Kodak s rozlišením 16 miliónů bodů! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak s rozlišením 16 miliónů bodů!

25. září 2000, 00.00 | Společnost Kodak představila na veletrhu photokina 2000 novou digitální stěnu s rozlišením 16Mp. Jedná se o velmi překvapivý krok, kterým vstupuje tato společnost na zcela nový trh.

Jak jsme již informovali, společnost Kodak poměrně neočekávaně předvedla na veletrhu photokina 2000 nový produkt nesoucí označení Kodak DCS Pro Back. Jak již je patrno z názvu, jedná se o profesionální digitální stěnu určenou pro použití s klasickým středo či velkoformátovým tělem. Než se pustíme do samotné technické specifikace zařízení, jistě neuškodí trocha opakovaní.

Společnost Kodak již uvedla v minulosti digitální stěny, ale od této vývojové větve před poměrně dávnou dobou upustila. V současnosti Kodak představuje světovou jedničku v oblasti profesionálních digitálních fotoaparátů postavených na bázi těl 35mm zrcadlovek. V tomto oboru dosáhl opravdu hodně unikátního postavení a i přes sílící konkurenci představuje stále jak v prodejích, tak i po technické stránce, světovou jedničku. Oblast digitálních stěn, která koncepci 35mm zrcadlovek víceméně částečně konkuruje, ponechával Kodak bez povšimnutí již dlouhá léta. Dokonce není žádným velkým tajemstvím, že dodával CCD snímače pro některé výrobce úspěšně vyvíjející právě digitální stěny, takže nový Pro Back je možná nemilým překvapením pro celou řadu společností. Je otázkou, co jeho nástup bude znamenat, zda Kodak ukončí OEM výrobu čipů pro ostatní producenty digitálních stěn, nebo pouze rozšíří svojí produktovou řadu a ostatními se nějak dohodne. To však ukáže až čas.

Nicméně již zcela jasné jsou parametry nové stěny. Základem je progresivní CCD snímač s rozlišením 16 mil. bodů a velikostí jedné buňky 9 mikrometrů. To znamená, že s fyzickým rozlišením 4080 x 4080 snímacích buněk jde o zřejmě největší CCD prvek, který bude sériově vyráběn. Nominální citlivost je uváděna ISO 100 a výstupní obrázek má velikost 48 MB, resp. cca 16 MB v RAW formátu ( zpracování 12 bit. na barevný kanál). Použití progresivního CCD zaručuje plně one-shot použití, tedy možnost zaznamenat libovolnou statickou i pohyblivou scénu. Kodak zatím bohužel neuvádí minimální dobu expozice, ale již nyní je jasné, že stěna umožní exponovat rychlostí 1 snímek za 2 sekundy (max. 8 snímků do série).
Digitální stěna je zatím uzpůsobena pro použití s fotoaparáty MAMIYA RZ67 PRO II a Hasselblad 555ELD. Nicméně se počítá s postupný rozšiřováním podporovaných fotoaparátů a to i o velkoformátové typy.

Velice zajímavě je řešena mobilita zařízení, protože zadní stěna je uzpůsobena pro použití bez trvalého připojení k počítači. Základem jsou dva sloty CF II, které podporují i microdrive disky, takže v tomto okamžiku je maximální dostupná kapacita paměti až 2 GB. Pro výstup je možné použít buď FireWire nebo vyjmout paměťové karty jako takové. Při použití bez počítače je nutné pochopitelně zajistit napájení. To stěna samotná zřejmě z rozměrových důvodů neřeší, ale podle Kodaku jej vyřeší třetí společnosti díky konektoru pro externí zdroj. Velice příjemný je výklopný LCD displej, na kterém je možné kontrolovat snímky. Stěna nabízí možnost libovolného zvětšování na displeji a to až do velikosti 1:1 nebo alternativně je schopna vypočítat i histogram snímku či fungovat jako digitální denzitometr. Pro studiovou práci je možné místo displeje použít monitor s připojením na S-video konektor. Celkově se tak dá říct, že i přes přijatelné rozměry umožňuje stěna plnohodnotné nasazení jak ve studiu, tak i v exteriéru.

Hodnocení nového produktu má celou řadu aspektů. Jistě zajímavým počinem je CCD snímač s rozlišením 16 Mp a rozměry 36,86 x 36,86 mm. Ten bude jistě zajímavým konkurentem pro CMOS snímač se stejným rozlišením, o kterém se aktuálně hodně diskutuje. Vzhledem k tomu, že Kodak je jak vývojářem, tak i výrobcem snímače, může opravdu zajistit jeho dostupnost i funkčnost.
Zcela jiným aspektem je vůbec fakt, že Kodak se vrací ke koncepci digitálních stěn. Pro jedny to může znamenat konečné vítězství této koncepce, od které Kodak kdysi odešel, pro druhé jen pokus o průnik na nový trh. Osobně si myslím, že nový produkt pouze rozšiřuje nabídku produktů Kodak a logicky využívá zkušeností a zázemí výrobce. Samozřejmě je otázkou, jak na celou záležitost zareagují konkurenti a také společnosti, kterým Kodak dodával snímače pro v podstatě konkurenční modely. Záměrně nejmenuji žádného z výrobců, protože tyto otázky jsou vždy velmi choulostivé a osobně pochybuji o tom, že by došlo k okamžitému přerušení OEM dodávek. Tak jako tak DCS Pro Back je zatím k dispozici pouze v podobě vzorků a na trh by se měl dostat počátkem příštího roku. O ceně ani o definitivní podobě parametrů či programového vybavení zatím nikdo z Kodaku nebyl ochoten hovořit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: