Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

nikon coolscan 8000, 9000

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: nikon coolscan 8000, 9000

Autor: Luisifer

20:07:27 17.02.2010

nz :)

Citovat příspěvek

Autor: PetrikPV

20:06:27 17.02.2010

Díky,

mrknu na to a zkusím to..

dám vědět jak jsem dopadl (tu)

Citovat příspěvek

18:07:55 17.02.2010

PetrikPV: viz. můj předchozí odkaz, měl by platit, že funguje stejně jak v mym případě.
Tj. po vytvoření inf souboru, skopírování k němu dané dll a nainstalování přes správce zařízení/aktualizace ovladače 8000ED pod Win 7 64bit jede. Daný návod byl sice pro Vista 64bit a 8000/9000 ED, ale když mi funguje ve Win 7 64bit a 8000 ED, tak bych se vsadil, že pojede i při 9000 ED s Win 7 64bit.

Citovat příspěvek

Autor: PetrikPV

17:46:40 17.02.2010

Lusifer:

Dle oficialnich informaci na nikonu:

Filmové skenery
Je potvrzeno, že základní operace následujících produktů pod 32bitovými verzemi operačního systému Windows 7 nezpůsobují v kombinaci s programem Nikon Scan 4.0.3 žádné problémy. Protože skenery nejsou rozpoznány v 64bitových verzích operačního systému Windows 7, nelze je použít. Neplánujeme poskytovat kompatibilitu s operačním systémem Windows 7.
- SUPER COOLSCAN 9000ED
- SUPER COOLSCAN 8000ED
- SUPER COOLSCAN 5000ED
- SUPER COOLSCAN 4000ED
- COOLSCAN V ED,
- COOLSCAN IV ED

Takze by me take zajimalo zda vubec bude scaner NIKON 9000ED fungovat i pod Win 7 64bit.
Ja jej provozuji pod Win XP 32bit...na vse ostatni pouzivam Win 7 64bit

Citovat příspěvek

17:44:24 17.02.2010

Tak jo, ještě sem zkusil hledat (už sem měl rozepsaný e-mail, kde by mě asi poslali do patřičných míst)
a našel tohle:
http://photo.net/digital-darkroom-forum/00Ryck

funguje :)

Citovat příspěvek

20:47:24 16.02.2010

Tak Windows 7 64bit nahozeno a Nikon Scan ni ťuk.
Teda přesněji jo, soft jede, ale driver na skener ne. :S

Má někdo info, jestli se to změní v brzké době? :S

Citovat příspěvek

Autor: Jarouš

23:15:30 29.03.2009

nemam: Mě to zajímá a proto mě mrzí, že Astii jsem už nestihl (nevím, kde se ještě u nás prodává), dříve jsem se soustředil na Velvii 50 a dnes mám za dobrou cenu Provii 100F (měla by mít stejné zrno, jako Astia). Z Kodaků Ektachrome se mi víc líbil GX než VS, ale dál budu shánět novou Velvii 50, snad není horší, než ta minulá.Denně řeším dilema, jestli neprodat skener Nikon a filmový foťák a místo toho koupit Canon 40D, ale po prohlížení fotek to nemůžu udělat, dokonce už i digitální kamarád začíná vidět na filmových fotkách "cosi jiného", jakousi plasticitu nebo hloubku či prostor, bůh ví, jak to správně pojmenovat a vystihnout, ale pro mě je to jenom další utvrzení v tom, že znovu začnu pátrat, kde mají Velvii nejlevnější a co navíc bych získal přechodem na střední formát. Ale to poslední je zatím čistá spekulace...
PS: Fotky z filmu na HDTV vůbec nevypadají špatně ;) :).

Citovat příspěvek

Autor: nemam

22:13:09 29.03.2009

Jarouš:
ony ty skeny jsou z 9x12, také proto jsou tak dobré ... nicméně velmi hezky vypadaly i skeny z 35mm kodachromu
kvalitu ocení menšina lidí, většina dá přednost jednoduchosti, rychlosti atd ... kodachrome je relativně málo citlivý na dnešní poměry (64asa) a k vyvolání se musí posílat poštou
pokud jde o zrno, tak ho dnešní 100asa diáky překonávají (daleko nejlepší je fuji astia 100), ostrost a tónová hloubka je dodnes nepřekonaná
potíž je i v tom, že díky nulové reklamě drtivá většina lidí ani netuší, že něco takového existuje, kodachrome se také téměř nikde neprodává (ale dá se objednat online)
je to podobné jako když lidé kupují digitální kompakty za mnoho tisíc, přičemž filmový ff dálkoměr by měli za pár stovek ... jenže lidi chtějí cvakat, a chtějí cvakat rychle a neomezovat se čímkoliv (počet snímků na filmu, cena filmu, cena vyvolání, čekání na vyvolání, cena za skenování)
koho zajímá, že diapozitiv je mnohonásobně kvalitnější než koukat se na fotky na hdtv ... většině to tak stačí, a většina diktuje, co se bude prodávat

Citovat příspěvek

Autor: jiridlo

21:50:40 29.03.2009

to Jarouš:
asi pro to, že zeměkouli zaplavil digi. To není jen zde, ale všechny firmy, které produkovaly filmovou surovinu výrobu značně zredukovaly, nebo taky to prostě zrušily, či prodaly jiným společnostem. :)

Citovat příspěvek

20:45:46 29.03.2009

Tak proč se od toho upustilo, když je to tak kvalitní materiál, ty skeny z odkazu vypadají neuvěřitelně, vzhledem k věku. (tu)

Citovat příspěvek

19:24:10 29.03.2009

to nemam:
ještě bych zmínil u Kodachromu zdaleka jemnější zrno, dáno tím, že to je jednovrstvý materiál, lepší rozlišovací schopnost a také lepší obrysovou ostrost, než u Ektachromů (E-6). Tak to jsem netušil, že už jen jedna laborka ho zpracovává. :)

Citovat příspěvek

Autor: nemam

18:32:30 29.03.2009

proces k14 (kodachrome) dělá už jen jediná laboratoř na světě, v kansasu

nelze jednoduše říci, že je kodachrome lepší/horší než jiné diáky, je prostě jiný, kontrastní, s hlubokou černou, téměř kovovým nádechem, a přitom má spíš neutrální barvy

vyniká v podání červené, a obloha má spíše modrozelenou barvu (nikoli modrofialovou jako u E6 diáků)

též je u něj ověřena barevná stálost ... zda mnoho desíttek let vydrží současné E6 diáky, není úplně jisté

70let staré kodachromy
http://www.shorpy.com/4x5-large-format-kodachromes

Citovat příspěvek

22:06:12 05.03.2009

jiridlo:V mých očích jste opravdový expert, nemohu se s Vámi měřit vůbec v ničem. Jenom je mi divné že v současné literatuře (hlavně Peterson, Frost) se většinou autoři zmiňují pouze o filmech Fujichrome nebo Ektachrome. Tak to vypadá, že tyto materiály během devadesátých let dříve nejlepší Kodachrome svojí kvalitou předčily, se mě zdá... ;)

Citovat příspěvek

21:39:13 05.03.2009

Jarouš:
na Velvii taky nedám dopustit. S tím Kodachromem to je tak, že na podložce je pouze jedna světlocitlivá vrstva a při zpracování se používají krom jiných lázní 3 barevné "vývojky" kde každá dodává do vrstvy své barvy, když to řeknu hodně jednoduše. Kdežto Ektachrome má na podložce tři světlocitlivé vrstvy (něco jako přeneseně RGB) a při zpracování se používá čb vývojka a krom běliče, ustalovače, stopky atd. a samozřejmě inverznímu osvitu jenom jedna barevná vývojka, která vlastně zaktivuje barvy v jednotlivých vrstvách. Rozpoznání je jednoduché: materiály jsou označeny jako "KODACHROME" a jako "EKTACHROME" a pod těmito názvy jsou také v obchodní siti. Zpracování Kodachromu není jednoduché a v Evropě jsou na to jen tři laboratoře: ve Vídní, myslím, že ve Frankfurtu a v Londýně. Při nákupu Kodachromu je již vyvolání většinou v ceně a v tom případě je v krabičce přibalen sáček ve kterém se film posílá do jednoho z těch labů a sáček tak vlastně slouží jako doklad o zaplacení zpracování - jinou cestou jej nelze získat. Již dlouho jsem na Kodachrome nedělal, tak nechci při dnešní rychlosti vývoje technologií hodnotit, ale od dob jeho vzniku to byl vždy nejlepší barevný inverzní materiál.
Pak ještě existuje další způsob tvorby barevného obrazu, ale používá se pouze, až na skutečně nepatrné vyjímky jen v kinematografii a to je systém Technicolor. Systém velmi náročný, v kameře jsou tři negativy a přes optický hranol, který propustí na ten který filmový pás z těch třech jen určitý podíl spektra a tak se to exponuje (vlastně jsou to jen výtažky), je to dost složitý popisovat, tak tady je k tomu link:
http://filmpub.centrum.cz/temata/skola/79884-mezi-nemym-a-zvukovym-filmem-tribarevny-technicolor.aspx
Já jsem dělal experimenty na vlastně stejném principu, že jsem přes aditivní výtažkové filtry (modrý, zelený a červený) exponoval trojexposicí, malér je v tom, že vlastně tak jdou nafotit jen statické objekty, co se nehejbají. Dost komplikované, neb ony filtry požerou dost světla, každý jinak a musí se exposice sejít, jinak to je celý ujetý, ale někdy to vytvořilo vlastně původně nežádoucí, ale hodně zajímavý obrazy. No je to široké téma, tak tady jen opravdu velmi stručně a taky to už není na toto vlákno. S pozdravem jiridlo.

Citovat příspěvek

18:27:46 05.03.2009

jiridlo: Tak to jsem fakt netušil, pořád jsem měl za to, že Kodachrome je souhrnný název pro diafilmy firmy Kodak :S. Tak jsem zase o něco chytřejší, bylo mi divné, že skenování v režimu "Kodachrome" je barevně takové divné, tak jsem to skenoval jako normální diapozitiv - a asi to bylo správně. Děkuji za upřesnění a omlouvám se za matení pojmů ;) :). Ale v praxi stejně nevím, který film to vlastně je, ale asi bych mu těžko dal přednost před Velvií nebo Provií. I ten KodaK GX se mi docela líbil, více než saturovaný VS.

Citovat příspěvek

16:02:22 05.03.2009

To Jarouš:
Pozor, Kodachrome není Ektachrome, Kodachrome je jednovrstvý materiál, kde barvotvorné složky se dodávají při vyvolání chemií, Kdežto Ektachrome barvotvorné složky obsahuje, má v sobě a pouze se chemií zpracují. Čili zásadně absolutně jiná technologie a vznik obrazu. S pozdravem jiridlo :)

Citovat příspěvek

14:31:28 05.03.2009

Ten Kodak pro C41 je BW 400CN Professional a je výborný, extra jemnozrnný. U barevných dia Kodachrome, konkrétně Ektachrome funkce ICE bez problémů funguje, alespoň u mne. Měl jsem E100VS a E100GX, skener Nikon LS50.

Citovat příspěvek

11:50:13 05.03.2009

to Couperfield:
bohužel ano, čb negativ a každý jiný jednovrstvý materiál budete muset ručně v nějakém editoru vyretušovat, prach ´, škrábaniny a pod. Pokud by jste programově fotografoval na čb a chtěl se po skenu retuši vyhnout, tak použít film od Ilfordů XP-2 a od Kodaků si teď nevzpomenu na název. To jsou vícevrstvé materiály určené pro č, b. foto, ale vyvolávají se barevným negativním procesem C-41. To co jsem uvedl pro č.b. negativ platí rovněž pro barevné dia na materiálu Kodachrome - ten je rovněž jednovrstvý. :) (tu) :)

Citovat příspěvek

Autor: Couperfield

8:26:38 05.03.2009

Aha, tak to je tím, ICE mám zapnuté... to teda budu muset scanovat a pak retušovat jo? to je dost opruz :-)

Citovat příspěvek

23:49:46 04.03.2009

to Couperfield:
bylo by dobré vidět ukázku. U čb negativu nazapínat funkce ICE, ROC, ty jsou funkční pouze u vícevrstvých materiálů a pokud je u č.b. negativu spustíte, vyleze vám z toho nesmysl. V náhledu pomocí LCH editoru a CURVES nastavit jas a kontrast a musí to být na 90% v pohodě. :)

Citovat příspěvek

20:36:45 04.03.2009

nevíte někdo jak dobře oscanovat na nikonu 8000 černobílý negativ? prád se mi tam něco nedaří, je to tmavý, nemá to kresbu... nic moc nebo spíš nic

Citovat příspěvek

11:19:13 04.03.2009

jiridlo: díky za radu, bohužel, scanner už je jetý, použitý, takže už je tam toto S/N zaregistrované původním majitelem. Jinak je všechno moc fajn :-) Skener je senzační.

Citovat příspěvek

10:12:50 04.03.2009

to Couperfield:
https://nikoneurope-cz.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_cz.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_sid=SRTl4Wrj&p_sid=SRTl4Wrj&p_lva=&p_accessibility=&locale=cs_CZ&p_next_page=std_alp.php&p_prods=25,26&p_pv=2.26&p_cats=650&p_cv=1.650

zaregistrujte se na stránkách nikonu česká republika a tam jsou návody
:) :) :)

Citovat příspěvek

23:07:14 03.03.2009

tak mně už to chodí :-)

apropo nemáte někdo český či anglický manuál ke coolscanu 8000 nebo 9000? Potřeboval bych se zorientovat v řadě funkcí. Teď třeba nevím jak zařídit, abych u tří náhledů svitku v držáku mohl nastavit u každýho jiný bod zaostření, vždycky se ni nastaví na poslední a pak to přeskenuje náhled :-( nevíte? :-)

Citovat příspěvek

13:44:44 27.02.2009

Měl jsem tento problém s LS-8000, odnesl do servisu v Praze 10, Kodaňská ul. Výměna základní desky, cena opravy 15 tis. bez pár stovek. Záruka na opravu 1/2 roku. Oprava trvala asi 4 hodiny, od té doby funguje v pohodě. Jsem jeho první, původní majitel a už toho skener odfachal opravdu hodně. Může to být třeba i něco jiného, jen dávám do placu moji zkušenost. Ať slouží, je to dobrý stroj. S pozdravem Ji. :)

Citovat příspěvek

11:49:56 27.02.2009

Ahoj, mám problém se scanerem nikon 8000. Koupil jsem ho od kolegy co už ho nepotřebuje a nainstaloval jej na Win XP verze 200s SP 2 professional. Karta s firewire se přihlásila a nainstalovala sama a správně (PCI), skener před převozem chodil, kabely taky, instalace proběhla normálně. Stáhl a poižil jsem nikon scan 4.0 a vyzkoušel ho i s updatem na 4.0.2. Skener je v systému, soft chodí ale při zapnutí okna skenovacího softu mi to napíše, ať zkontroliji, že je víčko šachty podavače filmu plně otevřené. Nevíte, co je to za chybu a jak ji odstranit? Díky :-)

Citovat příspěvek

Autor: mkva

9:44:41 22.10.2008

Konecne jsem se dostal k nejakemu skenovani. Zkousel jsem dat masku nad film, ale vysledky jsou podobne spatne. Zkousel jsem dat i treba dve masky na sebe, tim se newtony celkem omezi, ovsem zas je castejsi problem s ostrosti po cele plose policka filmu :-(

Citovat příspěvek

18:38:51 29.09.2008

Tak tady je ta ukázka. Liší se to sice trošku i "barevně", protože jsem nepoužil stejny nastavení (včetně analog gain jednotlivých kanálů):
[img]http://nove.lsf.cz/pub/snk_vs_bez.jpg[/img]
Není to v 1:1, protože zmenšeny jsou "kroužky" výraznější.

Citovat příspěvek

10:49:21 29.09.2008

jiridlo Napsal:
-------------------------------------------------------
> to mkva
> To je ten kámen úrazu. Maska musí být nad filmem,
> mezi leskem a horním sklem. Vznikne mikroskopická
> vzduchová mezera, která zamezí kontaktu lesklé
> strany filmu s horním sklem (což nemusí ideálně
> fungovat u nadměrně pokroucených filmů, těch co
> jsou léta skladovány v roličkách), což způsobuje
> ty interference. Vyzkoušejte a uvidíte, že to je v
> pohodě. S pozdravem jiridlo

Mám jeden "choulostivé snímek" (možná večer dám nějaky ilustrační výřezy), které byl nešťastně useknuté skoro v části, kde už bylo políčko snímku a navíc je právě ten kraj dost prohlé. Takže sem zkusil skenovat právě ve "skleněnym držáku" a po deseti hodinách mě teda výsledek v té uskenuté části potěšil - už to nebylo tak rozmatlany (jak se standartním držákem), ale zůstala tam už i struktura zrna. Ale teda co bylo za dílo v ostatních částech fotky, to bylo něco. Řekl bych, že právě ty Newtonovy kroužky. Včera sem skenoval s "podložkou", ale nedal jsem ji mezi horní sklo a diák, ale mezi dolní sklo a diák - dolní je čiry, horní je matny, takže snad správně - navíc interference už na výslednym skenu nejsou.

Spíš je zajímavy, že i když na výsledku nejsou, tak když jsem se potom podíval pod úhlem na nástavec v lesku od LCD monitoru, tak se to tam i tak těma interferenčníma smyškama vcelku stále hemžilo. Nedíval jsem se na to kolmo, ale zešikma.

Takže jen taková drobnost. Neměly by tam ty Newtonovy kroužky být vidět pod jakýmkoli úhlem (tj. i při pohledu okem), aby to bylo úplně korektně uloženy nebo tohle neřešit a je podstatny jen to co vydá skener? :)

Citovat příspěvek

Autor: mkva

15:59:22 25.09.2008

Urcite :-)

Citovat příspěvek

Strana výpisu

1

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: