Adobe CS a trochu Quarku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Adobe CS a trochu Quarku

Adobe InDesign sazba

9. prosince 2003, 00.00 | Jsou anglické verze Adobe CS aplikací vhodné pro české prostředí? Co nového pro sazbu nabízejí?

Firma Adobe se odhodlala ke statečnému kroku – uvolňovat své programy po balících. Letos to ještě není takový přinos, ale od příštího roku by konečně měly být všechny verze sladěné – třeba by mohlo jít aktuální verze souborů mezi sebou importovat a podobně. Dosud se to řešilo dodatečným látáním aplikace, což přinášelo jenom problémy, hlavně v českém prostředí, protože updaty byly k dispozici většinou pouze pro anglické verze programů, verze CE a CZ zůstaly většinou v původní verzi.

Novým značením aplikací ovšem Adobe vneslo zase trochu zmatku, podobně jako kdysi Microsoft. Vždyť MS Word 2000 je stále verze 9, MS Outlook přeskočil sedm verzí (Shedule Plus v Office 95 byl verze 1.1, Outlook 97 už verze 7).

Podobně postupuje Adobe. Kromě toho, že každá verze CS aplikací má vlastní verzi (InDesign CD verze 3) je tu ještě zmatek v označování jinojazykových verzí. Zdejší aplikace se tradičně označovaly jako CE – Central European – na znamení, že podporují naše nabodeníčka. Kromě toho se ještě CE verze označovaly (spíše distributory pro lepší rozlišení skladových zásob) jako CE CZ nebo CE PL.

Takže tu budeme mít InDesing CS CE CZ, Illustrator CS CE PL a další.

Celkový vzhled „splash screens“, tedy úvodních obrazovek vypadá jako kdysi „žabička“ od Corelu – jako by se Adobe chtěla distancovat od původních aplikací a jasně říkala – jsme noví, lepší, jiní… Osobně na mne jejich vzhled příliš velký dojem neudělal, ale budiž.

Ale nyní již krátce k jednotlivým aplikacím.

Photoshop CS
Jediný program balíku, který se vyplatí provozovat i v anglické verzi. Až na občasné problémy s češtinou (neexistence slovníku dělení, například) je jeho běh v českém prostředí bezproblémový.

Pokud používáte ve Photoshopu odstavcovou sazbu, určitě uvítáte, že nová verze už má český slovník dělení. Většina novinek již byla popsána v předchozích článcích, proto o nich nemá cenu dále psát.

Akorát mám pocit, že jedna podstatná novinka zatím nezazněla – KLÁVESOVÉ ZKRATKY. Zatímco dříve jsem musel nahrát několik akcí spočívajících v jednom příkazu a jim přiřadit klávesové zkratky, nyní můžu chybějícím funkcím tyto zkratky přiřadit. No konečně!

Další informace zde a zde.

InDesign CS
Tento program je z celého balíku nejlépe přizpůsoben českému prostředí. Funguje dělení, vstup z klávesnice, vlastně téměř vše, včetně češtiny v rozhraní (dialozích a menu).

Zůstává ovšem pohrobek z verze 2 – fixní pevná mezera. Ve verzi 2 se Adobe rozhodla, že nerozdělitelná mezera nebude mít dále proměnnou šířku, ale pevnou. Bohužel pro českou sazbu program bez nerozdělitelné mezery s proměnnou šířkou jenom omezeně použitelný, proto se tato „vlastnost“ zalátala ve verzi CE. Pro češtinu a slovenštinu je nerozdělitelná mezera proměnná, pro ostatní jazyky „pevná“.

InDesign CS má opět pevnou nerozdělitelnou mezeru v základu. Možným řešením problému je nastavení parametru „bez rozdělení“, ovšem spíše doporučuji počkat na verzi CE, která kromě nerozdělitelné mezery má také český slovník dělení a s ním i správné dělení spojovníků a další.

Z hlediska sazby je v InDesignu několik dobrých vylepšení. Jednou z nich je nastavení, jak se má chovat jedno slovo v příliš úzké sazbě. Většinou to byl problém sazby v úzkých sloupcích, do kterých navíc zasahuje obrázek (novinová nebo časopisecká sazba). Podle našich pravidel se má takové slovo zarovnat nalevo nebo na střed, ale dosud všechny programy takové slovo „rozpálily“ na plnou šířku sloupce.

Chcete inverzní text snadno a rychle? Speciální formát podtržení? To jsou zatím dvě možnosti, které mě napadají, ale bude jich jistě víc. Nyní je možné nastavit, jaký formát bude mít podtržení, takže můžete klidně nastavit, že se bude podtrhávat 10b černou čárou, na které bude bílý text – už není třeba využívat linky odstavce, tohle je skoro pohodlnější…

Ale to není vše. Můžete si například nadefinovat kosočtvercovou linku a tu potom použít jako přeškrtnutí. A stejnou linku samozřejmě můžete použít jako okraj tvaru nebo jako tah libovolné čáry. Opět se ukazuje, že Adobe často umí myslet „objektově“, tedy netvoří jednoduché věci jednoduše, ale univerzálně…

Další novinkou jsou vnořené styly. Pomocí nich se dají snadno vytvářet odrážky z jiných druhů písma, průběžné titulky a spousty dalších speciálních formátování. Například potřebujete odrážkový seznam a vámi vybrané písmo nemá znak čtvereček. Ten můžete použít například ze Zapf Dingbats, ale to byste museli měnit formát nebo přiřadit znakový styl. Nyní stačí nadefinovat znakový styl, nadefinovat Vnořený styl a formátování probíhá automaticky.

Další novinka se týká mřížky účaří. Zatím bylo při zarovnání na mřížku možné pouze aby byl na ni zarovnán celý odstavec. Ale u poznámek pod čarou nebo marginálií je stanoveno, že pouze první řádek musí být zarovnán na účaří, protože marginálie i poznámky mají většinou menší řádkový proklad.

S povděkem lze kvitovat, že se do InDesignu vrátil panel vlastností, zde nazývaný Ovládání. V něm lze nastavit většinu parametrů, které jste dříve museli měnit různě po paletkách, navíc se v něm některé operace provádějí nepoměrně pohodlněji…

Naopak nepříjemné je, že jedině v InDesignu je panel nástrojů přizpůsobitelný. Toho lze velmi dobře využít – na Mackovi udělat jednu svislou řadu, na PC jednu vodorovnou a tu umístit vedle menu. Doufejme, že konečně v další verzi se tato přizpůsobitelnost dostane i do dalších aplikací…

Další informace zde.

Illustrator CS
Tuto aplikaci raději moc v českém prostředí neinstalujte a počkejte si až na verzi CE. Důvod je docela prostý – anglický Illustrator CS v českém prostředí (ve Windows) užírá systémové zdroje. Možná tuto „funkci“ znáte již z verze 10.0 CE – Illustrator místo správného překreslování začne zobrazovat všechno bíle. Pokud ho necháte běžet dál, celý zatuhne a vy musíte restartovat počítač.

Pokud přesto po anglické verzi Illustratoru CS toužíte, musíte ve Windows nastavit jako výchozí jazykový skript angličtinu. Akorát se musíte smířit, že neuvidíte české názvy souborů, rozhází se vám jednotky a další „drobnosti“.

Co je ještě v anglické verzi špatně, aneb proč počkat na verzi CE. Špatně fungují česká písma, předsazená interpunkce nebo slovník dělení. Také vyhledávání, vstup z klávesnice a další drobnosti jsou důvod, proč na CE verzi opravdu počkat.

Pro příznivce anglického rozhraní programu – verze CE bude mít volitelně anglické i české rozhraní, proto se nemusíte bát, že vás někdo bude nutit pracovat se „Souborem“, „Úpravami“ a dalšími pojmy.

Illustrator CS má také jednu úžasnou novinku. Pokud jste dříve otevírali „legacy EPS“ s vloženými písmy, ohlásil většinou Illustrator, že písmo není k dispozici a zobrazil různě přeházené znaky.

V nové verzi vám program jenom suše oznámí, že kvůli zachování vzhledu je třeba převést veškerý text do křivek a hned to provede. Škoda, že to trvalo tak dlouho.

S tím souvisí také další novinka. Souborový formát Illustratoru CS je úplně nový. Samozřejmě, že stále vychází z PDF jako verze 9 a 10, ale tentokrát je text kódován v Unicode. V praxi to znamená, že při ukládání do nižších verzí už nelze provést uložit jako, ale je třeba dokument exportovat.

A naopak na druhou stranu, pokud otevíráte dokument z nižší verze, ve které je text, Illustrator se slušně zeptá, zda má text zobrazit tak, jak byl navržen nebo ho přelomit podle svých algoritmů. V prvním případě můžete s textem v dokumentu pohybovat, převést ho na křivky a klidně dokument znovu uložit nebo exportovat. Ale pokud se pokusíte s textem pracovat, automaticky se přelomí. V praxi to většinou neznamená vůbec nic, ale u textových bloků to může znamenat přelomení textu.

Illustrator CS je totiž poslední aplikací, která přebrala odstavcový zlom, tzv. Adobe Everyline Composer. Z InDesignu ho nejprve přebral mnohem flexibilnější tým vývojářů Photoshopu a nyní konečně došla řada i na Illustrator. To mj. konečně znamená, že můžete textu přiřadit jazyk a zapnout dělení slov bez obav, že se něco nepěkného stane.

Další informace zde.

Zpátky k balíku
Pokud po některém z programů toužíte, rád bych upozornil, že do konce roku platí cena 29980 Kč za Adobe Design Collection 7.0 CZ. Kromě toho, že v ceně balíku je upgrade na Adobe Creative Suite Standard CZ, tak v něm také naleznete Adobe Acrobat 6.0 CZ, který byste jinak museli kupovat zvlášť nebo v balíku Creative Suite Professional, který je podstatně dražší.

Další informace zde.

A Quark…
Momentálně žiji komentováním chyb CE verze, takže jsem nestihl jiné novinky sledovat. Příští měsíc by to mělo být lepší, navíc se přiblíží český Quark 6. Podle posledních zpráv to vypadá, že český distributor na lokalizované verzi opravdu zapracoval a česká verze by měla být venku kolem jednoho měsíce. Další informace bohužel distributor nezveřejnil.

Na rozdíl od nejasné situace kolem páté verze, kdy byly dvě verze (QuarkXPress Passport CE a QuarkXPress CZ) je jasné, že QuarkXPress 6 se bude prodávat pouze ve verzi Passport.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: