Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

corel 12 nechce otevřít soubor z vyšší verze (13)

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: corel 12 nechce otevřít soubor z vyšší verze (13)

Autor: xvbnmj

11:00:44 21.10.2010

Nizsia verzia nikdy v zivote neotvorila subor vytvoreny vo vyssej verzii, takze ani osmicka neotvorila dvanastku.
Radsej nenapisat nic ako takuto blbost. Zasa je tu plno vyvojarov od Corelu.

Citovat příspěvek

Re: RE: corel 12 nechce otevrit soubor z vyssi verze (13)

Autor: zdenek zavadil

16:35:13 12.10.2010

Ahoj,
pohybuju se v branzi od roku 1987, znam Corel od DVOJKY, takovych je asi malo. Znam a pouzivam za tu dobu asi 20 slusnych softu z celeho sveta, ale fakt marne spekuluju, ktery otevre stara verze novy soubor z vyssi. To je v relaci pohadek. Taky jsem drive nadaval, pri prechodu ze 3 na petku, pak na sedmicku, pak na devitku, kam zas schovali ty cudliky... Ale vzdy to byl krok dopredu. Plne souhlasim s kolegou, vzdy se neco prida, co stary kus neumi a tedy ten stary to nezpracuje. Nejmarkantnejsi je to vzdy na AutoCadu - svet sam pro sebe.
Taky si vzpominam, ze mi na HotLine v Budejicich rekli kdysi, ze sude verze nebrat, ze jsou spatne. Co bys delal s takovou informaci? Zdenek

Citovat příspěvek

Autor: IvoL

2:16:35 30.11.2006

... fakt by se s tím skoro dením zpožďováním chození příspěvku z a do e-mailu mělo něco dělat :S

Citovat příspěvek

RE: RE: corel 12 nechce otevrit soubor z vyssi verze (13)

3:55:06 29.11.2006

Reeve: vaše myšlenka "Uvědomte si však, že většina uživatelů Corel využívá pro "běžnou"
grafickou práci, jejímž cílem je vytvořit "nějaký" vektorový obrázek použitelný například
na web nebo pro vložení do nějakého textového editoru....." je zajímavá, ale malinko mimo
mísu. Myslím, že drtivá většina platících zákazníků Corelu nemá tyto priority a neplatící
nemají nárok na podporu :-) Nějak se mi nechce věřit, že si někdo koupí Corel na občasné
vložení obrázku do texťáku nebo úpravu webové grafiky. - a opět bych se vrátil k myšlence,
co a proč vlastně ty žáky učíte, používat program za 20 tis. na občasnou úpravu obrázků
pro texťák? proč? Chraň .... mé děti před takovými dobrodruhy. Microsoft povoluje
používání Office doma a ve školství zdarma u Corelu jsem o tom neslyšel, možná by jste pro
naše budoucno udělal líp, kdyby jste hodinu věnoval tomu, že škola má "12" protože ji
koupila a děti doma "13"... a kdyby měli dát jen ty necelé 3 tis. možná by taky přešli na
nižší verzi :-) Nebo vy všichni na vhodnější program.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

19:11:18 28.11.2006

Reeve: vaše myšlenka "Uvědomte si však, že většina uživatelů Corel využívá pro "běžnou" grafickou práci, jejímž cílem je vytvořit "nějaký" vektorový obrázek použitelný například na web nebo pro vložení do nějakého textového editoru....." je zajímavá, ale malinko mimo mísu. Myslím, že drtivá většina platících zákazníků Corelu nemá tyto priority a neplatící nemají nárok na podporu :-) . Nějak se mi nechce věřit, že si někdo koupí Corel na občasné vložení obrázku do texťáku nebo úpravu webové grafiky. - a proč vlastně žáky učíte, používat program za 20 tis. na občasnou úpravu obrázků pro texťák? proč? Chraň .... mé děti před takovými dobrodruhy. Microsoft povoluje používání Office doma a ve školství zdarma u Corelu jsem o tom neslyšel, možná by jste pro naše budoucno udělal líp, kdyby jste hodinu věnoval tomu, že škola má "12" protože ji koupila a děti doma "13"... a kdyby měli dát jen těch necelých 14 stovek možná by taky přešli na nižší verzi :-) Nebo vy všichni na vhodnější program!

Nechápu, proč máte ve škole verzi 12, když školní verze X3 stojí 1400 včetně DPH. Myslím, že to je vstřícnější krok "nenažrance" než povolení otevření vyššího formátu. Možná se pletu, ale nemyslím si, že Corel Draw někdy byl plánován na "jednu kružnici" a při stovce operací si pamatovat, která byla už ve verzi 8 a která až v 11 - to asi není to pravé, ořechové. Pokud si někdo přenáší z domu do práce ( tedy jak píšete vlastní soubor), pak není problém při ukládání zadat verzi uložení a zdá se mi to podstatně jednodušší ( snad by to i Vaši žáci zvládli ), než přemýšlet nad tím, zda je výplň v 256 krocích nebo ....

O tom, že hrají roli peníze nepochybujte. Jestli si pamatujete verzi 5, pak víte, že byla spousta "oprav a vylepšení" nazvané 5.xx a ty byly zdarma. Dnes hodí jeden servispack na zcela nefunkční věci a do roka je další (placená) verze. To, že Vaši žáci nejsou schopni přinést úkol ve Vámi zadané verzi asi nebude to, co by změnilo marketingový přístup ( spíš by to mělo vézt k zamyšlení Vás). Dodnes Corel odmítá vydat jakýkoli "jen prohlížecí" program, protože soubory vytvořené v Corelu nejsou určené "na čumendu" ale na práci. Co se má prohlížet, dá se uložit tak aby to šlo prohlížet.

Pokud učíte další, je o to smutnější, že upřednostňujete jednoduchost před spolehlivostí a jistotou, vlastně nechápu, co vůbec řešíte se žáky v Corelu, když "nějaký ten vynechaný efekt" Vám připadne jako nedůležitý a otevření i nepřesně interpretovaného souboru lepší než otevřít ho správně.

Citovat příspěvek

Autor: jonky

8:37:50 28.11.2006

Reeve Napsal:
-------------------------------------------------------
> IvoL.:
> Psal jsem, že totální nekompatibilitu vyšší verze
> s nižší (a o ni jde, protože soubory nelze v nižší
> verzi otevřít) bych chápal v případě, že pro zápis
> souboru se používá nějaký kvalitativně odlišný
> algoritmus, který je výrazně lepší než ten
> dosavadní. Corel X3 jsem viděl - pravda - jen
> jednou, ale žádný šokující kvalitativní skok
> oproti verzi 12 jsem nepozoroval. Pevně doufám, že
> je to jen proto, že jsem tu "novou a lepší
> filozófii" nestihl za těch pár minut zaznamenat.
> Kdyby to mělo být jen proto, aby byl zákazník
> nucen si koupit novou verzi, musel bych výrobce
> považovat za nenažrance, který už zřejmě zapomněl,
> jak měl před časem na kahánku a byl nucen prodávat
> starší verze doslova za hubičku, aby se udržel na
> trhu. Což říkám navzdory tomu, že s Corelem
> pracuji od verze 5 a nedám na něj dopustit.
> Váš argument o nekompatibilitě kvůli 100%
> zachování efektů neuznávám. Každý uživatel musí
> být logicky počítat s tím, že soubor z vyšší verze
> může obsahovat efekty, které se v nižší verzi
> nezobrazí (případně se zobrazí jinak). Považuji za
> samozřejmé, že například DTP studio by tento
> "downgradovací" postup rozhodně nemělo nikdy
> používat, protože neví, co všechno grafik v
> souboru použil. Nevidím však nejmenší důvod, proč
> omezovat v práci samotného grafika, pokud má
> jistotu, že v souboru použil jen efekty ze starší
> verze (což je 99,9 %) případů. Kdyby se soubor v
> Corelu X3 "odmítal" otevřít jen v případě, že
> soubor obsahuje "nové" efekty, možná bych s tím i
> souhlasil. Jenže on to dělá i v případě, že
> obsahuje jedinou kružnici s jednoduchým černým
> obrysem a bílou výplní, což uměl už první Corel
> kdysi na konci 80. let. Opravdu nevidím důvod,
> proč považovat uživatele za nesvéprávného blbce,
> který nechápe rozdíl mezi vyšší a nižší verzí.
> Váš pohled tiskového profesionála, kterému jde o
> 100% zachování všech vlastností dokumentu ve všech
> možných situacích a za každou cenu, chápu.
> Uvědomte si však, že většina uživatelů Corel
> využívá pro "běžnou" grafickou práci, jejímž cílem
> je vytvořit "nějaký" vektorový obrázek použitelný
> například na web nebo pro vložení do nějakého
> textového editoru. A pro ně je současná
> "tvrdošíjnost" verze X3 čárou přes rozpočet. Když
> mi kolega pošle jednoduchý černobílý graf a já ho
> musím žádat, aby soubor znovu uložil ve formátu
> starší verze, zbytečně to zdržuje. O komplikacích
> pro mé žáky, kteří se s počítačovou grafikou
> teprve seznamují, takže steží chápou, proč si
> soubor vytvořený doma ve verzi X3 nemohou dodělat
> ve škole v Corelu 12, ani nemluvě.

Souhlas

(tu) (tu)

Citovat příspěvek

Autor: Reeve

11:32:11 27.11.2006

IvoL:
Vy jste mi ten Corel 8 rozhasil!!! ;-) Až doteď otvíral soubory z Corelu 12 (samozřejmě bez "dvanáctkových" efektů) bez problémů! Zkusil jsem tedy v Corelu 12 uložit "dvanáctkovou" hvězdičku (v původní podobě, bez převodu na křivky) a Corel 8 ohlasil "neplatný formát souboru". A od té chvíle mi odmítá otvírat i soubory bez "dvanáctkových" efektů, které dříve otvíral bez remcání. Co jste mi to s mým Corelem 8 udělal?! To se nedělá!

Citovat příspěvek

RE: corel 12 nechce otevrit soubor z vyssi verze (13)

6:06:27 27.11.2006

Reeve: Pamutuji Corel až od verze 3, takže před tím nevím, ale načítání vyšších verzí mi
tam nefungovalo nikdy, takže tu "8" co načítá "12" opatrujte. Pokud nepoužíváte jen text
(+ několik málo změn barev), má dost vyjímečné vlastnosti. Jestli "8" nezná např. některé
polygony tak by mě opravdu zajímalo, jak vykreslí hvězdičku, když tu funkci nezná a "12"
si ji uloží.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

3:51:39 27.11.2006

IvoL.:
Psal jsem, že totální nekompatibilitu vyšší verze s nižší (a o ni jde, protože soubory nelze v nižší verzi otevřít) bych chápal v případě, že pro zápis souboru se používá nějaký kvalitativně odlišný algoritmus, který je výrazně lepší než ten dosavadní. Corel X3 jsem viděl - pravda - jen jednou, ale žádný šokující kvalitativní skok oproti verzi 12 jsem nepozoroval. Pevně doufám, že je to jen proto, že jsem tu "novou a lepší filozófii" nestihl za těch pár minut zaznamenat. Kdyby to mělo být jen proto, aby byl zákazník nucen si koupit novou verzi, musel bych výrobce považovat za nenažrance, který už zřejmě zapomněl, jak měl před časem na kahánku a byl nucen prodávat starší verze doslova za hubičku, aby se udržel na trhu. Což říkám navzdory tomu, že s Corelem pracuji od verze 5 a nedám na něj dopustit.
Váš argument o nekompatibilitě kvůli 100% zachování efektů neuznávám. Každý uživatel musí být logicky počítat s tím, že soubor z vyšší verze může obsahovat efekty, které se v nižší verzi nezobrazí (případně se zobrazí jinak). Považuji za samozřejmé, že například DTP studio by tento "downgradovací" postup rozhodně nemělo nikdy používat, protože neví, co všechno grafik v souboru použil. Nevidím však nejmenší důvod, proč omezovat v práci samotného grafika, pokud má jistotu, že v souboru použil jen efekty ze starší verze (což je 99,9 %) případů. Kdyby se soubor v Corelu X3 "odmítal" otevřít jen v případě, že soubor obsahuje "nové" efekty, možná bych s tím i souhlasil. Jenže on to dělá i v případě, že obsahuje jedinou kružnici s jednoduchým černým obrysem a bílou výplní, což uměl už první Corel kdysi na konci 80. let. Opravdu nevidím důvod, proč považovat uživatele za nesvéprávného blbce, který nechápe rozdíl mezi vyšší a nižší verzí.
Váš pohled tiskového profesionála, kterému jde o 100% zachování všech vlastností dokumentu ve všech možných situacích a za každou cenu, chápu. Uvědomte si však, že většina uživatelů Corel využívá pro "běžnou" grafickou práci, jejímž cílem je vytvořit "nějaký" vektorový obrázek použitelný například na web nebo pro vložení do nějakého textového editoru. A pro ně je současná "tvrdošíjnost" verze X3 čárou přes rozpočet. Když mi kolega pošle jednoduchý černobílý graf a já ho musím žádat, aby soubor znovu uložil ve formátu starší verze, zbytečně to zdržuje. O komplikacích pro mé žáky, kteří se s počítačovou grafikou teprve seznamují, takže steží chápou, proč si soubor vytvořený doma ve verzi X3 nemohou dodělat ve škole v Corelu 12, ani nemluvě.

Citovat příspěvek

22:39:48 26.11.2006

Reeve: ... protože u Corelu se předpokládá, že nejde o to, aby byl čitelný text, ale aby
tam byl ten efekt s ním spojený. Jestli nová verze zavede stínování a starší ho nezná (
nebo reprodukuje jinak ) tak by asi málokdo v klidu oznámil, že je to verzí a "ceník bude
správný, jen rozhodí řádky a vynechá rámečky". Mou noční můrou jsou zákazníci, kteří
přinesou něco ve Wordu, protože nikdy netušíme, jak se to otevře a jestli se to
nepřestránkuje a nezmění nadpisy ..... Opravdu děkuji, že nemusím při každém otevření
cizího souboru v Corelu kontrolovat, jestli tam neměl být nějaký efekt, který já neznám.

Nový Corel Draw není o tom, že má nová tlačítka! a stále zpracovává text nebo data. Je to
vektorový program, tedy ne soubor písmen s poznámkou jak zarovnat, ale objekt daný
souřadnicemi a na to navázaný efekt. Jestli starší vetze používá pro přechod barvy nějakou
funkci a nová verze jinou, pak není problém v nové verzi zajistit, aby při otevítání
starší verze použil její způsob reprodukce ale opačně to asi fungovat nemůže a představa,
že to nahradí "svým" podáním mě děsí.

Zkuste si stěžovat u výrobců tiskáren, že při použití ovladaše k šestibarevné tiskárně Vám
ta čtyřbarevná blbne - a ten skok mezi verzemi je NĚKDY ještě větší než mezi těmi
tiskárnami.

Prostě se asi budete muset smířit s tím, že prioritou uživatelů Corelu není nějak otevřít
soubor, ale právě to zachování efektů a je to to co odlišuje grafické programy od texťáků
a jestli je to od tvůrců Corelu jen schválnost nutící k nákupu nových verzí stejně jim za
to dík - VELKÝ DÍK.

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

16:01:17 25.11.2006

IvoL:
Selská logika mi říká, že vyšší verze by se měla lišit od nižší hlavně tím, že umí něco navíc. A nikoliv tím, že to, co uměla nižší verze, dělá úplně jiným způsobem. Tohle bych pochopil leda v případě, že by "nový" algoritmus ve vyšší verzi byl nějak výrazně rychlejší či efektivnější. Takový "zázračný" rozdíl však mezi verzemi 12 a 13 není. I ten proklínaný Microsoft se to už naučil, takže například soubory z nejnovějších verzí Wordu lze otevřít i ve verzích starších, samozřejmě za cenu ztráty těch efektů, které má nová verze navíc.
Soubory "cdr" z Corelu 12 bez problémů otevřu i v Corelu 8, aniž bych je před tím musel jakkoliv převádět. Nechápu proto, proč to nemůže fungovat i mezi verzemi 13 a 12.

Citovat příspěvek

7:34:09 25.11.2006

jonky napsal:

12 13 neotevře, řeším stejný problém, je to neřest Corelu

Nevím, co považujete za neřest, ale marně vzpomínám na program ( pokud nejsou ulažena
obecná data v tabulce ), kde by nižší verze otevřela tu vyšší. Kdyby to šlo, znamenalo by
to, že má vyšší verze jiný vzhled, ale používá stejné funkce a příkazy ( a to doufám ne
:-) ). Zjistit kompaktibilnost směrem nahoru je věštění z koule. Neřest je, že vyšší verze
otevře, ale občas zmrší data z nižší verze :-) .

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: sp

0:45:51 25.11.2006

Tohle nikdy nepujde. Corel to nikdy neumel. Jedine otevrit v 13 (X3) a ulozit do verze 12.

Citovat příspěvek

Autor: tumi.cz

14:55:30 24.11.2006

Nemám 13 ale napadá mě uložit 12 třeba do 10 pokud je to jen problém 12.

Citovat příspěvek

Autor: jonky

8:15:17 24.11.2006

peknyb Napsal:
-------------------------------------------------------
> prosím poradí mi někdo, jak mohu otevřít soubor
> vypracovaný v corel draw 13 nyní v corel draw 12
> -beru to z cd záloh, ale v novém pc mám je
> corel12, který mi dává hlášku - špatný formát
> souboru (jde o soubor .cdr) nebo špatné nastavení
> filtrů (krom instalace žádné změny neprovádím) ??
> děkuji peknyb

12 13 neotevře, řeším stejný problém, je to neřest Corelu

:(

Citovat příspěvek

corel 12 nechce otevřít soubor z vyšší verze (13)

Autor: peknyb

0:12:01 24.11.2006

prosím poradí mi někdo, jak mohu otevřít soubor vypracovaný v corel draw 13 nyní v corel draw 12 -beru to z cd záloh, ale v novém pc mám je corel12, který mi dává hlášku - špatný formát souboru (jde o soubor .cdr) nebo špatné nastavení filtrů (krom instalace žádné změny neprovádím) ?? děkuji peknyb

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: