Ledové rampouchy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Ledové rampouchy

20. prosince 1999, 00.00 | Inspirováni tím co se děje za okny si dnes v Photoshopu vyrobíme pár rampouchů v ledové jeskyni.

Na přání dnes "sněžíme a rampouchujeme".

1. Začneme výrobou jeskyně. Pozadí obrázku vyplníme černou barvou a potom namalujeme bílou barvou štětcem s neostrým brushem několik skvrn, ze kterých se později stane sníh. Malujeme s různou opacitou, nástrojem Blur nakonec skvrny rozostříme, hrany můžeme doupravit nástrojem Prst.

2. Teď vyrobíme ze skvrn kopečky sněhu. Nejprve použijeme filtr ze skupiny Stylize - Wind a po něm ze skupiny Sketch - Chalk&Charcoal. Tady je potřeba dát pozor na správné nastavení barev pozadí a popředí (bílá, černá), aby obrázek nevyšel jakoby v "negativu" (taky záleží na tom, jak vhodně si připravíte skvrny).

3. Kopečky sněhu je potřeba ještě doupravit. Buď nástrojem Prst, nebo razítkem můžeme podle citu místně přidávat nebo ubírat buď "sníh" nebo "podlahu", dokud nejsme s obrázkem spokojeni. V krocích 2 a 3 si můžeme se sněhem pěkně vyhrát.

4. Obrázek je vhodné trochu zvýraznit přidáním kontrastu (Image - Adjust …). Potom povrch sněhu zledovatíme filtrem ze skupiny Artistic - Plastic Wrap.

5. A na řadě jsou konečně rampouchy. Teprve nyní si vytvoříme novou vrstvu. Nástrojem Polygonal Lasso natáhneme selekci ve tvaru rampouchu a vyplníme ji gradientem s nastavením podle obrázku.

6. Odselektujeme. Vrstvu s rampouchem několikrát zkopírujeme, podle toho, jak je komu zima -:). V každé vrstvě upravíme velikost a tloušťku nového rampouchu. Některé z nich bude určitě potřeba po stranách a u špičky trochu dotmavit (Burn). Na každou vrstvu s rampouchem použijeme filtr Distort - Ripple.

7. Všechny vrstvy kromě pozadí sloučíme. Vrstvu s rampouchy 2x zkopírujeme. Původní (první od spoda) si zatím nebudeme všímat. Na prostřední vrstvu (hned nad původní) aplikujeme filtr Artistic Plastic Wrap a doostříme neostrou maskou s parametry 50%, 2 pixely, 0 úrovní - parametry se mohou trochu lišit podle toho, jak máte tmavý obrázek (nejvyšší vrstvě dočasně zavřeme očičko).

8. Klikneme se do nejvyšší vrstvy a provedeme Apply Image s vrstvou ve které je filtr Plastic Wrap (nastavení na Screen podle obr.)

9. Klikneme se do původní spodní vrstvy s rampouchy. Načteme selekci a zkopírujeme její obsah do schránky (Copy). V paletce kanálů vyvoláme nový kanál s nastavením na masku. Do něj obsah schránky vložíme (Paste).

10. Na obsah kanálu aplikujeme filtr Sketch - Chrome.

11. Odselektujeme a přejdeme do nejvyšší vrstvy s rampouchy. Načteme selekci z našeho nového kanálu (můžeme ji skrýt, aby kraje selekce nerušily). V menu Image vybereme Adjust - Levels a rampouchy ubíráním hodnoty Output levels ztmavíme.

12. V menu Image vybereme Adjust - Color Balance a přidáváním modré a magenty obrázek dobarvíme do modra.

13. Odselektujeme. Klikneme se do vrstvy se sněhem (pozadí) a filtrem Render - Lighting Effects dosvětlíme jeskyni.

14. Nakonec do nové vrstvy mezi pozadí a rampouchy černou barvou, štětcem s neostrým brushem domalujeme rampouchům stíny. Trochu stíny rozostříme Gaussovským Blurem a podle oka můžeme upravit opacitu vrstvy.

Poznámky:
Obrázky jsou připraveny v sRGB s gamma 2.2. Na většině PC by se proto měly otevřít bez barevných posunů.
Některé obrázky mohou být jen náhledové, po kliknutí si můžete v novém okně zobrazit kvalitnější verzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: