Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Epson R1800

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Epson R1800

Autor: salmon

11:56:00 25.09.2008

Jediné, co se dá u Epsonů proti tomuto dělat je, použít např. http://www.midwestpapergroup.com/heat-transfer-paper/product_info.php?products_id=666

Citovat příspěvek

Autor: ---

20:52:42 28.09.2005

Zaujimalo by ma, ci na novych epsonoch konkretne R800 / R1800 nezasychaju trysky?
Dakujem.

Citovat příspěvek

Autor: josef_s

21:34:15 20.06.2005

Tisknete nekdo na fotopapir Foma FP 2710 A3+, jaky
je vysleled, predem dekuji.

Citovat příspěvek

Autor: bluenite

23:40:59 11.06.2005

Petr Poláček napsal(a):

>Epson tedy má podle mne tiskárny nastavené tak, aby vyhazovaly inkoust kdy to jen jde. To docela zamrzí
>
>
Měl jsem ten samý dojem. Nejenom dojem ale i zkušenosti, když po dvou
fotkách A4 v best módu bylo 10% barvy pryč.
I když jsem byl s Epsonem (2100) vcelku spokojen, nebylo to ono, co jsem
očekával. Správa barev - nejdůležitější věc - je zde poměrně složitá
záležitost. Nejlepší řešení - sw RIP - leze do peněz, i tak je to pořád
alchymie... To nemluvím o podpoře u Epsonů, atd. Nechci hanit, ale jsem
se po dvou letech vrátil k HP, který jsem považoval za nižší třídu.
Dlouho jsem váhal, zda jít do Designjeta 30, který ma podobné tech.
parametry. Mě zajímá hlavně možnost použitelnosti jak pro foto, tak pro
výkresy z Corelu a tak. Po pár dnech, co ji mám nyní, jsou výplody
minimálně srovnatelné při použití kvalitních foto papírů. A hlavně, HP
není tak náročný na vlastní média a barevnost je špičková. Holt Epsoni
jsou Porsche, ale hlavně přes to papání.
Petr

Příspěvek zaslán emailem

Citovat příspěvek

Autor: Petr Poláček

13:25:33 11.06.2005

Takže po 8 dnech CDčka zaschla tak, že při doteku suchým prstem se již nerozmazávají. Vlhký prst ale tisk pořád při doteku rozmaže. Ještě to nechám schnout.

A podělím se ještě o jednu nepříjemnost týkající se spotřeby inkoustu. Právě jsem měnil jednu náplň. Po výměně této jedné náplně provedla tiskárna něco jako dočerpání inkoustu do hlavy a čištění. Při něm odsála ZE VŠECH NÁPLNÍ dohromady za zhruba 200,- Kč inkoustu. Z každé zhruba 5%. Ten zase zmizel do odpadní nádobky.

Ještě bych pochopil, kdyby se to dotklo jen té náplně, kterou jsem měnil. Jenže inkoust byl odčerpaný ze všech. Moc se tedy nevyplatí měnit vždy jen tu náplň, která zrovna dojde. Lepší (levnější) asi bude vyměnit všechny s nižší hladinou. Tím se ale podle mne dost ztrácí výhoda oddělených inkoustů, protože při výměně jednoho je zahozeno poměrně dost i z ostatních.

Epson tedy má podle mne tiskárny nastavené tak, aby vyhazovaly inkoust kdy to jen jde. To docela zamrzí.

Pro mne byl toto první a poslední Epson v mém životě.
Už bych si Epsona nekoupil.

Citovat příspěvek

18:11:02 07.06.2005

Řádkování je tam dvojího typu. Jedno jsem potlačil, druhé zatím ne.

To, co jsem potlačil bylo pravidelné. Vždy po 4 milimetrech byl světlejší mikrořádek tak desetinu milimetru silný. Při prohlížení z půl metru a více to nebylo poznat. Na dvoumetrový obaz se zpravidla díváš z větší vzdálenosti, takže to nevidíš. Ale při podrobnějším pohledu to dost vadí. U menších fotek je to zásadní problém.

Dlouho jsem nemohl přijít na to, čím to je. Kontrolní stránka trysek byla v pořádku - všechny tiskly. Nakonec jsem i přesto pustil několikrát po sobě přes ovladač v sekci "Údržba" přes tlačítko "Kontrola trysek" jejich čištění a také jsem laboroval s nastavením tiskové hlavy a ručně zadával hodnoty, dokud jsem se netrefil do správného nastavení.

Pravidelné řádkování jsem tedy potlačil. Ještě se však občas na větším tisku objeví 1 až 3 cm široký světlejší pásek. Zejména v tmavých oblastech fotky to dost vadí. Zdá se, jako kdyby inkoust v náplni nebyl stejně sytý a občas tam dotekl nějaký řídký. Je to ale asi nesmyslná doměnka, protože před vložením náplní do tiskárny jsem je protřepával.

Jinak tiskárnu teď už asi týden vůbec nevypínám a opravdu už sama žádné čištění nepustila. Mám na mysli to čištění za 1000 Kč. Takže moje rada pro úsporu inkoustu zní: "Rozhodně nevypínat!". Dokonce uvažuji o napojení na UPSku, aby mě nepřekvapil výpadek proudu. Jenže při přepojování bych jí musel vypnout zcela ze sítě a toho se bojím. Určitě by pak čistila trysky a řádně by si lokla z náplní. Nechám to, až bude výpadek.

Ještě se podělím o jednu věc. Jedná se o potisk CD. Koupil jsem Verbatim, který stal 17,- kus a na krabici je nápis "Printable Surface / Fast Dry Printable Surface". Při tisku program píše, že by se mělo médium nechat 24 hodin po vytištění schnout. Mě se však při doteku tisk stále rozmazává a to jsem tiskl před 4 dny. Média mám pořád volně rozložená aby schla. Máte nějakou radu, co s tím? Neznáte jiná vhodnější média nebo je to problém tiskárny / inkoustu?

Tisku zdar
Petr

Citovat příspěvek

Autor: bluenite

13:10:10 07.06.2005

je vůbec možné, že se u tohoto typu tiskárny dá mluvit o problémech s řádkováním??? Není to typem papíru?
Taky jsem po ni pokukoval se zájmem, nevím nevím ale podle toho, co se tady píše.
A s tím plácáním barvy při čištění mám také osobní zkušenosti u jiného typu epsona...ani neříkám kterým (je to ale ten druhý mercedes nad 20000). Epson mě prostě svým proklamovaným výkonem nenadchnul.
Petr

Citovat příspěvek

Autor: mochomůrka

15:53:32 06.06.2005

Asi si ji taky koupím, zítra se na ni jedu podívat.

Jak jsi potlačil to řádkování? Udělalo mi to na zkušebním tisku v obchodě a neuměli s tím nic udělat.

Citovat příspěvek

17:04:18 02.06.2005

Ne, nastavení tam na to žádné není. Kromě kvality tisku, ale tou to není. Ten inkoust nezmizel při tisku. Stalo se to tak, že po zapnutí tiskárny tlačítkem na předním panelu se začala čistit hlava. Jezdila sem a tam, různě se nakláněla nad parkovací polohou a čerpadélko odsávalo z podušky pod hlavou inkoust. Při čištění se asi proplavují trysky velkým množstvím inkoustu aby se odplavily nečistoty, případně zprůchodnily zaschlé trysky. A proto inkoust zmizel, hodně inkoustu. Je pěkně vidět, jak inkoust odtéká dvěma hadičkami do útrob tiskárny - odpadní nádobky.

Potvrdil to i technik, se kterým jsem hovořil telefonicky. Podle něj by ale mělo čištění proběhnout jen po výměně inkoustu nebo když tiskárna uzná, že jsou hlavy zanešené. To si ale můžeš sám zkontrolovat na testovací stránce a v případě potřeby pustit čistění přes ovladač.

Je ale údajně možné, že tiskárna počítá sama počet vypnutí/zapnutí a po čase provede při zapnutí ono tak zvané velké čištění - proplachování trysek proudy inkoustu. A mě se toto stalo už 2x. Během 10 dnů. Tím, že tiskárnu nevypínám, se snažím tomuto předejít.

Kvalitu tisku si hlídám sám a když se mě něco nezdá, udělám výtisk testovací stránky. Na ní je pěkně poznat, že některá tryska nejede. Pak pustím čištění v ovladači. To sice také proplachuje, ale spotřebuje mnohem méně inkoustu.

Citovat příspěvek

16:07:17 02.06.2005

A to jsi změnil nastavení, že to začlo žrát míň inkoustu? Pořád to čistí hlavu při každém zapnutí tiskárny?

Citovat příspěvek

12:44:18 02.06.2005

Po značném laborování se podařilo řádkování potlačit na v podstatě neznatelnou úroveň. Navíc jsem při jeho odstraňování pouštěl pomocí ovladače několikrát běžné čištění hlav (tiskových) a teď už každé čištění ubralo jen zhruba 2% až 4% inkoustu z každé náplně. To je zhruba za 100 Kč, což se dá vydržet.

Začínám být s tiskárnou spokojený. Ale znáte takový ten pocit, kdy všechno funguje ideálně a přesto cítíte ve vzduchu nějakou nekalost. Snad to není jen klid před bouří a tiskárně tento stav již vydrží. Vypínat jí raději nebudu, aby po zapnutí zase nedostala žízeň.

Citovat příspěvek

15:30:21 01.06.2005

Ano, tiskárnu mám sice 10 dnů, ale již jsem pár věcí zjistil.
Například již 2x pustila po zapnutí sama čištění hlav. Zní to nevině, ale při každém takovém čištění odsála z každé nápně necelou čtvrtinu inkoustu do odpadni nádobky. Dobrá sranda, která mne stála na inkoustu tak 1500 až 2000,- Kč. Moc sem se nasmál. Hlavně když Epson v podstě tvrdí, že je to normální - můžu přeposlat e-mailovou korespondenci, kterou jsem s nimi na toto téma vedl.
Vzhledem k tomu, že to udělala vždy po zapnutí, nebudu teď tiskárnu vůbec vypínat. Třeba už vyhazovat inkoust nebude. Kdyžtak dám vědět.

Tiskárnu mám na panoramatické fotky. Tisknu na papír v roli. Fotky dělám ve velikosti 33 cm x 2 metry. A proč to píšu? Tiskárna řádkuje - dělá světlejší pásy tisku mezi posuny papíru. Na fotečkách 10x15 to není vidět. Bohužel u mých panoramat na velkých plochách stejné barvy (obloha, voda, stíny ...) to již trochu patrné je. Navíc někdy vytiskne i 2 cm silný světlejší pás. Klidně ukážu. Zatím jsem nezjistil souvislost s použitým papírem. Zkoušel jsem jich víc a problém byl všude. Inkoust mám zatím originální, dodaný s tiskárnou. Tím to tedy taky nebude.

A ještě jedna pěkná věc. Souvisí s předchozím - odsáváním inkoustu do odpadní nádobky. Jak mě bylo řečeno servisákem, tato nádobka samozřejmě není bezedná. Tiskárna má počítadlo a jakmile uzná, že se nádobka naplnila, zakáže veškerý tisk a musíš do servisu. Tam nádobku vylejí či co a zresetují počítadlo v tiskárně. Když to uděláš sám, přišels o záruku. První čištění je ale údajně zdarma. Při běžném tisku se nádobka zaplní dle technika průměrně za půl roku. Kolik budou další čištění stát jsem se raději neplat.

Jaxem psal, tiskárnu mám na panoramata. Je jediná v ceně pod 20 000 (stála 17), která dokáže na rolový papír vytisknout v podstatě nekonečně dlouhou fotku. Najednou sice jen metr a něco, ale následující tisk napojí hned na konec předchozího. Takže fotky rozdělím v programu na metrové části a pošlu je po sobě k tisku. Vyleze jeden velký výtisk. V místě spoje je sice nepatrná tmavší čárka, ale ta je vidět míň, než to řádkování.

Abych jen nehaněl, pokud ta tiskárna přestane vyhazovat inkoust, budu v podstatě spokojen. Ale jestli ne, pak budu reklamovat a možná vracet.
Nevíte někdo o jiné tiskárně formátu A3+ a větší, která nestojí majlant a dokáže tisknout alespoň 2m dlouhou fotku na rolový papír? Alespoň tím způsobem, jako ta Epson R1800?

Inkoustu v odpadní nádobce zdar!
Nazdar.

Citovat příspěvek

Epson R1800

11:49:01 01.06.2005

Máte někdo zkušenosti s Epsonem R1800?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: