Z černobílého barevné - proč ne? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Z černobílého barevné - proč ne?

22. září 1999, 00.00 | Kolorujeme černobílý obrázek - ukážeme i vám jak na to.

Dnes si ukážeme, jak dokáže Photoshop vyrobit barevný obrázek i z černobílého základu. Kromě známějších funkcí si během postupu navíc předvedeme i novinku Photoshopu 5.5, funkci Background Eraser.

1. Otevřeme obrázek kaňonu (čb obrázek je uložen ZDE)a převedeme ho do RGB. Protože budeme umazávat oblohu, převedeme obrázek kaňonu do nové vrstvy. Běžný postup známe, označíme vše, zkopírujeme do schránky, smažeme obsah ve vrtvě pozadí, kliknutím se přepneme do nové vrstvy, do které vrátíme obrázek ze schránky.

Alternativně je možné přetvořit na běžnou vrstvu i pozadí, a to tak, že na vrstvu s označením background dvakrát klikneme. Je to rychlejší, ale o vrstvu pozadí tím přijdeme. Pokud bychom ji poté potřebovali, lze ji vrátit zpět příkazem Flatten image (sloučením vrstev).

2. V převedeném obrázku vymažeme oblohu. Nahrubo můžeme objet skálu lasem a vymazat vnitřek. Detaily kolem skály vymažeme nástrojem Background Eraser Tool. Background Eraser je další mocná funkce, novinka ve verzi 5.5. Nalezneme ji v rozbalovacím políčku v paletě nástrojů, tam kde dříve byla obyčejná guma. Nastavte si parametry podle obrázku, toto nastavení je vhodné pro umazání plochy s nestejnorodou barvou. Nastavení a použití v jiných typických situacích si ukážeme jindy.

Volte různé velikosti štětce, podle toho ve které části obrázku se pohybujete. Připomínáme, že všechna podobná použití brushů jsou velmi náročná na paměť. Proto je dobré obětovat množnost kroků zpět a vyčistit paměť (a disky) příkazem Purge all. Ti kdo tvoří ve starší verzi, než je Photoshop 5.5 mohou vymazat oblohu například pomocí neostré masky.

3. Dalším krokem bude barevná úprava obrázku skal. V menu položky Image volíme Adjust - Hue/Saturation. Nastavení které jsme použili vidíte na obrázku, nezapomeňte na volbu Colorize.

5. Nyní vyrobíme novou oblohu. Klikneme v paletě vrstev na background a volbou nová vrstva vytvoříme vrstvu mezi pozadím a vrstvou s obrázkem. Otevřeme si obrázek s oblohou, kliknutím aktivujeme obrázek se skalami a zvolíme nástroj razítko (Rubber Stamp Tool).

Podobný postup jsme již použili, pamatujeme si že aktivní musí být cílový obrázek a s klávesou Alt kliknutím nabíráme části obrázku zdrojového. Podle fantazie malujeme více tahy různými štětci a z několika míst zdrojového obrázku novu oblohu.

6. A jsme téměř u konce. Přepneme se do vrstvy se skalami a načteme selekci (Load selection). V menu selekcí nastavíme Feather na hodnotu 15, čímž zjemníme kresbu barvy na okrajích skal. Kapátkem nabereme červenou barvu, z paletky vybereme štětec s větší (cca 150 pix.) neostrou stopou. Paletku Options pro malování štětcem si nastavíme podle obrázku.

Tím máme štětec připraven pro domalování odrazů slunce ve skalách i pro dotónování zelené trávy. V obou případech podle citu můžeme použít několik odstínů červené a zelené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: