Adobe Premiere Pro CS3 - jak se vám líbí? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Adobe Premiere Pro CS3 - jak se vám líbí?

4. června 2007, 00.00 | Společnost Adobe uvede toto léto na trh novou verzi populárního programu na editaci videa, tentokráte jak pro Windows, tak i pro Mac. Jaké novinky na nás u Premiéry s označením CS3 čekají a co si můžeme vyzkoušet již nyní v prerelease verzi, to si povíme v dnešním článku.

Adobe Premiere má za sebou již pěknou řádku let vývoje. Počet těch, kteří považovali Premiéru jen za hračku a ne za seriózní program, se výrazně snížil s uvedením řady Adobe Premiere Pro. V současnosti se na trh chystá verze CS3 (v rámci balíků Creative Suite 3 Production Premium a Master Collection), a tak je nasnadě otázka, zda přinese takové nástroje a možnosti, které se v dnešní době od špičkových programů očekávají, a zda si Premiéru oblíbí i uživatelé Maců. Adobe slibuje, že s Premiere Pro CS3 bude produkce videa opět efektivnější a radostnější a že se na ni můžeme těšit již ve třetím čtvrtletí tohoto roku. To jsou ale jen sladké reklamní řeči. Co se skrývá za závojem CS3 se nicméně můžete přesvědčit již teď na vlastní kůži, pokud si z oficiálních stránek Adobe Labs stáhnete prerelease verzi programu.
Podíváme-li se, co o novém balíku uvádí samotné Adobe, zjistíme, že kromě nové verze Premiéry obdržíte v chystaném balíku zároveň programy Adobe Encore CS3, Adobe OnLocation CS3, Adobe Device Central CS3, Adobe Bridge CS3 a spoustu speciálně navržených šablon.
Prerelease verze, kterou je možno stáhnout od Adobe, bohužel ale neobsahuje všechny právě vyjmenované součásti. Osahat si nelze Encore a OnLocation, na ty si budeme muset ještě počkat.

hrabi18-00f.jpg
Obr. 1.: Prostředí pre-release Adobe Premiere Pro CS3.

Co hlavního přináší Adobe Premiere Pro CS3

Hlavních inzerovaných novinek není sice tolik, kolik bychom možná čekali, avšak jejich přítomnost mnohdy více než potěší. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Time Remapping Tool

Konečně jsme se dočkali. Funkce, po které touží nejeden střihač, je konečně implementována přímo v Premiéře. Díky Time Remappingu lze plynule zpomalit či zrychlit přehrávání klipu, což umožňuje snadnou tvorbu dnes tolik populárních bullettime-like efektů. Změnu rychlosti přehrávání nalezneme mezi základními vlastnostmi každého klipu (po boku Motion a Opacity) - viz obrázek 2. Použití této funkce je poměrně jednoduché, ale je třeba si na to zvyknout, neboť u Time Remappingu se s klíčovými snímky zachází trochu odlišným způsobem (viz obrázek 3).
Jediné, čeho se lze s nástupem této funkce obávat je, že díky snadné aplikaci budou všechna nově vzniklá amatérská díla Time Remapping využívat.


Obr. 2.: Time Remapping je přítomen u každého klipu.


Obr. 3.: Úprava efektu Time Remapping.

Změny v Projektovém okně

Pokud často pracujete s rozsáhlými projekty, v nichž je těžké se orientovat, určitě oceníte rychlé vyhledávání mezi klipy. Přímo v Projektovém okně je umístěno pole pro zadání části slova, podle kterého bude provedeno filtrování obsahu. Hledat lze jak ve jménech, tak i ve všech ostatních atributech klipu (obrázek 4).


Obr. 4.: Vyhledávání v projektu pomocí filtrace řetězcem písmen.

Dále přibyla možnost mít otevřeno několik projektových oken. Ta mohou poskytovat pohled na stejnou složku různými způsoby (viz obrázek 5). Díky unikátnímu "tekutému" layoutu lze samozřejmě okna seřadit jako záložky. V případě, že použijeme thumbnails (obrazové náhledy na klipy), však již nelze filtraci provádět, což je docela zbytečné omezení.


Obr. 5.: Využití více projektových oken pro zobrazení různých složek zároveň.

Široká podpora formátů

Nejnovější verze programu slibuje maximální zachování kvality formátů DV, Digital Betacam, HDV, DVCPRO HD, HDCAM i 2K a dalších při jejich nahrávání i zpracovávání real-time nástroji Premiéry CS3.
Exportovat nyní můžeme díky Adobe Media Encoderu i 3GPP a H.264 video pro mobilní telefony či iPody nebo VP6 kodekem do FLV (Flash video) s využitím značek časové osy Premiéry jako cue points.

Nové a vylepšené nástroje pro editaci

Adobe přišla s několika vylepšeními, která možná sice nebijí na první pohled do očí, ale umožní vám pracovat rychleji a efektivněji.

Přehrávání audia z vnořených sekvencí se děje bez nutnosti renderingu, tedy okamžitě. Dále přibyl nový audio filtr společnosti Spectral Design pro redukci šumu.

Vývojáře konečně napadlo přidat funkci umožňující vyměnit na časové ose jeden klip za jiný, aniž bychom přišli o nastavení efektů a střihu. Jeden ze způsobů jak provést výměnu je z Project window přetáhnout nový klip na místo, kde má dojít k náhradě, se současným podržením klávesy Alt. Klíčové snímky a efekty zůstanou, změní se obsah (viz obrázek 6).


Obr. 6.: Náhrada klipu s aplikovanými efekty jiným (kratším) videem.

Co považuji za obrovský přínos nové verze Premiéry, je možnost přepínat se mezi jednotlivými panely pomocí klávesových zkratek (např. Shift+1 = Project window, Shift+3 = Timeline atp.), což dokáže ohromě urychlit práci. Ještě víc snad oceníte možnost zvětšit vybrané okno na maximum jedinou klávesou. Stačí být nad oknem myší (nemusí být označeno jako aktivní) a stisknout ~. Za pomoci stejné klávesy se pak vrátíme zpět z maximalizovaného režimu.
Nemohu si pomoci, ale musím to na tomto místě říci: Premiere Pro CS3 konečně přichází s užitečnými prvky, které v After Effects již nějaký ten pátek jsou. Nechápu, proč to trvalo tak dlouho.

Propojení s ostatními Adobe produkty

Řada CS3 slibuje daleko větší kompatibilitu mezi jednotlivými programy než kdy dříve. Propojení Premiéry a Photoshopu by mělo být rovněž opět o něco lepší. Pro tyto účely můžeme použít funkci Edit Original, kterou již známe z předchozích verzí softwaru od Adobe. Snadno tak upravíme soubory pomocí programů, s nimiž jsou asociovány. Pro import sekvencí z After Effects je zde Adobe Dynamic Link. Dynamic Link je dostupný, pokud máte Premiéru zakoupenou v rámci balíku Production Premium.
Pro práci se zvukem Adobe vydává Adobe SoundBooth CS3, což je v podstatě potomek dřívějšího Adobe Audition. Tento program lze koupit samostatně, nebo v rámci Adobe Creative Suite Production Premium společně s dalšími programy, které při zpracování videa budete pravděpodobně potřebovat (After Effects CS3, Photoshop CS3, Illustrator CS3 a další).

Adobe Device Central CS3

Tento program, který je součástí instalačního balíčku Adobe Premiere Pro CS3, umožňuje simulovat přehrávání vyexportovaného videa na různých typech zařízení, což uživatelům poskytuje unikátní možnost ověřit si kvalitu výsledku v různých podmínkách. V Device Central totiž lze emulovat různé velikosti paměti v zařízení, podsvícení displeje a jeho čitelnost na slunečním světle, vybíjení baterií atp. S příchodem nových přehrávačů na trh budou mít uživatelé Premiere CS3 možnost stáhnout si z Internetu profily těchto zařízení.
Ty z vás, kteří si budou chtít Device Central vyzkoušet v rámci prerelease verze, bych rád upozornil na fakt, že tato je zatím poměrně nestabilní.


Obr. 7.: Device Central dokáže simulovat přehrávání na mobilních zařízeních.

Co v prerelease verzi není

Součástí prerelease verze Premiere Pro CS3, která je dostupná ze stránek Adobe Labs, bohužel není Adobe Encore CS3 ani Adobe OnLocation CS3. Na vlastní kůži jsem si tedy nemohl vyzkoušet jejich funkce. Pokusím se vám alespoň shrnout, co se o nich můžete dovědět od Adobe.

Adobe Encore CS3

Mezi možnostmi exportu Premiéry přibyla funkce Export to Encore, díky níž je možné pohodlně navázat na střihačskou práci z Premiéry přímo v Adobe Encore CS3.
Video je překódováno včetně značek kapitol. Následně lze v Encore buď vypálit disk, nebo si pohrát s designem a vytvořit interaktivní menu, titulky či přidat několik zvukových stop. Díky funkci Edit Original můžeme snadno změnit sestřih pomocí Adobe Premiere a v Encore okamžitě uvidíme provedené úpravy.
Adobe Encore CS3 umožňuje rovněž vytvářet Blu-Ray disky nebo z Blu-Ray projektu snadno vytvořit DVD. Podporován je i export do SWF. Vytvoříme-li tedy jeden projekt, můžeme využít exportu hned do několika formátů.

Adobe OnLocation CS3

OnLocation CS3 je samostatná aplikace s nízkými hardwarovými nároky, schopná bez problému běžet i na noteboocích. Předchozí verze se jmenovala DV Rack HD a vyvíjela ji společnost Serious Magic. OnLocation CS3 umožní nahrávat DV i HDV přímo z kamery do počítače, bez nutnosti využívat pásku. Kromě toho, že nám ušetří čas strávený jinak grabováním, poskytuje OnLocation řadu nástrojů pro kontrolu snímaného obrazu, jakými jsou waveform monitor, vectorscope, audio spectrum analyzer (obrázek 8) či nedocenitelný režim split-screen, dále umožňuje snadnou kalibraci videa.


Obr. 8.: Uživatelské rozhraní programu OnLocation CS3 (převzato ze stránek Adobe.com).

Díky přímému nahrávání na harddisk odpadá nutnost měnit pásky, takže lze natočit klidně několikahodinové video a uložit jej jako jeden soubor (vhodné např. pro časosběrné snímání). Kalibrováním pak ušetříme čas s následnou aplikací filtrů pro korekci obrazu.
Program dále poskytuje buffer o velikosti až 30 sekund pro rychlou kontrolu nasnímaného materiálu. Byl-li záběr špatný, zjistíme to tedy hned a můžeme jej zkusit přetočit.
OnLocation v podstatě simuluje příhledový monitor, ale navíc poskytuje mnoho funkcí, které s hardwarovým monitorem nemáme. Amatéři tento nástroj pravděpodobně nevyužijí, ale pro profesionální týmy by mohl být nedocenitelný. OnLocation CS3 běží na počítači s Windows nebo Macu s Boot Camp a Windows.

Velká změna pro Mac

Poslední verze Premiéry pro Mac byla Adobe Premiere 6.5. Od té doby, a že už je to hooodně dlouho, Adobe nevydala žádnou novou verzi pro tuto platformu. S příchodem Adobe Premiere Pro CS3 však mohou i uživatelé Maců pracovat s tímto populárním programem a ocenit tak všechny nové funkce, kterých je od verze 6.5 opravdu hodně (multi-camera edit, barevná korekce, HDV, atp.).

Stabilita

Během hrátek s prerelease verzí se mi podařilo několikrát přimět Premiéru a Device Central ke zhroucení. Jednalo se přitom o poměrně standardní operace. Nezbývá než doufat, že ve finální verzi vývojáři odstraní většinu chyb a my se již nebudeme muset strachovat o plody své krví a potem vydřené práce.

Systémové požadavky

Adobe Premiere CS3 funguje na PC s operačním systémem Microsoft Windows XP a Windows Vista a také na nejnovějších Macích. Uváděné požadavky jsou následující.

    Windows
  • Intel Pentium 4 (1.4 GHz procesor pro DV, 3.4 GHz procesor pro HDV), Intel Centrino, Intel Xeon (dual Xeon 2.8 GHz procesory pro HD), Intel Core Duo nebo kompatibilní procesor (s SSE2 instrukční sadou u AMD)
  • Microsoft Windows XP Home nebo Professional se Service Pack 2, Windows Vista Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate.
    Mac
  • Multi-core Intel procesor
  • Mac OS X v. 10.4.9
Adobe doporučuje alespoň 1 GB RAM pro DV a minimálně 2 GB RAM pro HDV a HD.

Cena a dostupnost

Kdy že se na novou Premiéru můžeme těšit? K dostání by měla být od srpna 2007. Cena je pro USA plánována ve výši 799 USD. V České republice by se měla Adobe Premiere Pro CS3 prodávat za více než 25 000 Kč (bez DPH), což se při současném kurzu amerického dolaru nezdá být příliš "spravedlivé". Stejný problém trápí evropské uživatele všech produktů Adobe. Více se o tomto problému můžete dočíst v článku Vlastimila Krále "Evropské ceny nových programů Adobe vyvolaly protestní akce".

Závěr

Adobe Premiere Pro CS3 přináší řadu nových funkcí, které by mohly střihačovi usnadnit život. Výrazným krokem kupředu by mělo být přidání programu Adobe OnLocation CS3, který ale bohužel v prerelease verzi není. Adobe Premiere Pro CS3 na mne zatím působí dobrým dojmem. Pokud ale nemáte v plánu ve velkém vytvářet Blu-Ray disky a jste spokojenými vlastníky Adobe Premiere Pro 2.0, koupi PP CS3 bych doporučoval hodně zvážit. Alespoň do doby než Adobe přehodnotí svou cenovou politiku.

Přehled relevantních odkazů

Adobe Labs - stránky, z nichž je možné si prerelease stáhnout

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: