LightScribe – vlastní, originální CD/DVD - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

LightScribe – vlastní, originální CD/DVD

1. června 2005, 00.00 | Chcete si udělat svůj vlastní originální popis CD či DVD, ale „čmárání“ fixem na líc disku už vás nebaví a samolepícím etiketám příliš nevěříte? Tak vězte, že zlaté časy pro vás právě nastávají.

Navazujeme na obecný článek o potisku médií. Ještě donedávna platilo, že pokud jste si uložili data (audio, video či datové soubory) na digitální nosič, měli jste dvě možnosti, jak si ono "cédéčko" označit. Ta jednodušší - použití obyčejného lihového fixu. Složitější a samozřejmě nákladnější varianta spočívala ve výrobě potisku (nálepky či etikety) na disk. Ani jedno však není ideálním řešením. CD popsanému fixem chybí elegance, potisk pro změnu vyžaduje vhodnou tiskárnu a má další úskalí. Zřejmě právě proto společnost Hewlett Packard vyvinula novou technologii označenou jako lightScribe, jež nám umožní graficky "upravit" vrchní stranu média (CD/DVD). Nejedná se o klasický tisk, ale o změnu speciální světlo-citlivé vrstvy na vrchní straně (lícu) nosiče pomocí laseru přímo v mechanice.

LightScribe! Co to je a jak funguje?
Tato technologie nám umožní pomocí laserového paprsku vypalovačky měnit strukturu speciální vrstvy (na vrchní straně nosiče) a to bez použití jakékoliv barvy či inkoustu. K úspěšnému "označení disku" pomocí lightScribe potřebujete:

  • zapisovací mechaniku (vypalovačku) podporující lightScribe technology (viz. odstavec níže)
  • software s ovladači pro danou vypalovačku
  • software/grafický program pro vytvoření požadovaného textu / obrázku / loga / fotky (například vypalovací software Nero Express - funkce Cover designer)
  • médium (CD/DVD nosič) opatřený speciálním lightScribe filmem
Celé kouzlo spočívá právě v oné "speciální tenké vrstvě na lícní straně záznamového média - digitálního disku. Tato vrstva pohlcuje energii, vysílanou laserovým paprskem vypalovačky, což spustí chemickou reakci uvnitř vrstvy, pomocí níž dojde k přeměně (zbarvení) molekulových částic vrstvy na požadovaný text, obrázek, logo, fotografii. A to vše ve "filmové kvalitě".
Samotné "označení cédéčka" provádí ten samý laserový paprsek, jenž má na starost vypalování dat. V praxi to vypadá snadno. Jednoduše vložíte médium s podporou lightScribe do vypalovací jednotky a zaznamenáte požadovaná data. Poté disk ve vypalovací mechanice otočíte vzhůru nohama a laser zaznamená do speciální vrstvy nosiče libovolný obraz, který si předem připravíte. Jaký potisk si zvolíte (text, obrázek či kombinaci obojího) je čistě na vás, fantazii se v tomto případě meze nekladou. Výroba "označení" jednoho nosiče v současnosti trvá kolem 20 minut - než proběhne chemická reakce a dojde ke změně vrstvy na médiu.
Podíváme-li se na úplné začátky lightScribu, první taková média a vypalovačky se objevily již v druhé polovině roku 2004. Technologii oficiálně představila firma Hewlett Packard na výstavě CES v Las Vegas, začátkem roku 2004. V té době byly k dispozici pouze předprodukční vzorky a kvalita i stabilita povrchové úpravy nebyla nejlepší. Dnes jsou však již sériově vyráběny jak mechaniky, tak i média.


Současnost


Hewlett Packard DVD-Writer dvd640i

Vlajkovou lodí v oblasti nabízených vypalovacích mechanik s podporou lightscribe je Hewlett Packard a DVD-Writer dvd640i. Unikátní technologie lightScribe, duální 16x DVD R vypalovačka s možností zápisu do dvou vrstev 2,4xDL R. Další produkt nabízí firma BenQ a její DW1625 DVD ReWriter. Dále tu máme též LaCie d2 DVD±RW s lightScribem (16 násobná rychlost vypalování). Posledně jmenovaná firma též dodává i vlastní záznamová média.


BenQ DW1625 DVD ReWriter

Když už je řeč o nosičích, ty nabízí Verbatim, která uzavřela s HP smlouvu na výrobu CD a DVD médií s podporou technologie lightScribe. První generace jednobarevných médií Verbatim je na trhu od března 2005. Kromě Verbatimu pracují na nosičích s podporou lightScribu výrobci: Memorex a Imation. A co se týká aplikací pro práci s lightScribem, na seznamu jsou (vedle již zmíněného Nera) jména: Cyberlink, Sonic, InterVideo, SureThing CD/DVD Lebeler.


LaCie d2 DVD±RW

Výhody a nevýhody
Nespornou výhodou je absence potřeby tiskárny. Jak už to ale bývá - každý klad ma i zápor, a tím je v tomto případě nutnost vlastnit speciální média, ovladače a vhodný grafický program. Co se kvality potisku týká, zatím lightScribe žádnému ze způsobů potisku konkurovat nemůže. Výsledný obrázek (text) není plnobarevný, ale má monochromatickou podobu ve zlato-hnědých tónech, což je asi nejpodstatnější nevýhoda. Naproti tomu médium, popsané lightScribem, nebude trpět neduhem inkoustem potištěných médií a vydrží navěky.

Závěrem
LightScribe technologie představuje bezpochyby zajímavou alternativu ke značení médií. Zatím je sice ještě na startovní dráze, ale již teď je jasné, že má před sebou světlou budoucnost. Co do účelnosti a praktičnosti - aspoň po teoretické stránce (zatím) - je to fajnový vynález a také velmi pohodlná záležitost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: