Všeuměl do kapsy - Ricoh RDCi 700 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Všeuměl do kapsy - Ricoh RDCi 700

5. října 2000, 00.00 | Kombinace digitálního fotoaparátu, videokamerky, internetového terminálu a diáře do jednoho miniaturního zařízení je hodně lákavá. Hlavně když se jedná o opravdu kvalitní fotoaparát.

Na letošní photokině bylo k vidění nemálo zajímavostí. Mezi takové produkty můžeme s klidem zařadit i nový produkt od společnosti RICOH - fotoaparát RDC-i 700. V čem je unikátní? Jde v podstatě o hybridní přístroj, který v sobě spojuje několik funkcí. Především umí zaznamenávat digitální obraz, a to jak ve formě statických snímků, tak ve formě digitálního videa (včetně zvuku) a získaná data pohodlně posílat na Internet případně na fax. Kromě toho lze přístroj použít pro posílání e-mailů, surfování po síti, psaní poznámek nebo k vytváření a přehrávání prezentací.

Design a konstrukce
Příjemný design tohoto přístroje upoutá jednak svými oblými tvary, kovovým leskem a malými rozměry (157 x 93 x 33 mm). Na čelní straně přístroje je umístěn objektiv s trojnásobným optickým zoomem, což odpovídá klasickým objektivům s ohniskovými vzdálenostmi v rozmezí 35 - 105mm. Kromě objektivu je na čelní straně i blesk, otvor zabudovaného mikrofonu, měřící čidla (expozimetr i autofocus), čidlo dálkového ovládání a spoušť. Právě v umístění spouště na čelní straně spatřuji výhodu, protože při expozici je eliminován vertikální pohyb fotoaparátu, ke kterému dochází velmi často pokud se spoušť mačká směrem dolu. Hlavní část horní strany tvoří dotykový LCD displej (úhlopříčka cca 9cm), který je možné natočit do všech směrů. Mimo to se na horní desce nalézají ovládací prvky přístroje jako například zoom, spouštění přehrávání, přepínaní modů, zapínání blesku… a v neposlední řadě i malý LCD panel, na kterém jsou zobrazeny informace o nabytí baterií, zaplnění paměti apod. Na bocích RDC-i700 se pak nachází slot pro připojení k PC, hledáček, sloty pro paměťové karty, tužka, nástroje pro nastavení a zapínání přístroje a důležité tlačítko JOB Navi. Tato funkce (JOB Navi) umí převzít z počítače náhled webové stránky (HTML template), v přístroji upravit obrázky, ty vložit do náhledu a celý soubor poslat zpět do počítače, kde se obrázky zobrazí již v originální verzi stránky.

Funkce
Jednou z nejdůležitějších funkcí přístroje je fotografování a záznam digitálního videa. Za tímto účelem je uvnitř RDC-i700 zabudován CCD senzor s rozlišením 3,34 megapixelů, výše popsaný objektiv, mikrofon, slot na Compact Flash II karty, plus slot PC Card (PCMCIA). Pro vlastní záznam lze volit mezi různými módy: fotografie (still), fotografování textů (text - speciální mód pro fotografický záznam písemností), zvuk (voice memo), zvuk + fotografie (still + voice memo). Samozřejmě lze využít různých rozlišení fotografie (2048 x 1536, 1024 x 768 a 640 x 480), fotografie textů (2048 x 1536, 1024 x 768) a videa (320 x 240). Rovněž lze volit kvalitu obrazu (čtyři stupně), citlivost (200/400 ISO) a dobu expozice (8-1/1000 s - fotografie a 1/15-1/10000 s - video). Záznam samotný je pak možné uložit ve formátech JPEG, TIFF (grafika); TIFF (fotografie textů); AVI (video) a WAV (zvuk), a to jak do vnitřní paměti přístroje tak přímo do počírače nebo na paměťové karty. Příjemnou funkcí fotografického režimu je možnost fotit makrosnímky - snímky objektu fotografované ze vzdálenosti mezi 1 - 24 cm.

Mimo snímání obrázků a zvuku je možné RDC-i700 použít pro připojení na Internet, přičemž samotné spojení je realizováno buď pomocí modemu, ethernetové karty nebo přes mobilní telefon. Jednoduše řečeno do přístroje se zapojí ethernetová karta nebo modem a spojení s cyberprostorem je hotovo. Po připojení lze posílat e-maily (v paměti může uživatel uložit až 50 e-mailových adres), ty se píší pomocí klávesnice na dotykové obrazovce, nebo posílat obrázky (uložené jako HTML, nebo i jako grafický soubor) přímo na web (resp. na fax) a brouzdat po Internetu. Spojení se sítí samozřejmě funguje i obráceně, to znamená, že obsah svého přístroje si uživatel může kontrolovat pomocí internetového prohlížeče. Jako interní programi komunikující s Internetem požívá přístroj POP3 klienta a browser NetFront 2.5. Výhodné je rovněž použití přístroje jako malého zápisník poznámek, či jako projekčního přístroje (výstupy AV), při různých prezentacích. Přístroj je možné připojit přímo na počítač, a to buď přes sériový port, nebo přes USB rozhraní, přičemž zařízení umožňuje komunikovat s programy Word, Excel (pouze pod Windows) a Explorer, Apple Quick Time.

Hodnocení
Je otázkou pro koho je přístroj určen. Zřejmě největší uplatnění najde u project manažerů a novinářů, prostě lidí, kteří potřebují rychle a jednoduše předávat (resp. prezentovat) obrázky a informace. Na českém trhu bude fotoaparát v distribuci prostřednictvím firmy Fomei, přičemž cena není známá a bude uveřejněna až během několika následujících týdnů. Uvedení na český trhu rozhodně budem naše redakce sledovat, protože se jedná o velmi zajímavý přistroj, který nemá, minimálně v Čechách, obdoby.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: