Nový digitální fotoaparát JVC s technologií Pixel Shift - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Nový digitální fotoaparát JVC s technologií Pixel Shift

JVC 5HD

15. ledna 2001, 00.00 | Společnost JVC uvádí na trh první digitální fotoaparát amatérské kategorie nabízející technologii přesného posunu snímače. Fotoaparát s cenou pod 1.000 USD tak nabízí rozlišení 6 mil. bodů!

Společnost JVC patřila mezi první společnosti, které na začátku roku 2000 uvedly na trh digitální fotoaparát s rozlišením 3,34 mil. bodů. Přestože světově je značka JVC poměrně dobře zavedená z oblasti spotřební elektroniky, její digitální fotoaparáty nepatří mezi nejznámější. To se snaží změnit uvedením dvou konstrukčně takřka totožných fotoaparátů třídy 3Mp s novými unikátními funkcemi. Nižší model GC-QX3HD je běžným digitálním fotoaparátem vyšší amatérské třídy. GC-QX5HD se od něj liší technologií Advanced Pixel Shift. Navíc je model 5HD je o něco málo rychlejší, je dodáván se 16MB SmartMedia kartou a stojí necelých 1.000 USD. Nižší model 3HD je vybaven pouze 8MB paměťovou kartou a stojí o sto dolarů méně.

Advanced Pixel Shift
Přestože jsou oba fotoaparáty vybaveny standardními CCD snímači Sony s rozlišením 3,34 mil. bodů, nabízí model 5HD výstupní rozlišení až 6 mil. bodů a další výhody. Dvojnásobná hodnota rozlišení je dosahována tak, že fotoaparát ve speciálním režimu provede dvě těsně následující expozice, při kterých je CCD snímač posunut o jeden bod ve vertikálním směru. Posun je prováděn jemnou mechanikou a jeho význam je v posunutí barevného RGBG filtru a tak dosažení vyšší přesnosti záznamu barevné informace. Technologie Pixel Shift není samozřejmě nová, ale poprvé je použita u fotoaparátu spotřební kategorie. JVC ji navíc využilo hned třemi způsoby:

  1. 6Mp výstup je první možností, kterou fotoaparát nabízí. Díky posunu je opravdu zaznamenáno dvojnásobné množství údajů, ale protože posun je prováděn přesně o velikost jednoho bodu, získaná informace je po jasové stránce duplicitní. Kvalita snímků je tedy větší než při interpolaci 3Mp snímků, ale nedosáhne kvality 6Mp snímače. Navíc je potřeba počítat s tím, že dochází ke dvěma expozicím, takže při snímání dynamicky se proměňující scény může dojít k znehodnocení získaného snímku. Bohužel zatím nejsou k dispozici údaje o tom, jaká je prodleva mezi expozicemi, takže není zcela jasné, na kolik je tento faktor limitující.
  2. FilmCopy je alternativou prvního režimu určenou pro digitalizaci filmových předloh. K fotoaparátu je standardně dodáván speciální držák filmových předloh, tedy podobné řešení, které nabízel Olympus. Díky fixnímu uchycení filmu je možno plně využít možností technologie Pixel Shift, takže výstupem mohou být opravdu velmi kvalitní snímky s rozlišením 6 mil. bodů. Na rozdíl od filmových skenerů je toto řešení extrémně rychlé, protože snímek je k dispozici pouze pár sekund po expozici. Samozřejmě nemůže držák konkurovat filmovým skenerů kvalitou prosvícení předlohy, ale pro běžné uživatele jde o velice lákavou variantu digitalizace filmových materiálů. Uvědomme si, že držák je v ceně fotoaparátu stejně jako příslušný software.
  3. Pro-Still DR je třetí variantou využití násobné expozice. Fotoaparát provádí expozici dvakrát a kromě posunu snímače provádí i úpravu expozičních hodnot. První snímek je mírně podexponován a druhý naopak přeexponovám. Spojením obou obrazů při zachování rozlišení 3,34 mil. bodů je možno získat výrazně vyšší dynamický rozsah. Jak ve světlých, tak i tmavých odstínech je možné interpolací dvou hodnot získat mnohem více obrazových informací a výsledný obraz tak věrněji zachycuje scénu v problematických pasážích. Opět platí, že nesmí jít o scénu dynamickou, takže režim Pro-Still DR je určen zejména pro studiové použití.

Další technické parametry
Oba dva fotoaparáty jsou v podstatě totožné, takže popis platí pro oba. Fotoaparát s rozměrem 111 x 67 x 59 mm a hmotností 320 g je vyroben převážně ze slitin hliníku a speciálních polymerů. Díky této kombinaci je tělo přístroje velmi odolné a navíc stylově elegantní. Objektiv s rozsahem 37 - 86 mm a světelností F2.8 - F3.8 sice příliš neoslní svým pouze 2,3x optickým zvětšením přesto představuje přijatelné řešení.
Jak již bylo řečeno, snímač pochází od společnosti Sony a nabízí maximální rozlišení 2032 x 1536bodů. U modelu 5HD je usazen do speciální patice s implementací PixelShift, která pochází přímo od JVC.
Po stránce ovládání nabízejí fotoaparáty JVC vše, co se očekává od přístrojů vyšší amatérské třídy. Počínaje poloautomatickou či manuální expozicí, přes nekomprimovaný formát TIFF až po záznam videa a makro režim od 2 cm. Napájení zajišťuje speciální akumulátorový článek, takže ani při použití 2" LCD displeje by neměla výdrž na baterie klesnou pod přijatelnou mez. Poslední lahůdkou je HDTV výstup, který je bohužel v našich zeměpisných šířkách zatím spíš technologickou raritou.

Hodnocení
Na první pohled jsou oba dva nové fotoaparáty běžnými modely kategorie 3Mp. Toto zdání však klame, protože využití technologie PixelShift je v amatérské třídě opravdu unikátní. Protože přístroje byly veřejnosti poprvé představeny na veletrhu CES 2001, tedy před zhruba týdnem, neměli jsme pochopitelně možnost vidět reálné výstupy. Přesto pokud by byla nová technologie dobře zvládnuta, může přinést nový kvalitativní stupeň do amatérské kategorie. Opět je třeba zdůraznit, že uvedená technologie nabízí jiné vlastnosti než plnohodnotný 6 mil. snímač, přesto právě její odlišné chování může být v některých případech výhodou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: