editovat ručně, automaticky s jejich uzavíráním, ve WYSIWYG módu či pomocí Quick Tag Editoru pro jednoduchou úpravu označeného tagu. Nabídku tagů lze zvolit z palety Code, zvýraznění syntaxe si můžete nastavit v preferencích aplikace. Součástí editoru je samozřejmě i elektronická referenční příručka s HTML/XHTML a CSS standardy. V průběhu práce si můžete kdykoliv zkontrolovat validitu zdrojového kódu, na kontrolu XHTML 1.1 ale předem zapomeňte.

Trochu práce s HTML apod. tagy si můžete usnadnit pomocí „čistícího“ nástroje, který umí poměrně kvalitně zlikvidovat nejrůznější balast produkovaný MS Wordem (například při přebírání v něm vytvořených HTML dokumentů). Namo WebEditor lze také použít pro blogování a pro automatické přepočítávání obsahu tabulek, které umí editor otevírat přímo ve formátech XLS. Podporována je i konverze dokumentů MS PowerPointu, MS Wordu a .HWP a .GUL dokumentů.


Namo WebEditor 2006 - vlastnosti políčka tabulky lze ovlivnit jak přímo, tak i pomocí kaskádových stylů


Namo WebEditor 2006 - integrovaný HTML validátor umí zkontrolovat webové stránky v různých standardech včetně XHTML 1.0, aktuální standard XHTML 1.1 stejně jako třeba v Adobe Dreamweaveru však podporován není


Namo WebEditor 2006 - u obrázků a fotek vkládaných do stránky si rovnou můžete v importním dialogu nastavit všechny jejich potřebné vlastnosti


Namo WebEditor 2006 - Site Wizard slouží k vizuální správě a nadefinování celé struktury webových stránek


Namo WebEditor 2006 - v další částí Site Wizardu lze z šablony zvolit i grafický vzhled daného websitu


Namo WebEditor 2006 - okno na tvorbu URL odkazů

Úpravy grafiky a další funkce

Grafické i funkční komponenty webové stránky lze vkládat do editované webové stránky manuálně z menu či pomocí ovládacích ikon, další možností je pak využití univerzální knihovny prvků. Knihovna obsahuje nejen desítky šablon webových stránek, ale také různé navigační prvky, bannery, skripty a efekty. Vlastní tlačítka či bannery si navíc můžete upravit v Smart ClipArt editoru.

Každý vkládaný obrázek či fotografii můžete přímo v Namo WebEditoru částečně upravit pomocí integrovaného bitmapového editoru. Editor například umožňuje obrázek oříznout, změnit jeho rozlišení, upravit jas/kontrast nebo obrázek podle potřeby rozostřit či naopak zaostřit, vkládat do obrázků texty, kreslit různé grafické objekty apod.

Další doplňkovou funkcí je tvorba fotografických alb, pro které má Namo WebEditor Photo Album Wizard. Tento pomocník umožňuje poměrně rychle sestavit fotoalbum a jeho parametry pak použít i pro další album. Na pozadí webové stránky si můžete umístit tzv. tracing image s volitelnou průhledností, podle kterého pak můžete sestavovat webovou stránku.

Externí doplňkové utility využívané přímo Namo WebEditorem jsou přístupné z menu. Jedná se o Namo Capture pro pořizování screenshotů, Namo Image Slicer na automatizované rozřezávání strukturovaných designů a Namo GIF Animator na skládání a zpracování GIF animací ze statických snímků.


Namo WebEditor 2006 - integrovaný "mini" grafický editor obrázků umí například obrázek oříznout, zesvětlit/ztmavit, zaostřit aj.


Namo WebEditor 2006 - podobně jako v Adobe Dreamweaveru můžete "vyčistit" HTML kód od nepotřebného balastu generovaného například MS Wordem či upravit formátování dokumentu


Namo WebEditor 2006 - Script Wizard je šikovný pomocník pro vkládání hotových skriptů do webové stránky, v nabídce je několik desítek skriptů s různými efekty či navigačními prvky

Závěr

Namo WebEditor 2006 je vcelku dobrý editor webových stránek, kterému nečiní žádné problémy čeština a má poměrně slušný rozsah poskytovaných funkcí. Kvalita WYSIWYG editoru bohužel není na rozdíl od konkurence tak vysoká, také editor kaskádových stylů by určitě stál za vylepšení. Vzhledem k ceně 100 USD se však nejedná o nijak zásadní investici a navíc v ceně jsou již v úvodu zmíněné aplikace Namo FreeMotion a Namo WebCanvas. Celkově bych Namo WebEditor hodnotil jako průměrný nástroj na tvorbu webových stránek, kterému sice v zásadě nic podstatného nechybí, ale který naopak trochu znehodnocuje méně kvalitní WYSIWYG zobrazení ve stejnojmenném editačním módu. Zkušební verzi editoru si můžete stáhnout na webových stránkách autorů programu.


Namo WebEditor 2006 - vlastnosti HTML/XHTML dokumentu týkající se odkazů, barvy textu a pozadí stránky


Namo WebEditor 2006 - vlastnosti HTML/XHTML dokumentu obsahují i volbu pro umístění obrázku (s nastavitelnou průhledností) jako předlohy na pozadí


Namo WebEditor 2006 - globální funkce pro vyhledávání a nahrazování textů fungují i pro celý website (respektive soubory ve zvoleném adresáři)


Namo WebEditor 2006 - do textu můžete vkládat i různé speciální znaky


Namo WebEditor 2006 - součástí editoru jsou i funkce pro napojení Webu na databázi


Namo WebEditor 2006 - Resource File Manager obsluhuje například grafické soubory a jejich umístění


Namo WebEditor 2006 - předvolby aplikace pro editaci webové stránky


Namo WebEditor 2006 - předvolby aplikace týkající se zobrazování a úprav zdrojového kódu


Namo WebEditor 2006 - nastavení vlastností okrajů políčka tabulky a dalších objektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: