Adobe Photoshop Elements - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Adobe Photoshop Elements

Photoshop Elements

31. srpna 2001, 00.00 | Na trhu je nový program, který v sobě spojuje mnoho vlastností z populárního Adobe Photoshopu s nástroji pro snadnou úpravu fotografií, a to vše za příznivou cenu

Jednoznačnou jedničkou v oblasti práce s bitovou grafikou je Adobe Photoshop, který poskytuje širokou paletu nástrojů pro takřka všechny potřeby – od přípravy obrázků pro pre-press po tvorbu grafiky pro web, a s dobrou znalostí programu a příslušnou dávkou kreativity a představivosti lze ve Photoshopu vytvořit skoro cokoliv – o tom svědčí nejen naše početné tutoriály. Pravdou ovšem je, že za skvělé možnosti programu si Adobe nechá také skvěle zaplatit – kolem 30 000 Kč, což je přijatelná investice pro uživatele, pro které je Photoshop „výrobním nástrojem“, ale pro domácí a běžné kancelářské uživatele to je obvykle zbytečná investice.

Adobe se pochopitelně snaží oslovit i tento typ zákazníků, buď programem PhotoDeluxe, který disponuje základními funkcemi a velmi jednoduchým rozhraním, nebo (nyní jíž bývalým) programem Photoshop LE – prostě light verze Photoshopu, bez schopnosti pracovat s CMYK barevným prostorem a s dalšími omezeními. Vzhledem k rozvoji digitální fotografie stále víc uživatelů bude chtít dobré programy pro úpravu svých fotografií, a proto se Adobe rozhodlo vytvořit nový produkt, zaměřený na tyto uživatele. Jedná se opět o něco ořezaný Photoshop 6, ovšem na druhou stranu má některé funkce oproti svému většímu bratříčkovi navíc.

Adobe Photoshop Elements vychází z Photoshopu 6, a má tedy shodné principy ovládání a výraznou část funkcí. Z programu je poměrně jasně vidět jeho zaměření na práci s fotografiemi, bohužel, kromě běžných exportů do JPEG a GIF, včetně velmi primitivní animace GIFů, poskytuje minimum funkcí pro webovou grafiku – Image Ready to není ani omylem, pokud tedy někdo chce dělat snadno grafiku pro internet, musí zvolit „velký“ Photoshop.

Je důležité se zmínit, že mezi oběma Photoshopy samozřejmě je takřka 100% kompatibilita – bez problémů se zobrazují všechny prvky, které Elements podporuje – snad jediné, co se nezobrazí, jsou cesty. Pokud je soubor, ať už .psd nebo jiný, v barevném prostoru, který není Elements podporován (nejčastěji CMYK), je možné ho nechat převést do prostoru RGB – načtení je tedy možné, uložení už pouze v prosotru, který PSE podporuje. Další prvky, které podporuje Elements v omezené míře, jako jsou efekty vrstev či masky, se však zobrazí a lze je do určité míry i editovat.

Ještě před prvním spuštěním si asi všimnete, že ikonka je oproti Photoshopu 6 lehce upravená, barevné tečky budou pravděpodobně symbolizovat základná prvky, tedy elementy. Možná si též na Macu všimnete, že aplikace si na sebe „přebrala“ všechny soubory Photoshopu - má totižto stejný „creator“ jako Photshop, všechny soubory se tedy budou otevírat v Elements (vzhled ikonek souborů zůstal zachován). Při spouštění vás nejspíš zaujme úvodní splashscreen, především pokud znáte jiné Adobe aplikace – snad poprvé na něm Adobe nepoužívá kresbu, ale dominantní součástí koláže je fotografie tváře ženy – asiatky. Pravděpodobně snaha o větší zdůraznění zaměření na fotografie, abstrakce ve stylu PS by asi nebyla tak „čitelná“.

Po spuštění se kromě standardních prvků rozhraní objeví okno QuickStart, nabízející přehledně základní operace – otevření souboru, vytvoření nového, import zdrojových dat z digitálního fotoaparátu nebo skeneru (v podstatě obsah Import menu, software fotoaparátu tedy musí nějakým způsobem podporovat import do PS) a přístup do nápovědy, okno lze nastavit, aby se již nadále nezobrazovalo.

Rozhraní je velmi blízké Photoshopu, na první pohled je viditelné, že přibyla ještě jedna „lišta“ na horní hranu obrazovky. První lišta byla novinkou v PS 6, zobrazuje kontextově volby a informace k právě zvolenému nástroji, zcela vpravo umožňuje „skladování“ paletek. Nová lišta obsahuje ikonky ve značně „office“ stylu – běžné funkce pro práci se soubory, undo, tisk a podobně. Větší část této lišty zabírá místo pro paletky, a také jsou tam již „z výroby“ pěkně naskládané, na obrazovce jsou zobrazené pouze dvě – vrstvy a Hints, tedy jakési typy.

K paletkám pro jistotu trochu obšírněji. U Adobe jsou plovoucí paletky se záložkami využívané velmi hojně a jsou též velmi dobře upravitelné dle potřeb uživatele. Paletky mohou být rozdělené do zcela samostatných oken (přepaletkováno), mohou být jako záložky naskládané do méně oken, nebo lze poměrně snadno ze všech paletek udělat jedno velké okno, zobrazující část paletek pod sebou, s možností přepínání mezi záložkami. V PS 6 přibyla nová možnost, odložit některé paletky do volného místa mezi kontextovými volbami nástroje v horní liště, a krajem obrazovky. Z paletky se zde zobrazuje pouze záhlaví, po klepnutí se rozbalí a po klepnutí mimo opět sbalí – ovšem pro uživatele menších monitorů zde zbývalo místo pouze na pár kousků. Nyní je možné umístit mnohem víc paletek, a tedy zbavit se toho co není opravdu nutné – paletky jsou na dosah myši, ale nepřekážejí na ploše, tam zůstávají ty nejpotřebnější, jako jsou vrstvy či historie. Záleží pochopitelně na každém, jaký styl zvolí, příjemné je, že Adobe v tomto směru poskytuje opravdu nevídanou flexibilitu.

Při prostudování paletky s nástroji uživatel PS zjistí, že nástrojů je o něco méně, jenom pár prvků má ještě skryté další nástroje pod sebou. O tom, jaké nástroje jsou k dispozici si asi uděláte přehled díky obrázku, postupně se u zajímavých zastavíme. Uživatel PS možná postřehnul, že na paletce chybí práce s rychlou maskou – PSE podporuje práci s maskami pouze omezeně, vytváří je pouze jako součást například korekčních vrstev.

K jednotlivým nástrojům – nástroj pro tvorbu základních objektů funguje shodně jako v PS, tedy objekty jsou vytvořeny ve vektorech, ale je nelze modifikovat jinak než změnou velikosti, práce s jednotlivými body není možná. Na objekty lze snadno aplikovat nejrůznější předpřipravené efekty, které se shodují s nabídkou efektů pro vrstvy. Umělecko-historický štětec (ten s „ocáskem“) byl přejmenovaný na „impresionistický štětec“ – pro uživatele rozhodně přehlednější označení, výsledný efekt je takto poměrně jasný. Pro uživatele neznalé PS budou možná záhadné nástroje vypadající jako kapka a trojůhleník – těmito nástroji lze lokálně rozostřovat nebo doostřovat obrázek. Houba umožňuje upravovat saturaci (nasycení) barev. Tlačítko oka se štětcem slouží k potlačení efektu „červených očí“, které se poměrně často objevují na fotografiích focených bleskem. Práce s nástrojem je rychlá, výsledek si můžete prohlédnout na ukázce.

Při pohledu do menu se objeví množství nástrojů pro práci s obrazem, vypíchneme si především ty, které jsou zde nové, ale i ty, které oproti PS chybí. Řazení funkcí je trochu přehlednější, příbuzné příkazy jsou zařazené do společného podmenu.
Volba barevných prostorů je poměrně omezená, RGB, stupně šedi a indexová bitmapa, ovšem to je poměrně dostačující pro běžného uživatele, v případě tisku si převod do CMYKu provede grafik. V oblasti exportu a importu naopak PSE poskytuje shodné možnosti, jako Photoshop, nabízí také možnost uložení pro web, kde chybí zobrazení více než jednoho náhledu po komprimaci, ale naopak zde lze uložit animovaný GIF – jednotlivé vrstvy animace jsou přímo jednotlivé vrstvy v souboru, nejspodnější vrstva je prvním políčkem. Lze nastavit rychlost přehrávání (všem shodnou pro všechny vrstvy) a zacyklení. Image Ready to rozhodně není, ale opět mnoho uživatelům i tento základní export bude postačovat. K dispozici je také možnost hromadného zpracování obrázků, často používanou asi bude tvorba jednoduchých webových galerií.

Jednou z dalších originálních vlastností PSE je tvorba panoramat ze samostatně nasnímaných fotografií – k dosažení rozumných výsledků je potřeba trocha ruční práce, s některými fotkami se možná program neporadí vůbec, každopádně se jedná o zajímavou funkci pro fotografy amatéry. Výstupem je pouze fotka – pruh, převedení do „VR“ musí provést nějaký další program. Pokud se vám nepovede vytvořit panorama automaticky, můžete se inspirovat v našem tutoriálu. Potenciálně velmi oblíbenou funkcí bude Liquify, tento příkaz položí obrázek "na vodu" a uživatel vesele deformovat například obličej svého znamého a podobně - kdysi se se shodnou funkcí nabízel v podstatě jednoúčelový prográmek Kai's Power Goo.

Dalším nástrojem pro fotografy je automatické zarovnání fotografie, případně včetně oříznutí – program hledá „obzor“ a ten poté uvede do vodorovné polohy. Najdete také příkazy určené pro zesvětlení příliš tmavých oblastí a ztmavení světlých, nakolik vás výsledky uspokojí je otázkou, možná bude lepší si pohrát s vrstvami úprav a lokální maskou. K dispozici jsou i další nástroje pro práci s barvami, ovšem není zde možnost klasické práce s barevnými křivkami, ani například selekce podle barvy, celkově je tato oblast ořezaná, ale opět pro práci většiny uživatelů s fotografiemi to bude naprosto postačující.

Jak již bylo řečeno, PSE neumožňuje v podstatě klasickou práci s maskami, masky potkáte pouze u efektových vrstev, kde lze lokálně upravit jejich působnost – ovšem u souborů z PS, které masky obsahují, s nimi lze pracovat. Nenajdete zde ani oblíbená vodítka, stejně tak nelze pracovat s cestami ani s jednotlivými barevnými kanály. Oblast, kterou PSE sice podporuje, ale pro uživatele pouze omezeně, jsou efekty vrstev – jsou dostupné v podobě mnoha předdefinovaných efektů v samostatné záložce, takže příprava efektních tlačítek či nápisů je otázkou chvilky. Editace těchto efektů, kromě několika globálních prvků, není možná, takže pokud vám nevyhovuje základní nastavení, máte v podstatě smůlu. Pokud do PSE načtete soubor z Photoshopu, který v sobě nějaký efekt obsahuje, bude se korektně zobrazovat, ovšem nelze ho editovat.

PSE pochopitelně podporuje princip zásuvných modulů – filtrů, standardně zde nalezneme shodnou nabídku, jako ve velkém Photoshopu. Novinkou je však paletka filtrů, které obsahuje grafické náhledy všech filtrů, které jsou s PSE dodávané. Možnost použití vícenásobného „zpět“ díky paletce historie je k dispozici i v PSE.

Bohužel, není zde možnost vytváření vlastních „maker“, tedy to co známe v PS pod jménem Akce, částečně to nahradí několik desítek předpřipravených efektů, které například vytvoří rámeček pro váš obrázek, upraví písmo a podobně, ale tvorba vlastních maker chybí. Poměrně užitečný může být „prolézač“ disku, kterým lze na způsob dialogu pro otevření souboru procházet disk, ovšem ke všem obrázkům jsou ihned vytvářené náhledy, takže je dobře vidět, co obsahují.

Příjemné je celková snaha Adobe co nejvíce zjednodušit používání poměrně komplexního programu, jakým PSE je, což se projevilo jak na prvcích nápovědy, tak v drobných úpravách v pojmech, které mají napomoct lepší orientaci. Jednou z částí zmiňované vylepšené napovědy je paletka „Hints“, která kontextově mění svůj obsah podle právě zvoleného nástroje či paletky a poskytuje k ním základní informace. Další informační paletou jsou Recipes, tedy jakési připravené recepty, krátké návody, rozdělené dle oblastí – zde například najdete, jak co nejlépe použít nástroj pro odstraňování červených očí, návody jak vytvořit zajímavé efekty a podobně. Díky propojení se službou Adobe On-line by mělo jít stahovat další takovéto návody z webu, ale neslavili jsme žádný viditelný úspěch. No a nakonec se ještě zmíníme o nápovědě, která je v HTML podobě, rozsahem je asi odpovídající nápovědě pro standardní PS, ovšem zde je velmi hojně prolinkovaná – skoro v každém dialogovém okně má uživatel tlačítko Help, kterého ho odkáže do odpovídající části nápovědy, pomoc je tady vždy při ruce bez nutnosti hledání – velmi praktické. Zde také uživatel nalezne tutoriály, které přesahují možnosti paletky „Recepty“.

Kromě této elektronické nápovědy je také samozřejmě dodáván papírový manuál a karty s klávesovými zkratkami, další tutoriály jsou k na webu Adobe (a pochopitelně desítky tutoriálů, které budete moci využít i s Elements, naleznete i na našem webu).

Jelikož se jedná o anglický program, pravděpodobně si budete klást otázku, jak je na tom s češtinou. Odpověď je poměrně jednoduchá, rozumě. Pokud máte korektní TrueType nebo PostScript fonty, nebudete mít žádný problém se psaním, čeština se však nebude zobrazovat například v paletce vrstev.

PSE se dodává v jednom balení pro Mac OS a Windows, Mac OS verze pracuje pouze pod systémem 9 nebo v Classic vrstvě v Mac OS X.

Jak Adobe Photoshop Elements zhodnotit? Pokud si vedle sebe postavíme schopnosti, které tento program má, a cenu necelých 4500 Kč, je naprosto jasné, že se jedná o dobrou koupi. Uživatel dostane do rukou velmi dobrý nástroj, postavený na lety oveřených technologiích, který mu s největší pravděpodobností poskytne všechny nástroje, jaké by mohl pro úpravu svých fotografií potřebovat, včetně tvorby jednodušší grafiky na web (ve smyslu komplexnosti technické, graficky se lze poměrně vyřádit). Pokud by PSE obsahoval jenom o kousíček více funkcí pro internetovou grafiku, pravděpodobně by začal ujídat Photoshopu z koláče, kdyby měl možnost pracovat v CMYKu, sáhlo by po něm nemálo studií, kterým by také stačil pro přípravu fotografií k tisku. Ale, profesionálům od webu nebo grafikům patří profesionální programy za „profesionální“ peníze, Elements se takto stane skvělou volbou pro většinu domácích i kancelářských uživatelů, kteří si chtějí „vyhrát“ s obrázky na web nebo pro kancelářský tisk či prezentace, možná jim občas připomene, že kdyby si připlatili víc, také by víc dostali, ale tak to už u „odlehčených“ programů bývá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: