Heidelberg Nexscan F4100 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Heidelberg Nexscan F4100

14. dubna 2000, 00.00 | Čím se liší skenery Heidelberg od konkurence a proč za toto zařízení zaplatíte bez mála kulaťoučký milión? To vám prozradí podrobná recenze.

V dnešním podrobném testu vám představíme absolutní novinku na českém trhu. Skenery Heidelberg Nexscan F4000 teprve přicházejí na náš trh a my jsme vyzkoušeli úplně první skener F4100, který byl instalován v ČR. Nexscany patří do nejvyšší kategorie plochých skenerů a jsou určeny pro nasazení v náročném DTP prostředí. Článek je přejat z měsíčníku Svět tisku (č 1/2000), kde také naleznete přetištěné ukázky z práce skeneru, které nemá smysl publikovat v nízkém rozlišení.

Základní údaje
F4100 Heidelberg Nexscan F4100 je plochý skener určený pro digitalizaci předloh do formátu A3+. Tělo skeneru o rozměrech 855 x 990 x 710 mm stojí samostatně, takže nejde o stolní zařízení, jak tomu bývá u většiny plochých skenerů. Nejsilnější zbraní tohoto zařízení je technologie Direct Capture Technology (DCT). Ta vychází z použití optické soustavy xyVariLens a vertikální konstrukce optické cesty. S rozlišením 5 080 dpi skener nabízí dostatečnou flexibilitu pro náročné prostředí DTP. Verze F4200 navíc nabízí technologii DualCCD, se kterou roste možnost redigitalizovat filmové předlohy s optickým rozlišením až 7 040 dpi.

Technická data
Model F4100 je vybaven třířádkovým CCD snímačem s 3 x 8 000 optických elementů. Tento snímač dovoluje dosáhnout optického rozlišení 2 000 l/cm (5 080 dpi) po celé aktivní ploše. Výrobce uvádí rozsah denzit až 3.7 D a maximální optickou hustotu až 4.0 D. Barevná hloubka je 16 bitů na barevný kanál (48 bitů celkem). U modelu F4200 je navíc druhý jednořádkový CCD snímač s 12 000 obrazovými elementy. Ten slouží k digitalizaci pérovek a CopyDotu při rozlišení až 2 771 l/cm (7 040dpi). Optická hustota i barevná hloubka zůstávají stejné.
Skener používá novou technologii Heidelberg Direct Capture Technology (DCT) vycházející z dlouholeté tradice značky Hell. Tato technologie v sobě spojuje použití optiky xyVariLens, kterou se proslavily skenery TOPAZ, spolu s vertikálním uspořádáním optické cesty.
Všechny typy předloh mohou být snímány až do rozměru 315 x 456 mm. Víko s průsvitovou jednotkou může být zcela odklopeno, takže ani rozměrnější předlohy nedělají problém. Skener navíc nabízí odnímatelnou montážní desku a speciální montážní systém pro zpracování filmových výtažků.

Direct Capture Technology (DCT)
Varilens Skener používá novou optiku xyVariLens, která se pohybuje kolmo na předlohu po celé aktivní ploše. To znamená, že optická cesta je vždy přímá a nevyužívá žádných zrcadel. Podobné řešení nabízí skener ScanView F8Plus. Heidelberg navíc využívá robustnější konstrukce, která dovoluje kolmé uspořádání. Optická soustava se prakticky pohybuje ve všech třech osách. Pohyb v osách xy zajišťuje polohování optiky a snímače. V ose z se provádí ostření optiky, takže celý systém je schopen v libovolné části předlohy snímat v maximálním rozlišení a provádět parciální ostření.

DualCCD
U modelu F4200 je použit systém dvou CCD snímačů. První třířádkový je určen pro snímání barevných předloh a nabízí rozlišení 5 080 dpi. Při práci s pérovkami a CopyDotu se využívá druhý snímač s vyšším rozlišením (7 040 dpi). Díky vyššímu rozlišení je možno redigitalizovat předlohy při rozlišení, které běžně používají osvitové jednotky, a tak minimalizovat zkreslení. Navíc je ve skeneru zabudován CopixBooster, který urychluje zpracování nebarevných předloh.
U modelu F4100 se pro CopyDot používá barevný snímač, který nenabízí plné rozlišení a chybí booster.

Montáž předloh
Skenery Nexscan F4000 nabízejí propracovaný systém montáže předloh. Základem jsou odnímatelné držáky, které umožňují montáž mimo skener. Při práci přímo ve skeneru se používá integrovaný průsvitový stůl, který umožňuje snadnou a přesnou montáž přímo v zařízení. V nabídce nechybí ani držák pro montáž 35mm zarámovaných diapozitivů. Ten nepoužívá skleněnou desku a navíc zjednodušuje a urychluje celý proces. Pro ostatní typy předloh jsou k dispozici pasparty.
Pro CopyDot je samozřejmostí speciální držák Copix Tablett, který zaručuje přesnou montáž filmů.

Software
Ke skeneru je dodáván balík programů s označením LinoColor 6.0. Jde o vyspělý balík produktů obsahující systém správy barev, ovladače pro skener a sadu průvodců pro zjednodušení vybraných úkonů. K dispozici je pouze verze pro počítače vybavené procesory Power Macintosh, takže připojení skeneru k PC není možné.

LinoColor 6.0
Ke skeneru je aktuálně dodávána verze LinoColor 6.0.4, která je optimalizována pro operační systém MacOS 9. Jde o plnohodnotný profesionální software s velkým důrazem na automatizaci a usnadnění obsluhy. Základní úkony zajišťují takzvaní asistenti, kteří nabízejí automatické funkce pro zjednodušení a urychlení práce. ColorAssistant zajišťuje automatickou analýzu obrazové informace a automatické nastavení korektního barevného podání. JobAssistant zajišťuje dávkové zpracování a snímání na pozadí. GeoAssistant provádí rozpoznávání předloh umístěných ve skeneru, jejich vyhledávání a výběr. Copix a Register Assistant jsou nástroje pro CopyDot. Celkově se tedy dá říct, že celý proces digitalizace obrazu se dá maximálně zjednodušit a zautomatizovat. V extrémním případě tedy skener nevyžaduje skoro žádnou obsluhu, což asi není stav z praxe. Přeci jen manuální zásah zkušené obsluhy nelze nahradit. Celé prostředí programu je rozděleno do několika samostatných oken s poměrně strohým vzhledem. Základem je okno s nastavením. To nabízí všechny běžné manipulace odpovídající profesionální kategorii programu. Barevné korekce lze provádět buď v barevném modelu LCH nebo CMYK, podle toho, který uživateli lépe vyhovuje. Samozřejmě je zde možnost využít nejdříve automatických korekcí pro usnadnění práce.
Pracovní postup je tradiční. Na základě Prescanu obsluha provádí nastavení jednotlivých předloh založených do skeneru. K dispozici je buď přímá digitalizace na popředí nebo se mohou jednotlivé úkoly řadit do fronty a provádět na pozadí. V prvním případě má obsluha přesné informace o činnosti skeneru, ale je zbytečně blokována čekáním na ukončení akce. Při dávkovém zpracování je k dispozici seznam úloh s možností určení priorit a základní informace o průběhu. Navíc se všechny činnosti i s průběžnými časy zaznamenávají do logu.
Přestože je celý program evidentně zaměřen na maximální zjednodušení pracovních postupů, nabízí dostatek nástrojů pro manuální úpravy. Příkladem může být dodatečná přesná rotace předlohy pomocí zvýraznění jedné hrany. Snadný způsob, jak ušetřit čas obsluze. Podobná situace je i u barevných korekcí.

SW

Testy
Nexscan F4100 jsme podrobili standardním testům. Prvním testem prováděným na F4100 bylo měření reálně dosažitelného rozsahu denzit. Promocí testovacího klínu jsme naměřili rozsah 0 D až 2,55 D. Tento výsledek je mírně za očekáváním, ale stále řadí skener ke špičce.
Další testy byly zaměřeny na kvalitu reprodukce obrazu. Důležitá je ostrost obrazu, věrnost kresby a v neposlední řadě úroveň barevného šumu vznikajícího při digitalizaci předloh. Testovali jsme zpracování jak odrazivých, tak i transparentních předloh. Výsledky byly velmi dobré. K ostrosti jsme neměli nejmenších výhrad a při správném nastavení USM byl výsledek opravdu špičkový. Rovněž vysoce nadprůměrná byla čistota obrazu. Na jednobarevných plochách docházelo k minimálnímu zkreslení a hladinu šumu hodnotíme jako jednu z nejmenších. Pro lepší ilustraci kvality snímání přetiskujeme sken diapozitivu v maximálním optickém rozlišení. U tohoto obrázku bylo nastaveno USM na střední hodnoty.

Barevnost
Test barevného podání jsme prováděli s použitím standardizovaného IT 8.7/2 odrazivého terče vyrobeného na materiálu Kodak Ektacolor.
Výsledky nás i přes vysoká očekávání příjemně překvapily. Nexscan prokázal zatím nejlepší barevnou věrnost ze všech testovaných modelů. Tohoto výsledku dosáhl při vypnutí barevných korekcí, u kterých někdy dochází k úpravám na úkor přesnosti. Testy ukázaly, že při neoptimální kombinaci nastavení ColorAssistentu má software tendenci mírně utlumit barevnost.

Produktivita
Nejnáročnějším krokem celého testu byla část zaměřená na produktivitu práce. Obsluha skeneru při tomto testu dostane různé druhy předloh, které digitalizuje standardním postupem. Kromě času samotného tento test dobře popisuje pracovní postup a jeho jednotlivé kroky.
Nexscan F4100 byl připojen k počítači Macintosh G4 s procesorem o frekvenci 450 MHz. V počítači byla osazena operační paměť 512 MB a nainstalován operační systém MacOS 8.6.0 s ColorSyncem 2.6.1.

Celý test se skládal z nasnímání následujících předloh s odpovídajícími parametry:

  • 1x fotografie 13 x 18 cm snímaná při rozlišení 300 dpi se zachováním rozměru;
  • 1x diapozitiv 6 x 9 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
  • 3x diapozitiv 3,5 x 2,4 cm, snímaný při 300 dpi, 300 % zvětšení;
  • 4x políčko negativního 35mm filmu, snímané při 300 dpi, 300 % zvětšení.

Čas jsme měřili od založení první předlohy na sklo skeneru až po uložení posledního souboru na disk. Obsluha založila všechny předlohy najednou na sklo skeneru a jen filmový strip byl přichycen izolepou. Všechny ostatní předlohy byly pouze položeny na sklo bez důrazu na přesnost rozmístění.
Prvním krokem snímání bylo Overview, které bylo hotovo za necelé půl minuty včetně umístění předloh. Ze získaného náhledu obsluha vybrala jednotlivé předlohy a zadala k nim příkaz k načtení Preview. Již tyto požadavky se řadily do fronty úkolů a probíhaly na pozadí. Pořadí snímání bylo následující: negativní film, diapozitivy a fotografie, nicméně s ohledem na to, že skener umí pracovat se všemi předlohami současně, není pořadí příliš důležité.
Po dokončení každého Preview následovalo nastavení parametrů. Přestože je možno využít automatiky, obsluha kontrolovala hodnoty, případně dorovnala rotaci a ostření. Díky tomu, že na pozadí probíhalo snímání, nešlo o ztrátu produktivity. První Preview trvalo jednu minutu a 12 sekund, všechny náhledy byly k dispozici po 9 minutách a 12 sekundách. Všechna nastavení byla díky paralelnímu zadávání hotova o pouhé 3 minuty později. Pak již následovalo samotné snímání.

Na celý test skener potřeboval 39 minut a 40 sekund. Tento čas je v absolutním měřítku velmi podprůměrný, ale s ohledem na typ skeneru přijatelný. Při srovnání s konkurenčními skenery se srovnatelnou konstrukcí není časový rozdíl propastný a s ohledem na zaměření skeneru je akceptovatelný. U skeneru této kategorie nerozhodují minuty, ale kvalita výstupu.

Hodnocení
S kvalitou skeneru i programového vybavení jsme byli velmi spokojeni. Heidelberg Nexscan F4100 nabízí vysokou ostrost a barevnou věrnost při digitalizaci všech druhů předloh. Navíc nabízí propracovaný systém montáže předloh a sofistikované řešení pro CopyDot. Nejslabším článkem skeneru je relativně nízká rychlost snímání, za kterou se zřejmě skrývají kalibrace a ostření optiky. Celkově však hlavně s ohledem na velice příznivou cenu a značku působí Nexscan F4100 skvělým dojmem.

Heidelberg Nexscan F4100
Typ skeneru Plochý jednoprůchodový CCD skener
Rozlišní a snímatelná plocha 5 080 x 5 080 dpi
315 mm x 457 mm všechny druhy
Barevná hloubka 48 bitů
Maximální densita 4.0 D
Rozměry 855 x 990 x 710 mm / 90kg
Pro recenzi poskytl Heidelberg Praha
Cena 929 765 Kč bez DPH

Přesné hodnoty barevné chyby při vypnutých korekcích:

 SkenMěřeníDelta
PoleLabLabdeltaLdelta adelta b E
L1344-43-4142-30-32213915,9
L144169-263766-284325,4
L15752310070179156911,9
L163-1-140-21111,7
L1737605333524448912,7
L1831-523130-47291525,5
L191126-571235-5019711,4
L227413156710147317,7
3,125659,0

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: