IFA 2003: Sony F828 exkluzivně na vlastní kůži - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

IFA 2003: Sony F828 exkluzivně na vlastní kůži

Sony DSC-F828

3. září 2003, 00.00 | Přinášíme vám exkluzivní první dojmy z fotografování s připravovanou žhavou novinkou společnosti Sony, 8MPix ultrazoom elektronickou zrcadlovkou F828. Na veletrhu IFA Berlin 2003 jsme měli exkluzivní možnost fotoaparát krátce testovat.

Model F828 vyrazil dech řadě fandů digitální fotografie už jen v okamžiku svého oficiálního papírového představení. Technická specifikace je opravdu impozantní, jak se můžete přesvědčit v našem předchozím článku. Díky velmi dobrým vztahům s evropským marketingovým oddělením Sony jsme na veletrhu IFA 2003 měli jako jedni z mála novinářů možnost v klidu skoro hodinu testovat jeden ze dvou předprodukčních vzorků, které byly k dispozici. Jaké jsou naše první dojmy?

Ve srovnání s F717 má novinka opravdu výrazně lepší ergonomii díky bateriovému gripu a pogumování míst úchopu. Tubus s objektivem je kovový, stejně jako většina ovládacích prvků. Tělo samotné je dle všeho částečně plastové, což vyvolává subjektivně nižší hmotnost. Když si vezmete F828 do ruky, nepřijde vám o nic těžší než předchozí modely či konkurence.

Co se opravdu povedlo je prstencové ovládání zoomu a ostření. Zoom je vpředu a je opravdu mechanicky spojený s pohybem optiky, což vyvolává ten "správný profi pocit". Mírně zapuštěný prstenec pro ostření jde velmi zlehka, takže jde ovládat jedním prstem a nevyžaduje tudíž změnu úchopu. Tubus prostě padne do ruky. Přesnost a komfort ovládání je v tomto ohledu plně srovnatelný s jakoukoli zrcadlovkou.

Trochu zklamáním byl pop-up blesk, který je překvapivě malý. Neměli jsme možnost jej testovat, ale rozměry výbojky neslibují žádné zázraky. Ještě že je fotoaparát vybaven hot-shoe paticí, ve které náš redakční blesk Nikon SB-28DX bez problémů fungoval.

Další pochvalu si jednoznačně zaslouží volič režimu a vůbec ergonomické zvládnutí oblasti kolem spoušti. Precizní, přesné a promyšlené jsou přívlastky, které nejlépe vystihují naše pocity. I v tomto ohledu jednoznačně F828 opustilo třídu amatérských kompaktů a vydalo se směrem v poloprofi a profi segmentu.

Co se týče nového elektronického hledáčku, tak zde asi některé nažhavené příznivce tohoto modelu zklameme. Obraz je pěkně čistý, plynule překreslovaný, ale že by nabízel o třídu lepší ostrost než ten u modelu F717, to se asi říct nedá. F828 nabízí jeden z nejlepších obrazů v elektronickém hledáčku, jaký jsme měli možnost zatím vidět, ale revoluce se zatím nekoná.

Kde se však revoluce jednoznačně koná, je kvalita obrazu. Testování nám bohužel bylo umožněno pouze pod podmínkou, že nezveřejníme žádné fotografie pořízené tímto předprodukčním vzorkem, protože Sony dále pracuje na doladění, přesto výsledek byl prostě vynikající. Již nyní můžeme ujistit všechny nevěřící Tomáše, že optika zvládá dostatečně ostře vykreslit obraz pro 8MPix snímač a to v obou krajních polohách, takže fotoaparát opravdu dokáže využít svých unikátních osm miliónů bodů. Uvidíme nakolik se Sony podaří výsledek ještě zlepšit, ale již to co předváděl předprodukční vzorek nemá dnes ve své třídě konkurenci.

Co říci závěrem? Pokud se těšíte na F828, tak nebudete zklamáni. V mnoha ohledech jde o opravdu revoluční řešení a ve srovnání s F717 je F828 opravdu fotoaparát nové generace a o řád větší kvality a komfortu. Jedinou otázkou tedy zůstává, zda Sony stihne dokončit veškerý vývoj a ladění a zda náběh výroby bude dostatečně plynulý a rychlý. I v ČR bude jistě mnoho zájemců, kterým bude čekání do listopadu dlouhé a kdyby se mělo protáhnout, tak by šlo vysloveně o týrání spotřebitele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: