TransType 2.0 - vesele na písma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

TransType 2.0 - vesele na písma

15. února 2002, 00.00 | Jaký je ideální doplněk do hybridního grafického studia? Přece program na převod písem. Jak vypadá nová verze známého produktu firmy FontLab?

Americká firma FontLab (dříve ruská firma Pyrus :) uvedla před koncem roku novou verzi programu TransType. Jedná se o poměrně jedinečnou utilitu určenou k převodu písem mezi platformami. Přestože podobný program existuje ještě od jedné firmy, TransType je v lecčems jedinečný. Nová verze přidává některé zajímavé funkce, které využijí spíše profesionálové, ale ani běžní uživatelé nebudou ochuzeni.


K čemu vůbec můžete takový program využít? Můžete jim převádět firemní písmo z formátu pro Mac OS do Windows a naopak. Nebo konvertovat zakoupené písmo na správnou platformu. Krásným příkladem je počeštěné Adobe FontFolio. Z celkového množství počeštěných písem se jich pouze necelá polovina dodává ve formátu pro Windows. Jako extrémní příklad můžu uvést převedení nějakého netradičního písma z jedné platformy na druhou. Ale nejlepší jsem si nechal stejně nakonec - pomocí TransType můžete vytvořit z nekorektního písma korektní!


Program má naprosto jednoduché rozhraní i obsluhu. Uživateli stačí vzít písma nebo složku s písmy a upustit je na okně programu. Po zmáčknutí tlačítka Convert se všechna písma automaticky převedou. Pokud na okně programu upustíte písma pro Mac OS, převedou se na verze pro Windows, pokud na něm naopak upustíte písma TrueType nebo Type 1 pro Windows, převedou se na příslušné verze pro Mac OS. Potud nejsou žádné problémy. O něco horší je samotné nastavení programu, které už tak jednoduché není, zejména pro začátečníka.

Dialog předvoleb má tři záložky: všeobecné nastavení, nastavení písem Type 1 a TrueType. V tomto dialogu se nastavují základní parametry převodu. Některé jsou pouze výchozí a lze je "přebít" dalším nastavením, jiné jsou naopak všeobecné a týkají se všech převodů.


Do všeobecných předvoleb patří například automatické generování "kufříku" a bitmap u písem pro Macintosh, generování souborů AFM a INF pro Windows, automatický hinting převáděných písem nebo způsob převádění názvů. Pokud se do toho chcete pouštět, doporučuji podrobně přečíst manuál a ještě se pro jistotu poradit s odborníkem, protože některé volby jsou poměrně "záludné".


Za důležitou volbu považuji nastavení kódování písma. Toto nastavení se bude lišit podle toho, zda chcete převádět západní písma nebo jejich CE verze. Pro česká písma je třeba nastavit "MS Windows 1250 EasternEurope" jako výchozí kódování pro Windows a "MacOS CentralEurope" pro Mac OS. Navíc je třeba správně nastavit cílový skript, v našem případě "Central Europe".


Česká písma jsou bohužel v takovém stavu, že ani jednotné nastavení jim nepomůže. Pokud program zjistí, že v písmu jsou názvy jednotlivých liter, rozhodne se je použít místo výchozího kódování. Díky tomu se většina "počeštěných" písem převede špatně. Proto je při převodu třeba kontrolovat jedno písmo za druhým, jak převod probíhá.

Naštěstí je tady jedna z hlavních novinek TransType 2 - náhled písma. V náhledu si můžete nechat zobrazit, jak písmo vypadá před převodem a jak bude vypadat po něm. Jednoduchou kontrolou můžete zjistit kvalitu "počeštění" a následně také kvalitu převodu. Pokud klepnete na určitý znak, zobrazí se nejen číslo, určující jeho umístění, ale také jeho unicode index a hlavně jedinečný název tohoto znaku. U správně udělaného písma se vám u litery "ě" musí objevit "ecaron" a u "ť" "tcaron". Pokud se vám "náhodou" objeví něco jiného, ještě není vše ztraceno. V dolní části písma je roletový seznam "Codepage", kde můžete písmu "vnutit" libovolné jiné kódování, v našem případě některé z kódování CE - Windows nebo Mac OS. Tímto způsobem lze například opravit písmo se špatným kódováním - převodem tam a zase zpět.


Jako novinku umí program navíc ještě jednu specialitu - převod z Type 1 na TrueType a obráceně. Převod probíhá vždy křížově, to znamená, že můžete nechat převést písma Type 1 pro Mac OS na písma TrueType pro PC. Přestože z hlediska kvality písma není tento postup ideální, skýtá určitá pozitiva. Například na PC nemusí uživatelé používat ATM, což se hodí zejména do podnikové sféry.

Ač to není na první pohled zřejmé, TransType 2 je pouze pro operační systém Mac OS 9.x nebo Mac OS X v prostředí Classic. Program sice vypadá jako další aplikace pro Mac OS X (pruhovaný vzhled, průhledná tlačítka), ale tím se nenechte oklamat. Systémové nároky nejsou nijak velké a i na starším iMacu běžel poměrně svižně.

TransType 2 stojí 97 USD. Rozhodně se vyplatí v prostředí, kde "čas jsou peníze". Místo shánění někoho, kdo vám písmo možná přeuloží si to snadno a rychle uděláte sami. Naopak pro občasné uživatele to bude zřejmě velká částka. Ty naopak může uspokojit, že program funguje 3 dny jako plná verze, během nichž lze provést neomezené množství konverzí. Po třech dnech se TransType zablokuje a nepomůže ani reinstalace programu nebo systému (jenom kdybyste to chtěli zkoušet :).

Pokud nepotřebujete převody mezi formáty (TrueType na Type 1 nebo naopak), oželíte náhled písma a spokojíte se s méně dokonalým převodním algoritmem, můžete stále zakoupit TransType 1.3 pro Mac OS nebo Windows za 50 USD. Tuto verzi bych však doporučoval pouze a) pokud chcete opravdu ušetřit b) převádíte hlavně západní písma c) máte zkušenosti d) používáte pouze Windows. V opačném případě je rozhodně lepší si připlatit za novou verzi.

Závěr
TransType 2 je skoro až jedinečný nástroj, který ušetří spoustu námahy a shánění. Pro většinu uživatelů bude jeho koupě výhodnější než pořízení klasického nástroje na práci s písmem, navíc je mnohem pohodlnější, nemluvě o tom, že převod špatně počeštěného písma je v písmovém nástroji obtížnější.

Pokud by se na grafice dávaly programům hvězdičky, dal bych devět z deseti. Jednu bych ubral, protože mi chybí možnost globálního nastavení skupiny písem (kódování).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: