Novinky světových písmolijen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Novinky světových písmolijen

15. června 2001, 00.00 | Typografové jsou neúnavní a chrlí nová písma jak na běžícím pásu. Některé novinky jsou ale velmi zajímavé: FontFont nabízí desítky řezů svých písem v CE verzi! Další novinky jsou od House Industries, Emigre a ITC.

FontShop International

Při procházení stránkami světových písmolijen jsem se nejprve podíval na FSI, původem německou distribuční společnost, která od roku 1990 vytvořila jednu z nejzajímavějších kolekcí písem, jaké jsou dnes k dispozici. FSI totiž prodává písma současných typografů, kteří mají na typografii často naprosto protichůdné názory. Aby tuto rozmanitost přeci jen nějak utřídili, vytvořili 10člennou klasifikaci písem, která odpovídá současným počítačovým fontům.

Mám příznivou zprávu pro typografy z východní Evropy. FontShop si zřejmě uvědomuje, že poptávka po kvalitních písmech není jen v západním světě, ale i v tak exotických zemích, jako je Česká republika nebo Řecko, a tak pomalu předělává další a další svá písma do CE nebo řecké znakové sady. Prohlédněte si výběr některých počeštěných (a do alfabety modifikovaných) rodin.

CelesteCelesteFagoFagoFagoDINEurekaEureka

MetaIsonorm

A ještě pro zajímavost přikládám dva řezy vycházející z japonské typografie. O oblibě japonských fontů jsem psal i v poslední zprávě o nových fontech, kdy jsem upozorňoval na zajímavé a poměrně laciné kolekce japonských fontů distribuovaných americkou firmou P22.

Manga

Manga

International Typeface Corporation

Neúnavně zásobuje trh s písmy i americká ITC. Zajímavý je žebříček nejprodávanějších písem této společnosti, který zde reprodukuji: 1. Officina, 2. Stone, 3. Franklin, 4. Rennie, 5. Bradley, 6. Garamond, 7. Conduit, 8. Tempus, 9. AvantGarde, 10. Charlotte. Když jsem si písma prohlédl důkladně, byl jsem překvapen. Předpovědi futuristů se nenaplnily, neujalo se žádné „moderní“ písmo, které by plně odpovídalo duchu světa techniky a počítačů. Na počátku 21. století tak stále používáme renesanční písmo, které kombinujeme s groteskem počátku 20. století, okořeněné špetkou čisté kaligrafie, přičemž se nezapomnělo ani na pravítko a kružítko.

Mezi novinkami jsou dvě písma: Mr. Chuckless a Zinzinnati. Obě jsou inspirovány přelomem 20. a 30. let a obě mají poměrně omezené užití.

Mr. Chuckles

Zinzinnati

Emigre

Hvězda americké písmolijny Emigre sice poněkud pohasla, nicméně firma se snaží a nabízí novou rodinu písem. Inspirací byl prý rukopis z 19. století. Jak už to u Emigre bývá, pološílené a špatně čitelné písmo obsahuje přehršel ligatur a ozdobných znaků. Toto manýristické písmo Dalliance asi bude těžko hledat uplatnění jinde než ve vzorníku písem Emigre...

Dalliance

House Industries

Na konec výčtu jsem si nechal svou oblíbenou firmu House Industries, jejíž designéři nadevše milují léta padesátá a šedesátá. Jejich produkce je prosycena koženkou, pastelovými barvami a chromovanými reflektory šíleně dlouhých limuzín. Poslední přírůstek do stále se rozšiřující kolekce House-písem představuje sada Las Vegas. V evropském prostředí asi tato písma nedojdou uznání, ale ve Spojených státech jistě kupce najdou. Činovníci House Industries podporují prodej svých písem i vydáváním časopisu, jehož recenzi jsem zde před rokem a půl uveřejnil. Zatím vydali dvě pozoruhodná čísla.

HouseFabulous

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: