Ohnivě-duhová koule - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Ohnivě-duhová koule

26. dubna 2000, 00.00 | Dnes si ukážeme, jak lze některé základní funkce Photoshopu za pomoci pluginu KPT využít k tvorbě zajímavě působícího obrázku. Konkrétně je to ohnivě-duhová koule.

Dnes vám popíšu, jak se dá poměrně jednoduše udělat takováto efektní ohnivě-duhová koule:

Nejprve je třeba vytvořit si vzorek, kterým vyplníme plochu o určité velikosti (dost záleží na poměru velikosti plochy vyplněné texturou a velikosti po zvětšení (které bude následovat). Různé míry zvětšení totiž vytvoří modifikované struktury výchozího obrazu). Poznámka: Vzorek musí být v černobílém módu (Image -> Mode -> Grayscale; Obraz -> Režim -> Stupně šedi).

vzorek může mít minimální velikost - zde to bylo 2x5 pixelů

Potom dáme do nového obrázku (nesmí být pouze transparentní) Render -> Texture fill (Vykreslení -> Texturová výplň) (vzorek musí být samozřejmě uložený, aby ho mohl Photoshop takto načíst). A nyní se dostáváme k tomu, o čem jsem už před chvílí mluvila, totiž ke zvětšení obrázku. Je to třeba, protože tento akt je podstatou následující finty: Pod Image -> Image Size (Obraz -> Velikost obrazu) se vám objeví okénko, kam zadáváte nejen budoucí velikost obrázku, ale také způsob, jakým se vypočítá. Je to kolonka Resample Image (Převzorkovat obraz) (úplně dole na panelu změny velikosti). Defaultně je většinou nastaveno "Bicubic" (Bikubicky), což zajistí, že obrázek se bude co nejvíce podobat původnímu (užívá interpolaci, tj. vypočítává průměry barev, aby byl obrázek co nejvěrnější). My však uděláme něco jiného: Nastavíme "Nearest Neighbor" (Nejbližší soused), což nám zajistí, že obraz bude vzhledem k použití jen černé a bílé barvy (bez odstínů šedi jako při Bicubic) trochu modifikovaný. Je ještě jedna možnost, jak dosáhnout téhož efektu: Zvětšíme obrázek s nastavením Bicubic, ale potom ho doupravíme pomocí funkce Threshold (Image -> Adjust -> Threshold; Obraz -> Přizpůsobit -> Práh).

Aby bylo jasné, co provádí nastavení Bicubic a co Nearest Neighbor, předkládám následující dva obrázky, které byly z velikosti 2x5 pixelů zvětšeny na 100x40 pixelů. První byl zvětšen s nastavením bikubickým, druhý s nastavením nejbližšího souseda. Rozdíl je patrný ;).

  

Takže, dostali jsme výplň následujícího či podobného výzoru:

Nyní použijeme filtr Spherize, který nám vytvoří kouli (Filter -> Distort -> Spherize; Filtr -> Deformace -> Zaoblení). Dejte ho na maximum a aplikujte několikrát (nejlépe 5- a více krát). Teď je třeba kouli vystřihnout. Nastavte si kruhovou selekci a v Options (Volby) nastavte Fixed size (Pevná velikost), kde vepište do kolonek šířky a délky číslo, jak velký obrázek je, mínus asi deset pixelů (postranní části koule by jinak byly "kostrbaté"). Po kliknutí na obrázek se objeví kruhová selekce, kterou nastavíte přesně na kouli a můžete stříhat.

Vystřihnutou kouli dáme do nového obrázku a zkopírujeme ji do dalších layerů (počet není pevně daný, vyzkoušejte si, co vám bude vyhovovat; u zde popisovaného obrázku jsou tři). Některé z nich otočte o 90 stupňů (Edit -> Transform -> Rotate…; Úpravy -> Transformovat -> Otočit o …- pozor, takto je to v Ph5.5, v Ph4.0 naleznete transformaci v menu pod položkou Layer (Vrstva)) . Nastavte jim některý z režimů překrývání, vyzkoušejte si, který vám tam sedne (zde byl použit Difference (Rozdíl)). Potom na některé layery aplikujte Filter -> Distort -> Twirl; Filtr -> Deformace -> Víření (množství a intenzitu dle libosti).

A už máte černobílý základ, a můžete kolorovat. Výběr barev i způsob aplikace je zde dosti variabilní, ale budu se držet postupu, který byl použit v demonstračním obrázku: Oranžové pole s nastavením Overlay (Překrýt) zabarvilo kouli do oranžova (překvapivé, což? ;) ). V jednom layeru byl s nastavením Screen (Závoj) použit filtr z pluginu KPT - Glass lens. Ten zajistí ono nasvícení koule.

Na layery s černobílou koulí byla aplikována fce Drop Shadow (pod pravým tlačítkem myši kliknuvší na layer se objeví výběr, kde nás zajímá položka Effects, tam Drop Shadow naleznete). Je třeba vybrat barvu, která obrázku polepší.

A je hotovo. Ovšem ještě to pozadí, že? Textura vyrenderovaná filtrem Texture Explorer z pluginu KPT a posléze modifikovaná filtrem Lightning Effects (Filter -> Render -> Lightning Effects; Filtr -> Vykreslení -> Světelné efekty), osvětlení Omni (Rozptýlené) na jednu barevnou složku obrázku (nastavujete dole u "Texture channel" (Kanál s texturou)). To vytvoří onen pěkný plastický efekt na pozadí. Textura byla rozkopírována do dalšího layeru, potom použit Filter -> Sketch -> Plaster (Filtr -> Skica -> Sádra), vybrány jen postranní úlomky. Na ně byla aplikována funkce Drop Shadow (efekt layeru). Toto vše dohromady vytvořilo velmi zajímavě působící obrázek. Je na vás, abyste si zkusili, jaké další možnosti (a že jich není málo) uvedený postup skrývá.

námět

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: