Terragen a světlo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Terragen a světlo

4. února 2004, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jakým způsobem se v Terragenu vytváří slunce a jakými parametry můžeme vzhled slunečního kotouče modifikovat.

V dnešním tutoriálu si ukážeme, jakým způsobem se v Terragenu vytváří slunce a jakými parametry můžeme vzhled slunečního kotouče modifikovat.

Základ tvoří dialog „Lighting conditions”.




Horní polovina dialogu obsahuje parametry, které definují polohu slunce a přepínače, které povolují či zakazují výpočet stínů (stíny od krajiny, mraků…).
Dolní polovina se skládá ze 4 částí a zde se nastavují veškeré parametry, jako je barva a síla slunečního svitu, intenzita a barva stínu, velikost slunečního kotouče…

Ale začněme po pořádku. Prvním krokem v naší práci bude nastavení polohy slunce. Ta je určena parametry „Sun heading“ a „Sun altitude“. První parametr určuje z jakého směru slunce svítí a druhý výšku slunce nad obzorem.

Nyní si popišme záložku „Direct sunlight“. V levé části si můžeme zvolit algoritmus, který se použije pro výpočet slunce. Můžeme si vybrat mezi „Specify sunlight colour“ a „Realistic sunlight system“. Ve všech případech bychom měli používat druhou volbu, která produkuje mnohem kvalitnější výstup než volba první.
Kliknutím na tlačítka „Base sun color“ či „Colour of sunlight“ můžeme měnit barvu slunce a parametr „Sunlight strength“ nám určuje sílu slunečního svitu.
Dalším parametrem je „Effect of atmosphere“, který přímo souvisí s nastavením v „Atmosphere“ dialogu. Tento parametr nám říká jak moc bude sluneční svit ovlivněn nastavením atmosféry.
Na následujících třech obrázcích jsou vidět příklady nastavení tohoto parametru. Hodnoty jsou 50, 100 a 200.








A konečně parametr „Percent cloudcover“ se používá pokud chceme simulovat situaci, kdy je slunce zakryto mraky a volba „Clouds cast shadows“ je vypnutá.




Druhá část dialogu se jmenuje „Background light“ a slouží k definování stínů.
Hlavní parametr je „Shadow lightness“, kterým můžeme nastavit jas stínu.
Dále si zde můžeme vybrat ze dvou algoritmů, které budou použity pro výpočet stínů. Konkrétně se jedná o „Single colour shadow lighting“ a „Multi-directional shadow lightning“.
Pokud zvolíme první možnost, můžeme měnit pouze parametr „Shadow colour“, který nám určuje barvu stínu.
Pokud zvolíme možnost druhou, tak můžeme modifikovat tři barvy a to je „Diffuse sunlight“, „Light from above“ a „Reverse light“.
Tyto tři barvy nám určují barvu přímého slunečního svitu, barvu světla dopadajícího na krajinu shora (čili světlo rozptýlené v atmosféře) a barvu světla, které krajina odráží zpět.




Ve třetí části tohoto dialogu můžeme definovat velikost slunečního kotouče.
Parametr „Disc diameter“ nám určuje průměr slunce. Na přiloženém obrázku je vidět případ, kdy jsme parametr nastavili na hodnotu 10.




Parametr „Corona size“ nám určuje velikost záře, která se kolem slunečního kotouče vytvoří. Na předešlém obrázku byla „Corona size“ rovna 5 a na následujícím jsme její hodnotu snížili na nulu.




Je vidět, že po této změně jsme ve výsledku dostali jasně ohraničený sluneční kotouč.




V poslední části můžeme definovat jak moc slunce rozzáří okolní oblohu.
Parametr „Glow amount“ určuje vzdálenost, do které bude obloha sluncem rozzářena a parametr „Glow power“ určuje sílu a intenzitu, s jakou se rozzáření oblohy má provést. Na následujících obrázcích jsou vidět ukázky nastavení parametru „Glow amount“. Hodnoty jsou 100 a 300.






A dále na těchto obrázcích lze vidět příklady nastavení „Glow power“, které má hodnoty 50 a 150.






A to by bylo ke slunci v Terragenu vše. Příště si vyzkoušíme nějaké další „hrátky“ se světlem a atmosférou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: