Nový digitální Ultralab v Praze - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Nový digitální Ultralab v Praze

28. ledna 2000, 00.00 | A je to tady. V Praze je otevřen první plně digitální minilam FDI určený pro zpracování všech typů fotografií od černobílých až po digitální. Jaké jsou první dojmy?

24.1. jsem měl poprvé možnost navštívit nový FDI minilab v Praze. Otevřela jej společnost Ultralab&syn ve Vladislavově ulici číslo 2. Jde o první pražskou laboratoř vybavenou strojem Fujifilm Frontier 350 a v ČR jde o druhou instalaci tohoto typu vůbec. Frontier 350 je poměrně žhavou novinkou, v Ultralabu jej mají ještě ani ne měsíc a celosvětově se instalace počítají zatím spíš na stovky, než na tisíce. A co je tak zvláštního na této technologii?

Fujifilm Frontier 350 FDI laboratoř je plně digitální systém pro zpracování všech druhů fotografií. Pokud má zákazním negativní nebo pozitivní filmový materiál, tak vše začíná na skenovacím pracovišti. Tam je instalován speciální velkokapacitní barevný skener nabízející rozlišení až 3606x4800 bodů. Nejde pouze o tradiční skener, ale o komplexní řešení pro rychlou a kvalitní digitalizaci všech běžných filmových předloh. Například u rámečkovaných předloh systém kontroluje vzdálenost snímače od emulze a případně umožňuje přeostření. Pracoviště je postaveno na operačním systému Windows NT doplněném speciálním software FUJI.

Pokud od Ultralabu příjdete s digitální fotografií nebo libovolným jiným obrázkem v datové podobě, tak jej obsluha na specializovaném pracovišti přenese takžka z libovolného média do systému a po korekcích odešle do stroje. Stejně tak data ze skeneru putují rozhraním SCSI do samotného Frontiéru.

Frontiér 350 je zařízení disponující laserovou jednotkou, která provádí expozici filmového materiálu, který je přímo ve stroji vyvolán chemickou cestou. Výsledkem celého procesu je tedy fotografie s velmi vysokou ostrostí a přesností kresby na klasickém fotografickém papíru. Stroj dokáže vyprodukovat až 1300 fotografií formátu R3 za hodinu, takže nabízí opravdu dostatečný výkon pro fungování minilabu. Navíc díky nové chemické cestě CP-48S je fotografie cenově zajímavá a přesto kvalitní.

Zatím jsme měli možnost vyzkoušet pouze pár pracovních snímků, ale kvalita vypadala velmi slibně. Pokud pracujete s klasickým filmovým materiálem, tak budete překvapení kvalitou reprodukce a vysokým standardem služeb. Pokud jde o digitální fotografie oceníte vysokou ostrost, brilantní barvy a zajímavou cenu. Bližši informace o cenách a kvalitě výstupu přineseme v nejbližší době.

Více o společnosti Ultralab&Syn najdete ZDE.
Více o systému Fujifilm Frontier 350 najdete v anglickém jazyce ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: