Microsoft koupil iView Multimedia: změny ve správě digitálního obsahu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Software

Microsoft koupil iView Multimedia: změny ve správě digitálního obsahu?

3. července 2006, 00.00 | Největším překvapením minulého týdne ve světě publikačního průmyslu je bezesporu
ohlášení akvizice společnosti iView Multimedia společností Microsoft. Známé řešení pro
správu digitálního obsahu iView MediaPro se tak dostává do rukou softwarového giganta.
Jaké jsou možné důsledky daného kroku?

Velkým překvapením na poli software, jež úzce souvisí s oblastí publikování, je minulý týden ohlášena akvizice společnosti iView Multimedia společností Microsoft. I v tuzemsku jsou dobře známé produkty iView Media a iView MediaPro daného výrobce, určené ke správě digitálních zdrojů, používané hojně nejen na publikačních pracovištích, ale též ke správě digitálních fotografií profesionálními či domácími uživateli. Jaké jsou podrobnosti dané akvizice? A co z koupě vyplývá? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.

K produktům iView Media

Nebude od věci nejprve připomenout pár informací spojených s produktovým portfoliem iView Multimedia. Dá se především říci, že se jedná o produkt jediný - iView MediaPro (cena 199 USD), který nicméně existuje i v odlehčené podobě iView Media (cena 50 USD) a je doplněn bezplatným řešením Catalog Reader. Produkty iView jsou použitelné na Macovi (nejnověji i Intel Macovi) a ve Windows, Macintosh je každopádně platformou, na které si vydobyly svou stávající pozici.

Vypočítávat vlastnosti iView MediaPro by zde bylo samoúčelné, už i proto, že na Grafice vyšly podrobné recenze verzí 2.6 a 3.0. Připomeňme tedy pouze, že iView MediaPro je řešením pro správu digitálních zdrojů (Digital Asset Management - DAM), které je založeno, obdobně jako jiná řešení daného druhu, na bázi katalogů. Ty obsahují odkazy na soubory v různých formátech, jež může uživatel do katalogu zařadit různorodými způsoby (mimo jiné i přetažením z webových stránek či pomocí horkých složek). Odkazy v katalogu jsou pak doplněny odpovídajícími náhledy, základními informacemi o souborových atributech a dále různými metadaty vytaženými z původního dokumentu nebo přidaných programem resp. uživatelem - šíře poskytnutých informací je závislá na rozsahu podpory daného formátu, iView MediaPro takto nabízí nadstandardní funkce pro více jak sto formátů. Podporovány zde jsou přitom formáty pro elektronickou grafiku (JPEG, TIFF, PSD, CDR, Illustrator atp.) či digitální fotografii (mimo jiné i DNG a mnoho RAW formátů), a dále též formáty publikační (PDF, InDesign, písmové formáty, XML, HTML aj.), kancelářské (MS Office atp.) nebo multimediální (MPEG, AVI, MP3 atd.). Mimo náhledu a souborových informací jsou v katalogu iView MediaPro evidována především metadata, přičemž produkt umí nadstandardně dobře využít EXIF, IPTC i XMP.


iView MediaPro 3.0 - prostředí programu s některými z dostupných katalogizačních funkcí

Zdroje spravované v katalogu lze zpracovávat z prostředí iView MediaPro různorodými způsoby. K dispozici jsou zde především různé možnosti zobrazení, které spolu s pokročilou vyhledávací funkcí dovolují rychle dohledat potřebný zdroj. Možný je výstup zdrojů na tiskárnu, do PDF, prezentace či webové galerie, dále je možná archivace na různých médiích. K dispozici jsou základní úpravy digitální grafiky, podporován je color management. Řešení je plně skriptovatelné s pomocí Applescriptu, JavaScriptu či VisualBasicu, přičemž k dispozici je řada hotových užitečných skriptů, dále je poskytován aparát pro dávkové zpracování s pomocí řady funkcí produktu. Bezplatný Catalog Reader dovoluje katalogy prohlížet i jinak využívat na počítačích nedisponujících iView Media(Pro), pozoruhodnou nedávnou novinkou je funkce Notepad, poskytující základní možnosti výměny komentářů ke zdrojům i mezi uživateli iView Media(Pro) a Catalog Readeru.

K akvizici

Zásadní informace ohledně dané akvizice poskytuje odpovídající FAQ na stránkách iView Multimedia. Převládá zde optimistický tón a příslib skvělé budoucnosti produktu pod novým majitelem, konkrétních informací se ovšem nedostává. Microsoft koupil iView Multimedia podle daných informací kvůli jejich kvalitám na poli DAM řešení a má s jejími produkty smělé plány, ty však budou poodhaleny až někdy jindy. Do Redmontonu se v tuto chvíli stěhuje z Velké Británie vývojářský tým iView Multimedia, vedený Yanem Calotychosem, který bude dále zodpovídat za vývoj daných řešení.

Stávající produktové portfolio iView Multimedia má v tuto chvíli zůstat zachováno, prodáváno bude přes server iView a síť dosavadních obchodních partnerů, k dispozici jsou upgrady ze současných starších verzí a slíbeny upgrady na verze příští, v chodu zůstává technická podpora. Uklidněni by pak měli být uživatelé na platformě Macintosh, když daný FAQ tvrdí, že Microsoft hodlá nadále plně podporovat a vyvíjet produkty iView na dané platformě, vědom si jejich potenciálu a nutnosti multiplatformního zpracování katalogů vytvořených v Media či MediaPro.


iView MediaPro 3.0 - přidávání klíčových slov a funkce pro vyhledání požadovaného snímku

Konsekvence

Pokusme se nyní trochu zaspekulovat, co by daná akvizice mohla naznačovat jednak ohledně dalšího vývoje produktů iView a jednak ohledně další situace na poli DAM řešení. V prvním případě je především nasnadě spekulace o tom, že by se engine iView produktů dříve nebo později mohl stát základem nějakého řešení, orientovaného primárně na správu digitálních fotografií a dalšího multimediálního obsahu, které bude více či méně integrováno do prostředí blížících se Windows Vista. Již několikrát jsme referovali o tom, že Microsoft hodlá ke svému novému systému (a i stávajícím Windows XP) přitáhnout větší zájem uživatelů z oblasti profesionálního zpracování digitální fotografie. iView MediaPro zde přitom rozhodně je řešením, jež je v dané oblasti právem ceněno. Pokud by daná integrace znamenala cenu nižší než je ta stávající (nebo třeba dokonce nulovou při pří přímém zabudování do Vista), uživatelé by rozhodně značně získali. Spekulovat zde přitom lze o nabídce zdarma v případě odlehčené podoby iView Media a komerčním produktu s profesionálním zaměřením ve stylu MediaPro. A jsou zde již i první negativní domněnky, podle kterých by měly být iView produkty prvními prostředky určenými primárně pro zpracování v podstatě proprietárních obrazových formátů z dílny Microsoftu, určených pro digitální fotografii (přičemž Windows Media Photo je již realitou).

Ještě jiné otazníky se naskýtají ohledně další pozice na poli DAM řešení jako takových (vykročit lze mimo oblast digitální fotografie například do pre-pressu, webdesignu či zpracování digitálního videa). Zejména iView MediaPro zde měl dle našeho názoru poměrně šanci ovládnout pole jednouživatelských, nicméně profesionálních řešení daného typu, neboť jiní výrobci příliš konkurenceschopnosti v poslední době neprojevili. Konkrétně společnost Canto se v podstatě dobrovolně vyřadila mimo hru, když svůj Cumulus rozvíjí dále pouze jako workgroup řešení a jednouživatelskou verzi prodává společnost MediaDex, jež za víc jak rok nezměnila na původním enginu prakticky nic. Extensis Portfolio pak ve své jednouživatelské verzi dle našeho názoru nenabízí za stejnou cenu stejnou škálu možností jako iView MediaPro. S danou akvizicí může pak iView MediaPro či nějaký jeho následník nejen ovládnout dané pole při integraci do Windows, ale i růst do enterprise oblasti. Microsoft zde totiž dokáže dodat snadnou vazbu na Microsoft Office, síťové či databázové služby a leccos dalšího.

Konec na platformě Macintosh?

Akvizice pak vyvolává zřejmě oprávněné hluboké vrásky na čelech uživatelů z platformy Macintosh, na které si přitom iView Multimedia nejvíce vydobyla své renomé. Dřívější precedenty ukazují, že Microsoft ani přes proklamace opaku nikdy příliš nehodlal protěžovat soupeřící platformu ani ve vlastních produktech (viz Office, Internet Explorer, Connectix Virtual PC nebo Creature House Expression), navíc vyhlídky na nějaké budoucí, pro něj skutečně zajímavé zisky zde příliš nejsou. Apple nabízí stále atraktivnější iPhoto a Aperture, na danou situaci již odpověděla Adobe s Lightroom, vykročíme-li pak za rámec správy digitálních fotografií, je zde konkurence jak v případě příslušných nástrojů Adobe Creative Suite 2 (zejména kombinace Bridge-Photoshop), tak třeba RL Development QPict, MediaDex či Extensis Portfolio. Situaci pak poměrně komplikuje i přechod Maců na platformu Intel, především tím, že nyní bude možno snadno na daných počítačích bootovat Windows a používat zde tedy produkty, které nejsou pro Macy dostupné (nebo jejichž vývoj pro danou platformu se zastavil).

Navíc může mít neblahý dopad psychický faktor: i kdyby byl iView MediaPro v tuto chvíli nevímjak dokonalým a cenově výhodným produktem, mnohý uživatel si rozmyslí koupi řešení, jehož budoucnost je nejistá, resp. znejišťována. A své zde sehraje i averze uživatelů Macintoshů, z nichž mnozí si danou platformu vybrali i právě proto, že je do značné míry "Microsoft-free". Pokud tedy Microsoft nepřijde hodně rychle s nějakým opravdu zajímavým plánem na dlouhodobější rozvoj produktů iView na dané platformě (a troufáme si tvrdit, že zřejmě nepřijde, neboť nejlepší, resp. zásadní příležitostí byla rovnou daná akvizice), bude pokles tržeb a odliv uživatelů již brzy znatelný.

O tom, že naše spekulace v daném ohledu nejsou zřejmě plané, svědčí mimo jiné "nadšení", s jakým akvizici přivítali stávající Mac uživatelé v příslušné diskusi na serveru iView Multimedia. Ti, kdo touto diskusí zalistují, zde přitom mohou najít řadu poměrně dobrých důvodů i pro obavy ohledně budoucí existence produktů iView jako takových.

Závěrem

V našem článku jsme byli schopni nabídnout relevantní fakta, nikoli však jednoznačné závěry související s danou akvizicí. Bude tedy zapotřebí v průběhu následujících měsíců sledovat, která z nastíněných variant vývoje se skutečně naplní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: