Silicon eFilm - hudba minulosti - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Silicon eFilm - hudba minulosti

19. prosince 2000, 00.00 | Také toužíte snadno a levně změnit vaší klasickou zrcadlovku na kvalitní digitální fotoaparát? Slyšeli jste někdy o eFilmu? Pokud ano, tak na něj zase klidně zapomeňte, je to totiž holá utopie.

eFilm resp. SiliconFilm je označení speciálního zařízení, které změní vaší klasickou zrcadlovku v digitální. Tedy přesněji řečeno by změnit mělo, protože přes všechny sliby se na eFilm čeká již více než rok a půl. Úplně první článek o eFilmu jsme publikovali již v roce 1999, kdy tehdy ještě společnost Imagek začala slibovat jeho uvedení na trh. Počátkem letošního roku byla k dispozici již podrobná specifikace zařízení a výroba byla "na spadnutí". A nyní, na konci roku 2000, sice zařízení stále není na trhu, zato jsou k dispozici první snímky s ním pořízené.

Možná se ptáte, proč se tedy k tomuto virtuálnímu počinu opět vracíme? Důvody jsou v podstatě dva. Tím prvním je neutuchající zájem z vaší strany, protože představa snadného přerodu klasického fotoaparátu na digitální je velmi lákavá. Druhým důvodem je naše snaha ukázat, jak zastaralá je již v tomto okamžiku koncepce eFilmu.

e-film

Takže nejprve stručný popis. EFS-1 má tvar filmové kazety a je určena pro vložení do těla 35mm fotoaparátu. Obsahuje v sobě zdroj napájení, pevnou paměť na 24 snímků a CMOS snímač s rozlišením 1,3 mil. bodů. Ten je umístěn tak, aby po založení nahradil exponované políčko. Pouhým vložením kazety EFS-1 se tedy teoreticky změní klasická zrcadlovka na digitální s tím, že není problém kdykoli opět založit klasický film.

Že to celé zní jako pohádka? Ona to také docela pěkná pohádka je, protože celé technické řešení v sobě skrývá několik zádrhelů, což je s největší pravděpodobností i důvod, proč zákazníci stále čekají na výrobu. Ke koncepci eFilmu máme celou řadu připomínek, zde jsou ty nejzásadnější.

CMOS snímač s rozlišením 1,3 mil. bodů je low-endové řešení pro doma. Nejen, že jeho rozlišení je v současnosti v podstatě překonáno, jeho přímá expozice musí být problematická. Optická soustava fotoaparátů není uzpůsobena expozici přímo na snímač, jeho velikost je menší než políčko filmu a navíc chybí možnost změny citlivosti. Celkově tak fotograf nemá šanci ani tušit co přesně fotografuje. Nemluvě o tom, že vůbec není jasné, jak chce výrobce snímač chránit před prachem či poškozením, nebo jak chce řešit tepelnou regulaci. Prostě hezká představa, ale praktický provoz bych opravdu rád viděl.

Přenos dat z EFS-1

Druhý zádrhel představuje 64MB paměti typu RAM. Její kapacita je rozhodně nedostatečná. Pokud si uvědomíme, že manipulace se snímky je možná až po připojení k počítači, je 24 snímků smutně málo. K tomu si přidejme riziko spojené s přerušením napájení. V okamžiku vybití baterií se fotografie ztratí, protože RAM paměť vyžaduje trvalé napájení. Celkově tak řešení paměti působí hodně rozpačitě.

A na závěr jsme si nechali zcela nedostačující uživatelskou kontrolu vzniku fotografie. EFS-1 neumožňuje žádné nastavení bez počítače, neumožňuje prohlížení či mazání snímků, nenabízí ani kontrolu expozice či zaostření. Prostě s eFilmem sice získáte digitální záznam, zato ztratíte drtivou většinu výhod digitálních fotoaparátů.

Závěr
Stále jsme vás neodradili od myšlenky počkat na eFilm? V tom případě máme v rukávu další trumf. Podívejte se na oficiální stránky výrobce, kde jsou zveřejněny "zkušební fotografie". Až se vám bude zdát, že něco není v pořádku, tak se zkusmo podívejte na rozlišení snímků. Možná vám pak vyjde že 450 x 360 = 1,3 mil. bodů :)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: