Scitex ohlásil revoluční C-MOST snímač. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Scitex ohlásil revoluční C-MOST snímač.

17. ledna 2000, 00.00 | Společnost Scitex oznámila ukončení nového revolučního C-MOST snímače s rozlišením 6,6 miliónů bodů a velikostí 35mm políčka filmu.

Na našem serveru v poslední době věnujeme velkou pozornost CCD snímačům, tedy prvkům, na kterých je postavena většina digitálních fotoaparátů. Tato technologie je zřejmě nejrozšířenější v této době, ale rozhodně to neznamená, že je jediná. CCD začíná narážet na technické bariéry, které pomalu začínají omezovat možnost dalšího zvětšování rozlišení. Nejběžnějším limitem pro velikost senzoru je políčko 35 mm filmu, pro které je uzpůsobena většina těl fotoaparátů. Do tohoto rozměru je potřeba vměstnat snímač s čím dál větším rozlišením. To pochopitelně vede ke zmenšování buněk a ke snižování citlivosti snímačů.

Logo SCITEX Velice zajímavou alternativu nabízí společnost Scitex. Ta 10. ledna oznámila ukončení vývoje nového snímače používajícího technologii Leaf C-MOST. Tento snímač nabízí rozlišení 6.6 miliónů bodů při využití plochy právě jednoho políčka 35 mm filmu. Tato technologie vychází z CMOS snímačů s aktivními buňkami, ale přináší výrazné zmenšení rozměrů a snížené hloubky snímače.

Podle informací z výzkumných laboratoří společnosti Scitex se nový snímač vyznačuje unikátní citlivostí a velkým odstupem šumu od signálu. To jsou přesně ty vlastnosti, které umožňují další miniaturizaci buněk a tak i zvyšování rozlišení. Navíc podle vyhlášení společnosti je zde další prostor pro zvyšování rozlišení a tedy další pokrok.

S ohledem na to, že společnost Scitex již dlouhou dobu působí na poli profesionální digitalizace obrazu, dá se předpokládat, že půjde o opravdu velmi kvalitní snímače. Společnost takového jména si nemůže dovolit snížit laťku, přestože oznámila, že snímače budou "cenově zajímavé".

Kromě společnosti Scitex se na vývoji podílely další tři společnosti. Belgická společnost FillFactory spolupracovala při návrhu uspořádání CMOS prvku. Izraelská společnost Tower Semiconductor Ltd. se podílela na vývoji nové technologie zpracování křemíkových plátů a další izraelská společnost ShellCase Ltd. měla na starost vývoj pouzdra pro snímač.

Vzhledem k teprve ohlášenému ukončení vývoje nejsou známy podrobnější informace ani o technologii ani o obchodních podmínkách či datu zahájení dodávek, ale v každém případě je již nyní jasné, že technologie CCD má nového konkurenta a možná i nástupce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: