Kodak DCS 620x s citlivostí až ISO 6400 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kodak DCS 620x s citlivostí až ISO 6400

17. května 2000, 00.00 | Společnost Kodak uvádí na trh nový model DCS 620x, který kromě jiných vlastností přináší unikátní citlivost snímače v rozsahu ISO 400 - ISO 6400!

Společnost Kodak představila světové odborné veřejnosti velice zajímavou novinku v podobě fotoaparátu Kodak DCS 620x. Jedná se o upravenou verzi DCS 620, ve které je instalován nový CCD snímač a nová elektronika, což výrazně mění možnosti přístroje. V dnešním článku se pokusíme nejen vyjmenovat novinky, ale i naznačit v čem je technický rozdíl.

Kodak DCS 620x
Kodak DCS 620x Nový fotoaparát se od původního na první pohled prakticky v ničem neliší. Opět jde o dobře známé tělo Nikon F5, na které je přidána digitální sekce Kodak. Novinky se odehrávají uvnitř. Zcela nový ITO CCD snímač má rozlišení 2 milióny bodů a citlivost 400 - 6400 ISO. Pokud budeme zcela přesní, Kodak udává, že kalibrace a tedy i záruka kvality obrazu je garantována v rozsahu 400 - 4000 ISO. I to však znamená výrazný posun pro fotografování při velmi špatných světelných podmínkách. Nový DCS 620x nemá v tomto ohledu konkurenci ve své třídě. Navíc je ve fotoaparátu použita nová elektronika, která výrazně zlepšuje zpracování obrazu. To všechno dohromady umožňuje získat fotografii s rozměrem 1736 x 1160 bodů s velmi nízkou hladinou šumů a to i za extrémně nízkého osvětlení.
Jinak platí všechny technické specifikace, které byly uváděny u modelu DCS620.

Nový snímač
Jistě si kladete otázku, jak je možné vyrobit snímač s tak vysokou citlivostí se zachováním adekvátní kvality obrazu? V případě Kodaku jde o kombinaci několika technologií společně posunujících hranici citlivosti snímače.
Prvním faktorem je technologie ITO CCD. Jde o použití speciálních materiálů (indium tin oxide), díky kterým se dosahuje u snímačů výrazně lepších vlastností. Hlavní vliv je v oblasti výrobní technologie umožňující nové postupy popsané níže. Nezanedbatelný je i vliv na spektrální charakteristiku snímače.
Druhým faktorem je použití nové CMY barevné masky. Ano, Kodak poprvé používá místo RGB filtru CMY Bayer uspořádání. To vede ke zvýšení úrovně generovaného signálu, tak i lepšímu spektrálnímu ohlasu. Pokud vše popíšeme hodně zjednodušeně, tak se využívá toho, že RGB a CMY jsou vzájemně doplňkové barevné systémy. Tady z barvy zaznamenané v CMY může elektronika kdykoli snadno vypočítat RGB zápis a obráceně. Pro získání RGB hodnoty se používají speciální dvouvrstvé barevné filtry, které absorbují výrazně více světla, než jednovrstvé filtry pro CMY záznam. Díky tomu CCD snímač se CMY maskou vyprodukuje více elektrického náboje a to znamená, že jsou citlivější na světlo. Navíc nový filtr poskytuje lepší záznam vlnové délky světla a díky tomu roste nejen citlivost snímače, ale stoupá i odstup šumu od signálu, což je druhý nezbytný předpoklad pro úspěch snímače.
Posledním faktorem ovlivňujícím kvalitu snímání je použití nových součástek s výrazně nižší hladinou zkreslení.

CMY maska jako novinka?
Použití CMY masky není samozřejmě novinkou v pravém slova smyslu, se kterou by právě přišel Kodak. Celá řada výrobců již s touto technologií experimentuje a někteří výrobci dokonce již produkují CMYG CCD snímače. Na rozdíl od nich se však Kodaku podařilo využít nové technologie k výraznému zvýšení citlivosti snímače. Podle prvních ukázkových snímků by se mohlo jednat o opravdový přelom pro celou řadu aplikací vyžadujících vysokou citlivost snímače. Přesto se nedá předpokládat v nejbližší době nějaké masové rozšíření této technologie do spotřební oblasti.

Závěrem
Kodak zatím zveřejnil pouze tiskovou zprávu a několik doplňujících materiálů. Přesto již nyní je jasných několik zajímavých aspektů. Verze DCS 620x bude prodávána současně s verzí DCS 620. To je logické, protože jde o fotoaparát pro speciální aplikace, který nevyužije každý. Zajímavější je zpráva, že se nepřipravuje verze s tělem Canon EOS. Podle Kodaku k tomuto rozhodnutí vedou jistá technická omezení a rozhodně se nejedná o signál zhoršujících se vztahů s Canonem. Samozřejmě by se dalo spekulovat nad tímto prohlášením, ale i technické argumenty pro tělo Nikon by se našly, takže se spekulací raději zdržíme.
Zajímavá je i cenová politika. Na světových trzích se DCS 620 prodává za 8.995 USD a nová DCS 620x by měla stát 10.495 USD. To znamená, že finanční rozdíl není až zas tak propastný, takže se dá předpokládat, že verze 620x se opravdu budou prodávat. Podle všeho se na světových trzích objeví 1.června 2000.
A na úplný závěr jsme si nechali to nejlepší. Podle informací od českého distributora je možné si fotoaparáty DCS 620x objednat již nyní a jejich cena na českém trhu se bude řádově pohybovat kolem 450.000Kč bez DPH.

Relevantní články :
Kodak DCS 330
Kodak DCS 660
KODAK Professional DCS 620

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: