Samsung představuje novou technologii objektivů pro fotoaparáty řady NX - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Go verze

Samsung představuje novou technologii objektivů pro fotoaparáty řady NX

Samsung S30NB

16. března 2010, 15.00 | S generací osmi nových objektivů pokračují inovace fotoaparátů NX10.

Vlastní akt vyhlášení a předání ceny „Osobnost české fotografie“ proběhl v pondělí 15. 3. 2010 ve 12 hod u příležitosti výroční valné hromady AFČR, která se konala v prostorách galerie Mánes v Praze. O vítězích letošního již sedmého ročníku rozhodovala odborná porota, ve které zasedly tyto významné osobnosti české fotografie: Marian Beneš, Jiří Egert, Jaroslav Fišer, Bořivoj Hořínek, Rudolf Jung, Aleš Jungmann, Ivana Matějková, Jan Pohribný, Stanislav Pokorný, Miroslav Vojtěchovský a Petr Zhoř.

Fotografie z předávání ceny „Osobnost české fotografie 2009, kterou uděluje každoročně AFČR (15. 3. 2010 v prostorách galerie Mánes v Praze) Foto: Daniel Poláček

Cenu „Osobnost české fotografie“ uděluje již 7 let Asociace profesionálních fotografů České republiky, která byla založena 22. ledna 1990 a jež náleží k Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Vedle organizování fotografických výstav se AFČR snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. Uvedená cena je udílena osobnostem z fotografického oboru, jež v průběhu kalendářního roku (resp. v průběhu celého života – jak tomu je v případě ocenění za dlouhodobý přínos české fotografii) výrazně přispějí ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.

Fotografie z předávání ceny „Osobnost české fotografie 2009, kterou uděluje každoročně AFČR (15. 3. 2010 v prostorách galerie Mánes v Praze) Foto: Daniel Poláček

V minulosti uvedené ocenění dostaly tyto fotografické osobnosti: fotograf Josef Koudelka (2003), kurátor Jaroslav Anděl (2004), kurátoři a fotografové Vladimír Birgus a Jan Mlčoch (2005). V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií (vedle již uvedeného hodnocení byla přidána kategorie „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“), jež lépe pokrývají jednotlivá specifika fotografie. V roce 2006 tedy si ocenění odnesl fotograf Jiří Stach a nedávno zesnulá kunsthistorička Anna Fárová (za dlouhodobý přínos fotografii). V roce 2007 se stejné pocty dočkali fotografové Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský (za dlouhodobý přínos fotografii). V ročníku 2008 bylo zmiňované ocenění předáno fotografce Daně Kyndrové a fotografu Pavlovi Diasovi. Dodejme, že uváděná ocenění nejsou spojena, krom své prestižnosti, s žádnými materiálními požitky pro vyznamenané osobnosti.

Fotografie cen „Osobnost české fotografie 2009“ a „Osobnost české fotografie 2009 – za dlouholetý přínos fotografii“, které budou za okamžik předány zástupcem odoborné poroty vyvoleným osobnostem české fotografie. Foto: Daniel Poláček

Na ocenění „Osobnost české fotografie 2009“ bylo za loňský rok nominováno celkem 26 kandidátů, které do dané soutěže navrhli zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých se soudobou českou fotografií. Výsledkem rokování odborné poroty bylo uděleno ocenění dvoum fotografům: Jiřímu Všetečkovi (cena „Osobnost české fotografie 2009“) a již zesnulému Janu Reichovi (Osobnost české fotografie 2009 – za dlouhodobý přínos fotografii). Mediálními partnery letošního ročníku udílení ceny „Osobnost české fotografie 2009 byly kromě Grafiky Publishing (provozovatel serverů Fotografovani.cz a Grafika.cz), také internetový magazin ARTmagazin.eu, časopis FotoVideo a internetová galerie World Web Photo Gallery.

Čerstvý držitel ceny „Osobnost české fotografie 2009“ - fotograf Jiří Všetečka Foto: Daniel Poláček

Fotograf Jiří Všetečka byl na cenu „Osobnost české fotografie 2009“ nominován Dagmar Pavlíkovou, Věrou Matějů, Stanislavem Pokorným a společností Nikon ČR. Odborná porota AFČR se ztotožnila s míněním uvedených navrhovatelů, kteří u Jiřího Všetečky oceňují jeho dlouholetý a umělecky kvalitní fotografický projekt „Pražský Chodec“ a jeho druhé aktualizované vydání knihy „Všenáprava obrazem“. V potaz byl rovněž brán rozsah Všetečkova fotografického díla, způsob tématického zpracování a emoční hloubka, která je obsažena ve Všetečkových fotografiích.

Za již zesnulého fotografa Jana Reicha ocenění „Osobnost české fotografie 2009 – za dlouholetý přínos fotografii“ převzala jeho manželka Jana Reichová Foto: Daniel Poláček

Nedávno zesnulý významný český fotograf Jan Reich byl na ocenění „Osobnost české fotografie 2009 – za dlouhodobý přínos fotografii“ nominován Blankou Lamrovou, Janou Böemerovou, Ivanem Pinkavou, Zuzanou Meisnerovou a Alešem Kunešem. Navrhovatelé u Jana Reicha vyzdvihují jeho celoživotní fotografickou práci a jeho globální přínos v oblasti krajinářské fotografii české krajiny. Za Jana Reicha ocenění převzala jeho manželka Jana Reichová, podle které dané ocenění symbolicky uzavírá oblouk Reichovy padesátileté fotografické práce. Podle Jany Reichové její manžel neustal ve fotografování ani v době, kdy jeho život již začalo komplikovat vážné onemocnění, kterému Jan Reich podlehl 14. listopadu loňského roku (mezi poslední Reichovy práce patří cyklus melancholických zátiší, které vytvářel ve svém fotografickém ateliéru).

Jiří Všetečka a Jana Reichová Foto: Daniel Poláček

Po slavnostním předání jsme jako jeden z hlavních mediálních partnerů uvedené akce měli tu možnost uskutečnit s oceněným fotografem Jiřím Všetečkou malý rozhovor, jenž vám na následujících řádcích zprostředkováváme.

1)
IDIF: „Co pro Vás jako fotografa znamená obdržet ocenění Osobnost české fotografie 2009“?

Jiří Všetečka:
Vnímám to jako danou cenu nejenom jako ocenění své práce v roce 2009, ale víceméně jako ocenění mé celoživotní fotografické tvorby, protože fotografie pro mě byla nejen profesí, ale zároveň i koníčkem, kterým jsem chtěl světu něco sdělit“.

2)
IDIF: „Jak vnímáte vývoj fotografie za uplynulých 20 let?

Jiří Všetečka:
Já si myslím, že mi na současné (pozn.: rozuměj digitální) fotografii trochu vadí několik věcí. Vím, že digitální fotografie nyní převažuje, ale nelíbí se mi na ní to, že si lidé díky ní pořídí spoustu snímků, přičemž už tolik nepromýšlí kompozici jedno daného záběru. Také se mi, jako bývalému pedagogovi (a „pedantovi“), zdá, že se dnes nevěnuje ve fotografii tak velká pozornost tomu, aby měl snímek kvalitní výřez (pozn. rozuměj kompozici). Ona ta kvalitní kompozice je základ a neměla by být zastíněna přílišným důrazem na fotografickou techniku. Také se mi jako fotografovi, který často fotografuje v Praze, nelíbí fakt, že Praha dnes pomalu ztrácí tu atmosféru, kterou měla dříve. Víte ta atmosféra, kterou dnes nalezneme na např. Kampě či na Karlově mostě je už bohužel něco úplně jiného, než tomu bylo dřív a to se mi nelíbí“.

3)
IDIF: „Jaké máte plány ve své další fotografické tvorbě?

Jiří Všetečka:
Mám v úmyslu se tvůrčím způsobem vrátit, po předchozím fotografování světa, k tématu Prahy a zachytit ji na černobílých fotografiích.

Zdroje: Tisková konference AFČR a tisková zpráva

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Aktuality  

 » Rubriky  » Go verze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: