Jestlipak víte tohle.... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Jestlipak víte tohle....

29. června 2001, 00.00 | Každý program, který se používá na profesionálních pracovištích, je potřeba znát do všech detailů. Tak, aby se mohl využít co nejvíce jeho potenciál a tak také zúročit zaplacené peníze, které jste všichni za svůj Photoshop určitě vydali.

Jelikož se všichni bijeme za informovanost těch nepoučených čtenářů, píší se tu co nejjednodušší tutoriály. Jen tak je opravdu pochopí i ten největší elév, co nezvládne dočíst manuál programu až do konce. Dovolil jsem si tedy také připravit pár postřehů. Ty budou ale pro většinu zkušených fotošopistů jistě naprostou samozřejmostí... Tedy alespoň pro mne jsou.

Obdélník v PS 6.0

Víte například, k čemu je ten ošklivý šedivý obdélníček, který překáží nahoře na ploše? Aha, vy pracujete ve Windows... tak to jste ho mohli snadno přehlédnout mezi ostatními. Dlouho jsem nevěděl, zda programátoři chtěli jen zaplnit místo, nebo či co... Ale on přeci jen využití má. Pokud vám paletky na ploše podivuhodně překážejí a kupí se, pak je jednoduše chytněte a za jejich záložku je přesuňte do zmiňovaného obdélníku. Vzniknou z nich spadávací (drop-down) paletky, které budou viditelné vždy jen když na ně kliknete. Opančným postupem je můžete utrhnout zase do prostoru. Voilá...

Malování velkými štětci

Pokud chcete zaplnit plochu nějakým velikým štětcem, tak aby byly jeho okraje plynule prolnuté, tak se většinou dost nadřete. Je jedno, jestli použijete mnohotlačítkovou myš, grafický tablet s tlakovým perem, stejně vám to bude trvat nějakou chvíli, než to bude hladce vymalováno. Navíc velké štětce mají u pomalejších počítačů velké prodlevy.

Nabízím snažší řešení, kdy se přibližný tvar neostré plochy dá namalovat malým štětcem, malujte do samostatné vrstvy. Vrstvu pak transformujte "command T" na požadovanou velikost a případné přesahy mimo stránku ořízněte. Budete-li malůvky rozostřovat Gaussem, pak od určité velikosti rádiusu budete čekat déle, než když to uděláte touto transformací.

Superpomalé Radiální rozostření

Každý uživatel grafického editoru nesnáší čekání. U většiny filtrů je už díky výkonným strojům sníženo na únosné minimum, jsou však některé efekty, které jsou náročné tak, že není počítač, jenž by se nad ním nezapotil. Příkladem je kruhové rozostření, jenž má v sobě možnost i simulovaného zoomu. O ten právě jde. Pokud si dáte větší průběh a precizní volbu vykreslení, můžete spolehlivě odejít na oběd, i kdyby jste měli přetaktované X-tium na 2 GHz. Osobně se domnívám, že právě rychlost procesu udělala z tohoto filtru nezajímavý nástroj, ačkoliv jeho výsledky jsou velice realistické.

Řešení je prosté. Chcete-li použít kvalitní efekt na větší obrázek, pak použijte stejnou nebo menší intenzitu ale v režimu DRAFT. Tam je rychlost velice slušná, jen v detailech dost nepřesvědčivá. Ovšem pozor! Spusťte tento filtr na obraz ještě jednou a už je to dokonalé. Průběh filtru 2x ve stylu draft bude jestě stále o mnoho rychlejší, než 1x kvalitní.

Jak zvýšit barevný kontrast?

Přeci konrastem, odvětíte. Ano, ale pro mne je tento nástroj víceméně degradující, protože díky němu ztrácíte barevnou informaci a nemáte přesnou kontrolu nad obrazem. Máte-li snímek, který je nanicovatý, málo barevný atd, dá se upravit jeho barevnost. Pokud zvýšíte saturaci, budou barvičky čistší, ale obrázek bude pořád jakoby placatý. Pokud změníte gamma křivku, nebo půltóny v úrovních, pak se snímek ztmaví/zesvětlí, ale bude pořád placatý.

Pokud však vytvoříte kopii vrstvy a tu prolnete s původním obrázkem stylem "overlay", pak už je to lepší. Zvýší se jeho dynamika. Ale ještě to není ono. Toto prolínání zesvětluje světla, ztmavuje stíny a zvyšuje sytost čistých barev. My však nechceme měnit ani světla, ani stíny. Proto je potřeba vniknout do paletky stylu vrstvy a tam se věnovat posuvníkům advanced blendings. Vsadím se, že 95% uživatelů tyto posuvníky nepoužívá, anebo když, tak je náhodně rozhází a čeká, jak to dopadne. Dají se s nimi dělat ale podivuhodné věci. Když se ponoříte do jednotlivých kanálů, zažijete nejedno překvapení... :o) Pro nás bude zatím stačit mód šedé (Gray) a posuvníky na horní škále.
A teď bacha: posuvníky se dají za trojúhelníčky posunovat, a to i přes sebe, tj. černý bude za bílým... no dobře, to víte. Ale zkuste při tom zmáčknout "Alt" ...ha! trojúhelníčky se rozdělily a teď jich je tam dvojnásob! Máte ještě lepší kontrolu nad prolínáním. Posuňte pravý černý úplně doprava a levý bílý úplně doleva. Tím jste celkem odstranili problém se stíny a světly zmíněný na začátku. Vypnete-li si spodní vrstvu, tak uvidíte, co z té horní zbylo a co se prolíná. Pokud je efekt stále moc silný, nastavte jeho průhlednost na menší intenzitu.

A jestlipak používáte efektové a přiřazené vrstvy?

Pro snadnější možnosti úprav je vždy dobré používat co nejvíce masek, korekčních nebo efektových vrstev a jejich sdružování. Sdružování není obyčejné propojení řetízky. Při sdružení jsou vrstvy k sobě připoutané a horní působí pouze na tu spodní. Toho dosáhnete, pokud v paletce vrstev ukážete na dělící linku a zmáčnekte "alt" + klik. Vrstva, která je nahoře, o trochu odskočí a od této doby působí pouze na tu spodní. Je-li spodní omezena maskou, je i horní vrstva touto maskou omezena.. A přiskakovat můžou i další vrstvy... jéééé takových možností.. kdo by to byl řekl? A jestlipak víte, že se vrstvy dají slučovat do složek? Je na to ta krásná ikonka složky dole na paletce, zbytek zvládnete známou progresívní funkcí "drak and trop".

A jestlipak víte, jakpak se nejlíp odstraňuje barevné zrno?

Skenujete-li fotografie, nebo kinofilmy na větší velikosti, tak jste už viděli barevné zrno. Nejvíce je vidět v tmavých a sytých tónech... A to je problém, co s ním? Čím větší korekce děláte, tak tím je víc viditelné. Při určitých situacích dělá v tisku ošklivé fleky. Jak ho odstranit?

Použijte filtr "Dust & Scratches" = Prach a škrábance v rozsahu 2-5 pixelů. Ten obraz vyhladí a barevné variace spojí do jednolitějších ploch. HA-HA... řeknete si... co s neostrým obrázkem? ...ale ještě jsme neskončili. Hned po filtru použijte funkci "fade", kde nastavte hodnotu na 100% a prolnutí "color" (barva). Tato operace vrátí obrazu kresbu a barevné variace zmizí. Zůstane struktura, která ma zrnitý povrch a má konstantní barvu. Nepřežeňte to. Pokud trváte na barevných detailech, použijte lokální selekce. Pokud použijete jen gausse, pak se vám nezachovají hrany a obraz bude barevně neostrý.

Jako soutěžní otázku pokládám dotaz, zda jste jako já zjistili jednu chybu, jež u tohoto postupu ve Photoshopu je.

...a jestlipak víte, jak se dělá.... ne? , tak víte co?... přijďte si na něco také sami!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: