Kam míří snímače SuperCCD? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Kam míří snímače SuperCCD?

22. prosince 2003, 00.00 | Společnost Fujifilm již několik let táhne vývoj speciálních snímačů SuperCCD a představila již čtyři generace. Jaký vývoj se dá očekávat kolem této technologie? Má šanci na dnešním trhu?

Když Fujifilm koncem roku 1999 představil technologii SuperCCD vzbudil obrovský zájem jak veřejnosti tak odborníků. V té době nikdo příliš neuvažoval o dalších alternativách k CMOS a CCD snímačům. Navíc v té době bylo poměrně jasně dáno, že CMOS patří k low-endům a když má mít nějaký digitální fotoaparát alespoň nějakou úroveň, musí být vybaven CCD snímačem. A do tohoto stereotypu vstoupilo Fuji, které se svým SuperCCD nejen změnilo pravidla hry, ale zároveň tak udělalo bez podpory dalších výrobců. Dodnes Fujifilm táhne vývoj sám a také technologii exkluzivně používá v některých svých fotoaparátech.

Co je vlastně SuperCCD?
Zjednodušeně řečeno, SuperCCD je specifickou alternativou CCD snímačů odlišující se zejména uspořádáním světlocitlivých buněk a jejich tvarem. Místo čtvercové či obdélníkové matice Fuji použilo plástvovité buňky uspořádané do diagonál. Díky tomu a několika dalším elegantním konstrukčním změnám mají tyto snímače specifické vlastnosti a výsledný obraz je vhodnější pro interpolaci. Ta je dalším specifikem spojeným se SuperCCD. I u těch nejvyšších modelů Fujifilm k SuperCCD připojuje až 2x matematické zvýšení rozlišení.

Velké plány
V době uvedení nových SuperCCD snímačů Fujifilm prorokoval zcela dramatický vývoj, který měl tyto snímače provázet a věřil v jejich rychlé ovládnutí trhu. Začal je nasazovat postupně do všech modelů digitálních fotoaparátů od těch nejvýkonnějších až po ty nejjednodušší. Byl to poměrně logický krok, protože značka SuperCCD byla na trhu něčím novým a lákavým. Vše vypadalo slibně a nadějně.

Realita masové produkce
Pokud se dnes podíváme na nabídku digitálních fotoaparátů Fujifilm zjistíme, že původní smělé plány byly přeci jen trochu revidovány. Důvodem není technologie samotná, ale realita trhu. Vyvíjet a vyrábět v poměrně malých sériích snímače byť elegantní konstrukce je dražší, než nakoupit levné CCD snímače produkované v řádově jiných objemech. Logicky se tak stalo, že Fujifilm byl donucen tlakem konkurence upustit od produkce nejjednodušších verzí snímačů a do nejnižších modelů montovat klasické CCD od velkoproducentů. SuperCCD se stalo výsadou exkluzivních modelů, kam koneckonců patří.

SuperCCD dnes
Fujifilm dnes produkuje již 4. generaci svých vlastních SuperCCD snímačů a to dokonce v různých rozlišeních a dvou variantách (HR a SR). Minulý týden dokonce potvrdilo, že bude montovat speciální SuperCCD snímač do své středoformátové digitální stěny. Jde o snímač o rozměru 52 x 37 mm s efektivním rozlišením 20,6 mil. buněk s mikročočkami a low-pass filtrem. Tento snímač dokáže s použitím interpolace produkovat až 40MPix rozlišením.

Budoucnost?
A jaká budoucnost může SuperCCD čekat? To bude záležet na řadě faktorů a ani Fujifilm samotný ji nyní zřejmě nedokáže bezpečně odhadnout. Fujifilm zřejmě stále pokračuje ve vývoji technologie SuperCCD, ale dá se předpokládat, že bude postupně omezovat počet modelů, ve kterých ji nasadí. Ekonomický tlak je neúprosný a bude nutit Fujifilm chovat se ekonomicky a rozvážně. Na druhou stranu tato značka má stále své postavení na trhu a přestože se občas objeví zprávy o tom, že Fujifilm ukončí výrobu těchto snímačů, nepředpokládáme, že by se tak stalo v blízké době. Dokud bude SuperCCD znamenat konkurenční výhodu, budeme jej vídat v prospektech minimálně vybraných modelů. Koneckonců vlastní snímače vyrábí Canon (CMOS) či snímače NIKON (LBCAST).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: