Snížení cen skenerů potěší, ale kdo ho zaplatí? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Skenery

Snížení cen skenerů potěší, ale kdo ho zaplatí?

6. srpna 2001, 00.00 | Minulý týden byly uvedeny nové skenery HP, které zřejmě rozpoutaly jedno z posledních kol cenové války o domácí uživatele. Kam spěje tento segment trhu a kdo doplatí na současné ceny nových skenerů?

Vývoj posledních několika dnů, který lze zcela bez nadsázky označit jako nesmlouvavou cenovou válku o český trh s domácími skenery, má poměrně hluboké historické kořeny. Vše je pochopitelně o snaze jednotlivých výrobců o získání pozice jedničky na trhu. Dlouhou dobu u nás platilo, že nespornou, nezpochybnitelnou a obecně uznávanou jedničkou na trhu se skenery byla značka UMAX. Za tímto úspěchem stála zejména velice dobrá práce lokálního distributora, který udělal z průměrné tchajwanské značky excelující jedničku českého skenerového nebe na hodně dlouhou dobu.

Nicméně nic není navěky a nikdo není nepřekonatelný. V loňském roce se situace na trhu začala poměrně významně měnit a to hned z několika důvodů. UMAX citelně polevil v tempu uvádění nových modelů skenerů, distributor omezil marketing a část prodejů se přesunula do nejnižšího low-end segmentu, kde UMAX určitou dobu chyběl. A nebyl to nikdo menší než společnost HP, která nejen celosvětově, ale i u nás nasadila laťku domácího skenování hodně vysoko. Prvním impulsem bylo rozšíření nabízeného portfolia skenerů o „levnější a jednoduší skenery“, které bylo doprovázeno do té doby nebývalým snížením ceny „značkových“ skenerů. Navíc lokální pobočka začala pracovat na důsledných lokalizacích ovladačů, na agresivnějším marketingu a zejména brandingu. Výsledek? Počátkem roku se dle všeho podařilo HP dotáhnout v prodejích UMAX a najednou zde byly dva stejně silní kohouti na jednom hodně malém „smetišti“.

Nicméně to HP zřejmě neuspokojilo a rozhodlo se v plném rozsahu využít potenciálu velmi silného nadnárodního gigantu. Ceny, kterými se tato značka prezentuje, v letošním roce konkurentům doslova vyrážejí dech. Nejen v oblasti skenerů, ale například i v digitální fotografii v současnosti patří produkty HP k jedněm z nejlevnějších na trhu, což s ohledem na tradici a dobrý zvuk značky, vytváří neúnosný tlak na konkurenty. Vyústěním této situace nemohlo být nic jiného, než další a zřejmě poslední kolo cenové války o nové zákazníky.

UMAX v poměrně krátké době byl nucen již po druhé výrazně snížit ceny svých skenerů. Model Astra 5400 byl zlevněn minulý z 6.490 Kč na 4.990 Kč. A model Astra 5450 spadl na 6.990 Kč. Navíc se marketing UMAXu snaží zdůrazňovat, že na rozdíl od HP dodává k těmto skenerů Adobe Photoshop 5.0LE, který může být pro domácí uživatele dobrým startovním můstkem.

A nejen UMAX reaguje na novou situaci na trhu. Někteří prodejci již doslova vyklidili pole a s dříve poměrně běžnými značkami se jen ztěží potkáte. Z významnějších značek se zatím drží Microtek a Canon, i když ani v jednom případě se nedá hovořit o pozici srovnatelné s UMAXem či HP.

A kam může současná situace vyústit? Podle našich výpočtů jsou skenery HP levnější v České republice, než v USA, což jasně svědčí o snaze „za každou cenu“ dále zlepšit pozici na trhu. UMAX za poslední měsíc snížil ceny svých skenerů v některých případech skoro o polovinu, takže asi také na jejich prodeji nijak závratně nezbohatne. Nový uživatelé jsou pochopitelně spokojeni, protože mohou koupit zejména skenery střední amatérské třídy za nevídané ceny, ale je otázkou co dál? Další snižování cen je velice nepravděpodobné, protože se musely minimálně značně přiblížit nákladům na výrobu a dovoz do ČR. Argumentace novými technologiemi je také nepravděpodobná, protože technologický rozvoj se v tomto segmentu výrazně zpomalil. Takže kde brát další zákazníky?

Prodejci se dle všeho svou snahou o získání nových zákazníků trochu zahnali do slepé uličky a bude pro ně velmi těžké hledat nové argumenty a zejména nástroje pro přilákání dalších kupců. Ono těch potenciálních kupců bez skeneru již mnoho nezbývá a stávající uživatelé jsou spíš roztrpčeni tím, že koupili svůj skener 2x dráž, než by mohli nyní. Konkurenční prostředí dohnalo prodejce do poměrně těžké situace, za kterou platí výrazným snížením svých příjmů. A nám stávajícím uživatelům nezbývá než doufat, že to nebude na úkor po-prodejní podpory. Protože důvody k upgradu většina stávajících domácích skeneristů nemá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: