Výkonnostní testy nových MacBooků Pro - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Hardware

Výkonnostní testy nových MacBooků Pro

15. června 2009, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům nové 13”, 15” a 17” MacBooky Pro a zjistil, že za nižší cenu poskytují znatelně vyšší výkon. Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Xara Web Designer je víceméně klasická grafická stavebnice se specializací na rychlou a pohodlnou tvorbu webových stránek, které lze v editoru částečně upravit a poté výsledek publikovat například na FTP server. Web Designer existuje pouze ve verzi pro Windows XP/Vista, prodává se za 39 EUR a v podstatě přímo nahrazuje předchozí obdobný produkt Xara Webstyle, který již není dále nabízen.

Rozdíly Web Designeru od původního Webstyle jsou však zcela propastné, neboť Web Designer je zcela jiná aplikace využívající jádro vektorového editoru Xara Xtreme a nabízí tedy zcela jiné schopnosti WYSIWYG editace grafických i textových objektů a jejich vlastností. Na druhou stranu je však nutno dodat, že stejně propastné rozdíly jsou mezi Web Designerem a Xara Xtreme, neboť Web Designer je nejen vzhledem ke své ceně opravdu pouze velmi zjednodušená varianta Xara Xtreme.


Xara Web Designer 5.0.1 - prostředí editoru s kontextovým ovládacím menu a základními toolbary

Šablony a WYSIWYG editace webových stránek

Stejně jako u Xara Webstyle také u Xara Web Designeru de facto veškerá práce s webovými stránkami přímo závisí na dodaných předlohách websitu a jejich jednotlivých grafických prvcích. Šablon dostanete mnoho desítek (jejich instalační balík je k dispozici formou běžného stažení, odkaz najdete v menu nápovědy k editoru) a jsou rozdělené do kategorií podle zaměření či účelu využití dané šablony. Několik šablon se specializuje na tvorbu webových galerií, blogů a dalších častěji využívaných druhů webových šablon, dynamicky je ale Xara Web Designer propojovat neumí a tak výsledkem je vždy statická webová stránka. Otevření šablony je velmi snadné, stejně jako přesuny grafických segmentů do designu webové stránky z příslušných knihoven.


Xara Web Designer 5.0.1 - editor s většinou z dostupných pracovních oken


Xara Web Designer 5.0.1 - ukázka několika z mnoha desítek šablon websitů

Každá webová stránka v Xara Web Designeru může mít libovolné množství odkazů, jejichž vlastnosti definujete v samostatných předvolbách dostupných mimo jiné i přes kontextové menu. Nastavit si můžete i základní vlastnosti webové stránky včetně klíčových slov pro SEO a rollover efekty pro menu a jiné navigační prvky.

Díky jádru Xara Xtreme umí Web Designer pracovat s vektorovou i bitmapovou grafikou v různých formátech, a to včetně PDF dokumentů a RTF textů, importovat lze i PSD soubory Adobe Photoshopu. Výstup HTML/XHTML + CSS dokumentů z Xara Web Designeru by měl být validní dle W3C standardů a měl by fungovat shodně v MS Internet Exploreru, Firefoxu, Safari a Chrome, ne vždy ale tomu tak musí nutně být.

Některé specifické vlastnosti Xara Web Designeru dané reálným prostředím vektorového grafického editoru jsou poměrně užitečné. Konkrétně se jedná nejen o přesnou manipulaci s textovými a grafickými objekty s přesností na jeden obrazový bod a také například o podporu průhlednosti, barvových přechodů a stínů, které ovšem následně při publikování webové stránky převádí Web Designer do čistě bitmapových grafických objektů, nebo podle uživatelských nastavení také do Flash animací. Samozřejmostí je vyhlazování písem, čar, křivek a hran objektů a také jejich drag&drop manipulace. Zajímavá je i možnost obtékat text kolem objektů, což ovšem ve výsledku dává prakticky zpětně necitovatelnou webovou stránku.


Xara Web Designer 5.0.1 - "přeikonkovaná" plocha se všemi dostupnými toolbary a editorem palety barev


Xara Web Designer 5.0.1 - nastavení vlastností odkazů


Xara Web Designer 5.0.1 - pojmenování objektů


Xara Web Designer 5.0.1 - základní údaje u webové stránce/grafickém dokumentu

Závěr

Cílová skupina uživatelů editoru Xara Web Designer je jasně dána, takže žádné překvapení ohledně ceny ani celkových možností programu se nekoná. Náročnější uživatele editor patrně moc nezaujme, stejně jako všechny „domácí“ webdesignéry, kteří chtějí mít kontrolu nad zdrojovým kódem produkovaných HTML/XHTML dokumentů. Prefabrikované lego poskytované Xara Web Designerem přímo závisí na počtu grafických šablon, které naštěstí jdou částečně upravit, a jejich počet se pravděpodobně bude v budoucnu dále rozšiřovat.

Aktuální zkušební verzi Xara Web Designeru 5.01 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Xara.


Xara Web Designer 5.0.1 - předvolby editoru


Xara Web Designer 5.0.1 - integrovaný FTP klient pro publikování webu na server


Xara Web Designer 5.0.1 - nastavení pro zobrazování jednotlivých ikonkových toolbarů


Xara Web Designer 5.0.1 - šablony různých textových objektů, hlaviček, poznámkových bloků apod.


Xara Web Designer 5.0.1 - volby tiskového výstupu


Xara Web Designer 5.0.1 - náhled editovaného grafického dokumentu/webové stránky


Xara Web Designer 5.0.1 - volby pro optimalizaci exportu jednotlivých bitmapových obrázků a grafických objektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: