BoxTop ProJPEG 5.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Photoshop

BoxTop ProJPEG 5.0

22. ledna 2001, 00.00 | Znáte Photoshop kompatibilní plug-in ProJPEG? Neznáte? Ale to je chyba, neboť se jedná o exportní filtr umožňující uložit velmi rychle a přitom dostatečně kvalitní obrázky ve formátu JPEG.

Autorem ProJPEG je americká firma BoxTop Software, která svůj produkt nabízí samostatně za 50$ nebo za 135$ společně s balíkem Web Graphics Tools. Plug-in je nabízen ve verzích pro Windows 95/98/ME/NT/2000 a Macintosh respektive pro Adobe Photoshop 3.0+, PaintShop Pro 5.0+ a další programy 100 % kompatibilní s plug-in architekturou Photoshopu 3.0+. ProJPEG umí ukládat obrázky ve formátu JPEG s velkou kompresí, ale přitom stále použitelnou kvalitou pro mnoho účelů jako například web, multimediální prezentace apod.

Teď určitě namítnete, proč se plug-inem na export JPEG obrázků vůbec zabývám, když JPEG formát umí ukládat i samotný Photoshop nebo optimalizační balík ImageReady. Vysvětlení je jednoduché - ProJPEG totiž umí uložit JPEG obrázky s délkou zhruba o 5-50 % menší než JPEG výstup Photoshopu! Proč tomu tak je, na to se budete muset zeptat u BoxTop Software, ale pochybuji, že vám kompresní postupy a algoritmy budou ochotni sdělit.Plug-in je aktivuje nikoliv přes filtry nebo exportní funkce, ale z klasického SAVE souborového requesteru, kde si vyberete nabízený formát "BoxTop ProJPEG". Poté se objeví exportní okno (viz obrázek), ve kterém provádíte nastavení kvality, typu komprese, vyhlazení a velikosti výsledného JPEG souboru. Velikost nabízeného náhledu obrázku lze měnit s pomocí lupy (gadgety "+" a "-"), kvalitu a smoothing je nutno zadávat číselnými parametry. Chcete-li docílit přesné velikosti obrázku, můžete použít funkci tzv. "targeting" - v requesteru "Target" nastavíte požadovanou velikost obrázku, kliknete na Find a plug-in sám spočítá odpovídající stupeň komprese. V náhledu si pak můžete prohlédnout, zda jste s výsledkem a kvalitou komprese spokojeni a obrázek uložíte.

ProJPEG je sice poněkud dražší, ale velmi kvalitní plug-in, jehož použití lze vřele doporučit zejména v oblasti webové grafiky a všude tam, kde u truecolorové grafiky záleží na každém bajtu. ProJPEG samozřejmě podporuje i akce Adobe Photoshopu, takže ho lze využít i v dávkovém režimu. Samotný plug-in samozřejmě není sám o sobě nic převratného, ale dokáže využít možností formátu JPEG na maximum.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: