Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Photoshop
3D Studio MAX a Photoshop dohromady: Špatný vtip, nebo zajímavá alternativa?
8. ledna 2003, 00.00 | Mnozí z vás si jistě zvolí možnost špatný vtip. Pravděpodobně ale udělají dost velikou chybu.
Pojďme se společně zamyslet nad alternativními způsoby využití 3d programů. Spíše než konkrétní postupy se pokusíme vysvětlit výhody a nevýhody využití 3d studia pro 2d grafiku a ukážeme pár příkladů z praxe.
Špatný vtip, nebo zajímavá alternativa?
Mnozí z vás si jistě zvolí možnost špatný vtip. Pravděpodobně ale udělají dost velikou chybu. V tomto článku se vám budu snažit osvětlit proč. S 3D studiem intenzivně pracuji už 5 let a 2D grafika (zpracování tiskovin, web design...) patří k věcem, ke kterým využívám 3d studio velice často.Tento článek berte jako úvahu nad alternativními způsoby využití 3d programů. Spíše než konkrétní postupy se budu snažit zde vysvětlit výhody a nevýhody využití 3d studia pro 2d grafiku a ukázat pár příkladů z vlastní praxe. Tak se na to pojďme společně podívat.
Variabilita, důležitá vlastnost 3d programů.
"3D studio", už v názvu tohoto programu je obsažená jeho vlastnost , která ho dělá neskutečně variabilním a mnohostranným v možnostech jeho použití. Co vlastně potřebuje grafik víc? Spolu s kvalitním pracovním prostředím a širokou paletou nástrojů mu 3 rozměry dávají naprostou volnost. Ano, mnoho lidí si může říct, že tu máme programy přímo vytvořené na práci s bitmapami a 2d kompozici. Ale zamysleme se nad jednou věcí. Pokud se omezíme pouze na práci v 2 osách v prostoru (X,Y) a osu třetí ponecháme jako hloubku, ve které postavení jednotlivých objektů bude udávat jejich vzájemné vztahy vůči sobě a ve které můžeme udávat jejich překrývání, co tu teď máme? Máme tu systém, který používají všechny povahou dvojrozměrné programy. Práci ve dvou osách pohybu a vrstvení objektů. Pro 3d grafika , který má vlastnosti 3d studia nebo jiného 3d vizualizačního programu v malíčku není problém přejít na 2d grafiku přímo v prostředí, které je mu nejbližší. Nehledě na to , že nám to dává možnost ve stejném prostředí včleňovat do 2d kompozice i 3d objekty. Samozřejmě nechci tvrdit, že se ve 2d obejdeme bez Photoshopu, to určitě ne. Už jen pro jeho schopnosti jako je retušování a úprava bitmap všeobecně. Spíše je dobré brát spojení 2d a 3d programů tak, že se vzájemně doplňují a že každý z nich má nějaké ty výhody a nevýhody. Jejich propojením se však dá dosáhnout zajímavých a neotřelých výsledků. A teď se pojďme podívat na nějaké praktické příklady.
Co může 3d studio pro práci s 2d objekty nabídnout?
Je toho skutečně mnoho. Pokud máte zkušenosti s importováním objektů, jistě jste si všimli, že tvůrci 3d studia na kooperaci s 2d softwarem pamatovali už při jeho tvorbě. V možnostech importování je totiž obsažen i velmi rozšířený 2d vektorový formát a to Adobe illustrator. I když, aby konverze formátu "*.ai" fungovala na 100 % korektně, je potřeba si s illustratorem při ukládání mírně pohrát. To nás nemusí moc mrzet, protože 3d studio nabízí velice kvalitní systém vytváření vektorů a křivek "shapes" či "nurbs". Co se týká práce s bitmapami, tak i v tomto ohledu je na tom 3d studio více než dobře. V panelu materiálů je pro bitmapy připraveno mnoho již známých ale i pro 2d grafiku nadstandardních nastavení a parametrů. Samozřejmé jsou výstupní barevné křivky, prolínání různých bitmap či nastavení průhlednosti, kterou můžeme ovládat námi vytvořenými bitmapami nebo lehce nastavitelnými procedurálními mapami. Navíc máme po ruce možnosti jako ovlivňování jednotlivých vrstev různým nasvícením. Kapitola sama pro sebe jsou pak enviromentální a postprodukční efekty, které mohou naší práci přidat netušené možnosti. 3D studio nezaostává ani v práci s fonty, která je stěžejní vlastností každého grafického softwaru. Při práci s písmem jsem nezaznamenal žádný problém, a i jednotlivá nastavení písma (velikost, odsazení...) jsou dostačující. Je tedy vidět, že po přípravě bitmap ve photoshopu se můžeme věnovat celému postupu práce už jen v prostředí 3d studia.
Zde je pár příkladů z mé praxe:
Návrh plakátu pro mého kamaráda Tekkena
(kterého tímto zdravím). Tento a následující render jsou příkladem fotografie (připravené ve photoshopu) obohacené o objekty, pozadí a světelné efekty ve 3d studiu.Návrh na obal mého portfolia.
Plakát "Duble connection".
Tento render představuje moment, kdy jsem do jinak čistě dvojrozměrné scény vkládal trojrozměrný prvek.
3D Studio MAX vs. Photoshop?
Můj názor je tedy takový, že 3D studio je neocenitelným (a často nedoceněným)
pomocníkem
v jakémkoli odvětví 2d grafiky. Samozřejmě ho nelze srovnávat s programy typu
photoshop či illustrator.
Budete-li ho však brát jako doplněk těchto aplikací, zanedlouho zjistíte , že je to i na poli 2d grafiky
velice mocný nástroj.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024