Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Hardware

Modernizovaný bílý MacBook vyvolává smíšené pocity

23. října 2009, 00.00 | Přepracovaný polykarbonátový MacBook sice přináší řadu vítaných novinek, ale některá rozhodnutí Applu snižují jeho přitažlivost.

Uspořádání složek

Základní uspořádání knihovny fotografií můžeme v Lightroom vytvořit v panelu Složky v levé skupině panelů tak, že přeuspořádáme sobory a složky na pevném disku bez toho, že bychom museli opouštět pracovní plochu Lightroom. Při každém importu totiž zařadí Lightroom složku s fotografiemi do seznamu složek v panelu Složky a zobrazí tam údaj o počtu snímků v ní obsažených.

lightroom7-1f.jpg

Prostřednictvím tohoto panelu můžeme klepnutím tlačítka na pevném disku založit nebo smazat složky a také zde přetažením soubory nebo složky na pevném disku přesunout. Když prostřednictvím panelu Složky přesuneme soubor do jiné složky na pevném disku, aktualizuje se automaticky záznam v katalogu Lightroom s novým údajem o adrese. Základní snímek nelze do katalogu zařadit dvakrát, proto nemůžeme umisťovat kopie daného snímku do dalších složek.

Pokud chceme vytvořit novou složku, můžeme to udělat pomocí znaménka plus u panelu Složky. Stejným způsobem bychom vytvořili podsložku.

lightroom7-2f.jpg

Není žádný problém si vytvořit přehlednou stromovou strukturu, ve které nebude problém se orientovat.

Pokud si dodatečně vzpomeneme, že pojmenování něteré ze složek/podsložek nebylo úplně nejšťastnější, není problém je změnit: klepneme pravým tlačítkem na název složky a z kotextového menu snadno vybereme Přejmenovat (je tam i spousta dalších voleb…). Je třeba si ale uvědomit, že současně přejmenováváme fyzicky skutečně tuto složku na pevném disku.

lightroom7-3f.jpg

Synchronizace složek

Při synchronizaci složek obsažených v našem katalogu v Lightroomu se složkami na pevném disku máme možnost odstranit z katalogu záznamy o souborech, které byly smazány, importovat fotografie, které jsme mezitím do těchto složek přidali anebo vyhledat soubory s aktualizovanými metadaty. Máme možnost zadat, které složky, případně podlsožky se budou synchronizovat, a které nové snímky chceme přidat do knihovny. K synchronizaci složek použijeme příkaz Knihovna-Synchronizovat složku.

lightroom7-4f.jpg

lightroom7-5f.jpg

V dialogu Synchronizovat složku můžeme/nemusíme zaškrtnout volby Importovat nové fotografie (s volbou zda zobrazit volby importu), Odstranit chybějící fotografie z katalogu, Vyhledat aktualizovaná metadata. V minulém díle jsme si nastínili vytváření tzv. kolekcí. Můžeme ovšem vytvářet také Inteligentní kolekce… Taková kolekce prohledá metadata fotografií a shromáždí ty fotografie, jejichž metadata splňují námi zadaná kritéria. Každá nová importovaná fotografie, jejíž metadata splňují kritéria, které jsme zvolili pro danou inteligentní kolekci, bude do takové kolekce automaticky zařazena. Jak vytvořit inteligentní kolekci? Pomocí volby Knihovna-Nová inteligentní kolekce. V tomto panelu zároveň můžeme zadávat vícenásobná kritéria pro zařazení.

Tlačítkem + (plus) vpravo přidáváme k původně jedné podmínce další. Jak je vidět z obrázku, výběr parametrů je více než bohatý a měl by vystačit i těm nejnáročnějším uživatelům… :-)

lightroom7-6f.jpg

lightroom7-7f.jpg

Klíčová slova

Asi nejjednodušší a nejlepší metodou pro označení a případné pozdější vyhledávání určitého snímku je doplnění klíčových slov. Co to je? V podstatě textová metadata, která popisují námět snímku (například…) nebo snímek jiným způsobem řadí do námi vytvořené kategorie. Klíčová slova můžeme přiřazovat snímkům zamozřejmě jednotlivě, ale tak bychom se asi daleko nedostali… Přinejmenším já bych strávil asi většinu / zbytek svého života u klávesnice tříděním snímků… Máme samozřejmě možnost přiřadit klíčové slovo nebo více klíčových slov jedinou operací celé vybrané skupině snímků. Perfektní je na tom to, že tyto informace není schopen používat jen Lighroom, ale i další aplikace, jednak od Adobe (Bridge, Photoshop – což jako letitý uživatel produktů Adobe oceňuji), a dále též jiných firem, pokud podporují metadata XMP.

Přidávání visaček klíčových slov

Možnost přiřadit klíčová slova fotografiím se objeví už při importu fotografií do Lightroomu. Už dialog Importovat fotografie obsahuje volbu pro přiřazení klíčových slov nebo obsáhlejšího přednastavení metadat ke každému importovanému snímku.

lightroom7-8f.jpg

K fotografiím, které jsou již zařazeny do knihovny, můžeme klíčová slova doplnit v modulu Knihovna v panelu Zadání klíčových slov. Vybereme snímky, kterým chceme přiřadit klíčová slova, na pravém panelu rozbalíme Zadávání klíčových slov a v textovém poli pod sekcí Visačky klíčových slov klepneme na šedý text Klepněte sem, chcete-li přidat klíčová slova. Zde zadáme požadovaný text, pokud jde o více klíčových slov současně, nezapomeneme mezi všemi napsat čárku (za posledním ne). Čárka je nutná. Tečku nebere Lightroom jako oddělující znak.

lightroom7-9f.jpg

Klíčové slovo (slova) se objevilo v části panelu nazvaném Visačky klíčových slov a také o něco níž v části Seznam klíčových slov. Jak ho ale naopak třeba odstranit? Smažeme ho v sekci Visačky klíčových slov na panelu Zadávání klíčových slov anebo ho jednoduše v sekci Seznam klíčových slov klepnutím vypneme. Pokud máme klíčová slova v Seznamu klíčových slov, můžeme je dalším fotografiím jednoduše přiřadit výběrem snímku a klepnutím na klíčové slovo v seznamu.

lightroom7-10f.jpg

Můžeme také pracovat s tzv. Sadami klíčových slov, což jsou skupiny klíčových slov shromáždené do sad za určitým účelem nebo s určitou logikou věci. Lightroom nabídne základní sady klíčových slov po instalaci, ale nic nám nebrání vytvářet vlastní sady.

Dokonce můžeme vytvářet vnořená klíčová slova. Stačí v Seznamu klíčových slov klepnout pravám tlačítkem myši na zvolené klíčové slovo a z kontextové nabídky zvolit Vytvořit klíčové slovo uvnitř….

lightroom7-11f.jpg

Chceme-li do seznamu přidat nové klíčové slovo, klepneme na značku + . Do panelu, který se objeví, zadáme klíčové slovo, případně včetně synonym a vybereme z dalších voleb: Zahrnout při exportu, Exportovat i nadřazená klíčová slova a Exportovat synonyma.

lightroom7-12f.jpg

Pokud jsme si dali práci s vypisováním klíčových slov k našim snímkům, bude velmi jednoduché najít snímek, který právě hledáme. Pruh s filtrem, nacházející se v horní části panelu Miniatury nám umožňuje vyhledávat pomocí různých parametrů. Pokud zvolíme v položkách filtru Text a v první nabídce Klíčové slovo, můžeme do pole vpravo za nabídkami zadat hledaný text, zmáčknout Enter a počkat si na výsledky filtrování.

lightroom7-13f.jpg

V další části budeme pokračovat v třídění snímků pomocí jiných parametrů – vlajek a hodnocení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: