Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Skenování starých lesknoucích se fotografií

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: czfoto

15:02:36 05.01.2012

oleje a gely se sice při skenování používají, ale ne zrovna pro tento účel. U cenných historických fotografií bych se jakéhokoli namáčení radši bál. Já bych fotografii pokud možno rovně upnul na nějakou podložku, kolmo před ni postavil na stativ fotoaparát a co nejvíc zatemnil místnost nebo počkal na večer, hlavně aby nic, oni okno nesvítilo za fotoaparátem. Pak bych jednu poměrně ostře směrově svítící lampu namířil šikmo z boku na reprodukovanou fotografii ze vzdálenosti aspoň tak 1,5 metru (kvůli rovnoměrnosti osvětlení) a při pohledu do foťáku bych hledal polohu lampy, ve které budou lesky nejméně vidět. Dá se zkusit laborovat s polarizačním filtrem, ale lesky zřejmě tvoří kovový stříbrný povlak, takže bych tomu moc nevěřil. Dá se použít dvě lampy z protilehlých stran, ale s jednou to bude asi snadnější.
Přeji hodně štěstí

Citovat příspěvek

 

Re: Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: Jarda.z

14:18:05 21.12.2011

Nic nevlhčím, nerovnám, neleštím a skenuji. Toto považuji za zbytečný proces.

Byla lesklá , polámaná, zaprasená.

http://www.ulozisko.sk/obrazky/470479/Retro_2.jpg

Citovat příspěvek

 

Re: Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: dolejsek

16:21:28 13.06.2009

ad lesk:
úhel odrazu se rovná úhlu dopadu. Tedy prakticky scanner svítí na předlohu pod cca 45° a snímá pod 90°, čímž se lesky eliminují.
Scannovaná předloha by měla být naprosto rovná a nezkroucená.
Lze vyrovnat opatrným zvlhčením v sendviči (vrstva novin->vlké plátno->vrstva novin->čistý filtrační papír->rub fotografie - líc fotografie->velmi jemná nebarvená textilie s plátěnou vazbou - např. hedváví->čistý filtrační papír->vrstva novim->vlhké plátno->vrstva novin a tak dál do vyčerpání). Celek se jemně ztíží, aby došlo k rovnoměrnému provlhčení. Doba potřebná k vyrovnání je cca 12 - 24 hodin. Nutno kontrolovat a vyzkoušet na vzorku. Při přílišné vhlosti může dojít k přilepení krycího pláténak k fotografii. Netrhat, nechat odmočit a znova vyleštit na leštičce při nižší teplotě. Při příliš dlouhém vlhčení múže dojít až k rozkladu želatiny ve fotografické vrstvě, ta se rozteče a vyteč. Nelze již ničím zachránit!!! Lesk může být také způsoben špatným chemickým zpracováním a potom se jedná o vustážené kovové stříbro, s tím ovšem nic neuděláte a pokud ano zničíte fotografii. Zbývá proto otravná retuš ve Ph.
ad olej/gel:
Olej popř. gel se používá pouze pro tarnsparentní předlohy. Slouží k dobrému přilnutí a fixaci na bubnu, tak aby byla předloha ve stále stejné vzdálenosti od fotonásobiče (CCD). Olej má navíc podobné otické vlatnosti jako filmový materiál a zneviditelní případné škrávance na filmu. Při poškrábání obou stran se kápne i na rubovou stranu a ta se zajistí čistou transparentní plastovou folií.

Citovat příspěvek

 

Re: Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: ozana

9:33:16 08.06.2009

Na bubnových skenerech se používá jakýsi skenovací olej/gel...

Citovat příspěvek

 

Re: Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: radimv

19:14:03 06.06.2009

ad "původně tmavé oblasti stříbřitě lesknou. Nevíte jaký použít olej aby se lesk zamakoval?"

- olejům a jiným mastičkářským metodám bych se zdaleka vyhnul, ale hledal bych reprodukční metodu s takovou geometrií osvětlení předlohy, kdy se lesk eliminuje.

- pokud ale došlo chemickou reakcí k zesvětlení dříve tmavých míst, tak se obávám že "analogová" cesta zpátky již nevede a lze akorát pomýšlet na hodně odpracovaných hodin nějakou manipulací s digitalizovanými daty

- možná že restaurátoři maji nějaké "zachraňovací" vychytávky :-)

Zatim zdar

Citovat příspěvek

 

Skenování starých lesknoucích se fotografií

Autor: ozana

13:58:11 04.06.2009

Potřebuji naskenovat staré fotografie z období 30 let. Na některých se původně tmavé oblasti stříbřitě lesknou. Nevíte jaký použít olej aby se lesk zamakoval? Strašně se mi leskne pradědeček ;-)

Citovat příspěvek

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: