Zásuvný modul ShadowFX a nové funkce PDF 1.4 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Zásuvný modul ShadowFX a nové funkce PDF 1.4

15. října 2001, 00.00 | CreoScitex uvedl zásuvný modul pro Adobe Acrobat 5, který generuje reálně působící stíny. Jak si stojí tato funkce na současných osvitových jednotkách?

Mezi významné novinky formátu PDF 1.4 patří průhlednost, která lze aplikovat na všechny objekty. V různých grafických programech po ní uživatelé již dlouho volali, přičemž většinou marně. Výsledkem byl často pouze kompromis mezi požadavky uživatelů a technickými možnostmi výstupních formátů. Například CorelDRAW má průhlednost již delší dobu, ale při exportu vytváří ze všech objektů jednu nebo více bitmap. FreeHand pro změnu má průhlednost vektorových objektů, která ovšem není přesně to, co uživatelé žádají. Illustrator od verze 9 přišel také s průhledností vektorových objektů, ale plné využitelnou pouze při exportu (uložení) do nového formátu, PDF 1.4. Takto paradoxně Illustrator předběhl Acrobat 5, který byl uveden téměř o půl roku později, takže určitou dobu bylo možné ukládat PDF 1.4 bez možnosti zobrazit nebo rozumně tisknout.

Aktuální situace je taková, že Acrobat 5 průhlednosti podporuje, ale jediným programem, který ji dokáže do PDF zapsat je Illustrator 9. Za půl roku bude situace lepší, protože přijdou na trh Illustrator 10 a InDesign 2, které průhlednosti obsahují, ale do té doby je vytváření realistických průhledností prakticky skoro nemožné. Proto pokud chcete průhlednost použít, zbývá vám prakticky jediná možnost - vytvořit ji přímo v Acrobatu pomocí zásuvných modulů.

ShadowFX
Právě této situace využila firma CreoScitex, která vytvořila zásuvný modul ShadowFX. Tento modul pracuje s průhledností a jak jeho název napovídá, slouží k výrobě stínů. Samozřejmě se nejedná o obyčejné šedé neprůhledné obdélníky (ty si ostatně můžete vyrobit v libovolném programu), ale o objekty s částečnou průhledností, které znáte například z Photoshopu. Tvorba stínů až na konci "kreativního řetězce" sice není nejpohodlnější, ale momentálně je velice efektivní a nezpůsobuje "znehodnocení" výstupního souboru.

Bez použití ShadowFX, musíte stránku se stíny "smontovat" ve Photoshopu, což způsobí převedení všech objektů na bitmapy. To pochopitelně výrazně komplikuje následné úpravy, korektůry či změny v dokumentu.

Tyto nevýhody ShadowFX odstraňuje, protože stíny se dodělávají až ve výsledném souboru PDF. Pomocí ShadowFX můžete každému objektu vytvořit realistický stín, přes který budou vidět objekty pod ním. Každému stínu je možné nastavit barvu, odsazení, průhlednost, rozostření a poloměr stínu.

RIP, RIP!
Pokud se nebudeme pohybovat pouze v teoretické oblasti a zkusíme soubor PDF obsahující průhlednost vytisknout, tedy spíše vysvítit, narazíme na problém. Při tisku na postscriptové zařízení se průhlednost převede na bitmapy, což zvětšuje soubor, ale vede k dobrému výsledku. Pokud zkusíte poslat soubor PDF 1.4 s průhledností přímo na RIP osvitové jednotky, dostanete špatný výsledek. Zatímco téměř všechny vlastnosti formátu 1.4 vám RIP zpracuje správně, průhlednosti dosud zpracovat neumí, takže ohlásí chybu nebo problémový objekt (průhlednost) vynechá.

Proto jsme se ptali distributorů ripů, kdy bude formát PDF 1.4 plně podporován. V České republice jsou v zásadě dva druhy ripů - jedny jsou založeny na Adobe CPSI, druhé na Harlequinu (existují i další varianty, ale ty nejsou tak rozšířené). Adobe CPSI používá zejména CreoScitex (Brisque, Prinergy), Heidelberg (Delta, Prinergy) nebo Agfa (PDF RIP), Harlequin zase ScanView (alias Purup-Eskofot, neboli BarcoPurup Graphics), ECRM a další.

Ačkoli Adobe tentokrát zveřejnilo specifikaci PDF 1.4 až po vydání Acrobatu, čímž stížilo pozici nezávislých vývojářů (Harlequin), přesto stále nemá vlastní RIP pro osvitové jednotky s podporou PDF 1.4. Agfa i CreoScitex svorně uvádí, že první verze má být koncem roku, takže konkrétní ripy budou zřejmě začátkem roku příštího. Harlequin, přes uvedenou "spolupráci" s Adobe, uvádí, že jeho Scriptworks budou koncem roku, takže reálné ripy budou opět začátkem roku příštího.

K tomu je třeba dodat, že CreoScitex má u svých ripů PDF 1.4 "sniffer", který detekuje problémové soubory a vyřazuje je z workflow. Tato volba je dostupná jak v Prinergy 2.0.7, tak i v poslední verzi Brisque 4.0. Agfa ani Harlequin podobnou volbu nemají, proto je potřeba problémové soubory kontrolovat ještě před vstupem do ripu.

Všichni výrobci svorně uvádějí, že až do chvíle, kdy bude dostupný PDF 1.4 RIP, je vhodné otevírat problémové soubory v Acrobatu 5 a tisknout je nebo exportovat do PostScriptu 3. Tím se odstraní nekompatibilita a umožní používání plného PDF 1.4 workflow. Pokud se to bude provádět až před ripem osvitové jednotky, nemusí se zákazník omezovat a může bez problémů dodávat soubory z InDesignu 2 nebo Illustratoru 10.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: