Canon na veletrhu photokina 2000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Canon na veletrhu photokina 2000

22. září 2000, 00.00 | Canon představil na photokině celou řadu novinek. K vidění jsou nové digitální fotoaparáty, videokamery i příslušenství.

Společnost Canon není potřeba fotografické veřejnosti příliš představovat. Na photokině její stánek patřil mezi ty větší a dle všeho Canon investoval do expozice spolu s Olympusem nejvíc z vysloveně produktových výrobců. Obě společnosti měly tradičně oba stánky přímo proti sobě v hale 2.2. Velká část stánku Canon byla vyhrazena pro privátní setkání, ale návštěvníci také nepřišli zkrátka. Ve veřejné sekci byly k vidění novinky z oblasti klasciké fotografie, digitální fotografie a digitálního videa. V krátkosti vás seznámíme s tím nejžhavějším.

Vícevrstvý difrakční optický člen
I když nadpis zní zřejmě příliš technicky, právě difrakční členy jsou bezesporu nejzajímavější novinkou, kterou na stánku Canonu najdete. Jejich vývoj zasahuje všechny tři obory, protože jejich nasazení může výrazně zmenšit rozměry optických soustav a zároveň je i zlevnit. V čem je trik?
Každá optická soustava má za úkol přesně soustředit světelné paprsky v objektivu a eliminovat všechny odchylky a případná zkreslení. Pokud si uvědomíme jaké rozsahy ohniskových vzdáleností se v současnosti používají, je pochopitelné, že i u špičkových objektivů dochází v určité míře k chromatické chybě. Soudobé objektivy řeší tento problém pomocí asferických či fluoritových prvků, což vede k zvětšování a zdražování optik.
Jednovrstvé difrakční členy se již delší dobu používají například u snímacích hlav CD přehrávačů, ale pro fotografii jsou nevhodné, protože nedokáží korektně pracovat s bílým světlem. Canonu se podařilo zvládnout výrobní technologii umožňující výrobu dvouvrstvých difrakčních čoček. Obě vrstvy obsahují soustředné kruhové difrakční mřížky, které jsou vzájemně protilehlé. Toto uspořádání umožňuje velice přesný ohyb světla s minimem zbytkového záření.
Praktickým příkladem nasazení je objektiv EF 400mm f/4 DO IS USM, který je jako vzorek předváděn na výstavě. Ten na rozdíl od konvenčního srovnatelného objektivu nabízí o 36% lehčí řešení a je o 26% kratší. Tento objektiv by se měl do sériové výroby dostat v průběhu prvního pololetí příštího roku a bude jistě zajímavý. Nicméně potenciál difrakčních optik je mnohem větší. Mohou představovat řešení pro digitální fotografii, která se zvětšujícím se rozlišením snímačů klade stále větší nároky na optiku. Stejně tak najdou uplatnění i ve video oblasti, kde bude výhodou zmenšení rozměrů objektivů a zjednodušení optické cesty.

Canon PowerShot G1
Žhavou novinkou photokiny 2000 je i nový PowerShot G1. O tom jsme již psali, díky ne příliš oficiálním informacím, které e nám podařilo získat. Dnes jsme měli fotoaparát i fyzicky v ruce, takže můžeme přidat první dojmy. Pro úplnost je nutné dodat, že jde o předprodukční vzorky, takže Canon neumožňuje ani návštěvníkům ani novinářům vidět výsledné fotografie v plném rozlišení. Hodnotit kvalitu dle vytištěných fotografií je slabou náhražkou.
Nicméně k fotoaparátu samotnému. Jde po delší době o zcela novou konstrukci. Přístroj nemá nic společného s modely řady S či IXUS. Prostě Canon oživil svojí produkci zcela novým produktem, který by měl nahradit starou dobrou PRO 70ku. S tou má společný výklopný LCD panel, který si uživatelé oblíbili. Tvarově a rozměry fotoaparát asi nejvíc připomíná Casio QV 3000. Koneckonců používá stejný objektiv,vyráběný Canonem, a dost možná používá i stejný snímač. Minimálně předváděné vzorky působily hodně plastově a ne příliš odolně, ale to se může ještě změnit.
V technických informacích jsme objevili několik zajímavostí. Tou první je citlivost snímače. Ta je uváděna v rozsahu 50 - 400ISO, nicméně je zde jedna zvláštnost. Automat používá pouze hodnoty 50 - 100ISO a ručně je možné nastavit 50, 100, 200 nebo 400ISO. Další zvláštností je, že při ručním nastavení rychlosti závěrky v rozsahu 1/640 - 1/1000 sekundy fotoaparát natvrdo nastaví clonu F8, kterou nelze změnit. A na závěr poslední perlička týkající se AF mechanismu. V makro režimu je udávána minimální vzdálenost pro zaostření 6cm, ale to platí pouze širokoúhlou polohu transfokátoru. V opačné pozici (TELE) roste minimální vzdálenost až na 20cm. Tento fakt není až tak unikátní, ale Canon jako jeden z mála výrobců jej veřejně přiznal.
Inu fotoaparát to bude jistě zajímavý a měl by konkurovat takovým fotoaparátům jako je Nikon CoolPix 990 či Olympus C-3030Z. Tomu odpovídá i cena která by se měla pohybovat kolem 48.000Kč vč. DPH.

Canon DM-MV 3
A další žhavá novinka veřejně poprvé prezentovaná na photokině 2000. MV3 je nejmenší digitální kamerou na světě což znamená další velikostí primát po IXUSu Digital. Rozměry kamery jsou neuvěřitelných 48 x 106 x 86 mm a hmotnost 390 gramů. Kromě malých rozměrů tato kamerka přináší i další novinky do rodiny digitálních kamer Canon. Asi hodně překvapivé je nasazení MultiMedia Card (MMC), které slouží pro ukládání statických fotografií. MMC nepatří v poslední době mezi příliš preferované řešení, ale může znamenat zjednodušení pro práci s fotografiemi.
Bližší informace o tomto produktu přineseme v samostatném článku.

Klasické novinky
Samozřejmě i oblast klasické fotografie nezůstala u Canonu bez povšimnutí. Na veletrhu jsou představeny nové zrcadlovky EOS 30 a EOS 33, dále pak kompaktní fotoaparát Prima Super 90 Wide a celkem pět objektivů EF. V prvním případě se jedná o vysoce výkonné jednooké zrcadlovky posazené do přijatelné cenové kategorie. EOS řady 3x tak přináší v amatérské třídě ne příliš obvyklý výkon. Příkladem budiž použití CMOS senzoru pro 7 bodový AF, až 4 snímky za sekundu a velice nízká hlučnost.
Z objektivů nejvíc zaujme nový EF 28 - 200mm f3.5-5.6USM. Ten nabízí velký rozsah transfokátoru při zachování malých rozměrů a vysoké kvality obrazu. Optická cesta obsahuje celkem 5 pohyblivých sestav čoček a v objektivu jsou použity i moderní asferické čočky zajišťující přesnost zobrazování. Pro českou republiku je připravena celá řada balíčků s těmito objektivy, na které se mohou uživatelé opravdu těšit.

Jak je vidět z výčtu novinek, Canon se na veletrh opravdu velmi dobře připravil. Všechny nové produkty potvrzují jednoznačně dva trendy. Tím prvním je zaměření Canonu na miniaturizaci při zachování špičkových technických vlastností. Druhým trendem je pokračující rozsáhlý vývoj v oblasti digitální techniky. Ta hraje u Canonu velmi důležitou roli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: