Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Musim upgrade a za co?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Musim upgrade a za co?

Autor: landov

12:47:38 20.10.2011

To som rad, ze D90 chyta druhy dych.Sam som ju pred cca mesiacom kupoval a je to super stroj. Myslim, ze D5100 okrem snimaca nema co viac ponuknut. Video ma vobec nezaujima, aj na D90 som len vyskusal ci funguje a odtvedy som na neho nesahol :-)

Citovat příspěvek

Autor: Kalanis

12:24:37 20.10.2011

Souhlasím s Opeth, taky bych určitě šel do D90 (jakože sem do ní šel, taky sem dlouho přemýšlel a zítra ji mám doma :))

Citovat příspěvek

Autor: František.

21:52:12 19.10.2011

Proč Ti mám radit jinou značku?

Objektiv máš, a upgrade chceš pořídit co nejlevnějc. Co máš jinýho nepíšeš. K focení stačí objektiv a tělo (+karta +aku)
Takže logicky z hlediska ochrany investic je nejlepší koupit z daného rozpočtu jen tělo.

Citovat příspěvek

Autor: Senamon

15:43:15 11.10.2011

Já před časem levně (tj. za cca 9kkc) pořídil Nikon D200 - naprostá spokojenost, kovové masivní tělo, umí i "hloupé" objektivy a tak, kdysi dávno to sloužilo profíkům jajko záložní tělo, tak proč by to dnes nemělo stačit amatérovi?
Myslím, že je to po D70 dnes vcelku logický krok. Plastové 3000 + 5000 řady mě svým videonatáčením a jinými blbinkami neoslovují...
Po bazarech se dnes D200 dají pořídit od 8 do 15 tisíc podle opotřebení a množství příslušenství.

Citovat příspěvek

Autor: Opeth

16:44:39 10.10.2011

No hele, pokud sis zvykl na D70, pak je ergonomie D5100 rozhodně krokem zpět, ktarý bych nedoporučil. Snímač má sice o nějaké to procento lepší, než D90, ale osobně považuji D90 za nejlepší nákup v této cenové kategorii. Spousta muziky za přijatelné peníze.
Těch nevýhod D5100 oproti D90 je dost.
D90 má výhody:
- podstatně lepší hledáček s větším zvětšením a pokrytím
- druhý roller (je to maličkost, ale vím jak mi kdysi na D50 oproti D70 chyběl)
- podsvícený stavový displej (to je naprosto bez debat), není potřeba koukat na hlavní LCD
- ergonomie a nějaké funkce, co D5100 nemá (například velikost a hmotnost, která bude lepší do ruky)

pak jsou tu i nějaké nevýhody:
- D5100 má o něco lepší snímač
- má lepší video (osobně nepoužívám, takže je mi tohle jedno)
- bude mít doladěné některé další věci jako live view, které na D90 není příliš použitelné (používám jen zřídka MF na precizní ostření na makro)

Samozřejmě, ideální volbou je D7000, ale tím se dostáváme dost mimo rozpočet.. :-) Osobně doporučuju D90, mám jí a skoro nic mi na ní nechybí. Nebo D80 při omezeném rozpočtu. Do nižší řady bych nešel, po D70 by to bylo zklamání.
PS: Hledáček D70 je klíčová dírka, uvidíš ten rozdíl, až se podíváš do D80 nebo lepší.. (tu)

Citovat příspěvek

Autor: aranwe

12:21:55 10.10.2011

Ahoj,
dekuju moc vsem za odpovedi :) Ted jsem se vratil z 5ti denniho hitchhike tripu a D70 mi nehodila CHA error ani jednou a ani jednou se mi nesekla zaverka ... zacinam mit takovej pocit, ze to dela jen s neorigo baterkou a s tou originalni jede v pohode, tenhle tyden jsem fotil s origo, minuly s neorigo ... zvlastni ...

Se vsim, co jste napsali o D70 souhlasim - obzvlast se spatnym merenim expozice - uz jsem si tak nejak zvykl, ale obzvlast kdyz pouzivam CPL a je to trosku svetelne slozitejsi misto tak mi D70ka nahodne obcas preexponuje a obcas podexponuje, nenasel jsem v tom zadny pattern, kdy dela to ci ono .. takze musim vyfotit jednou, mrknout jestli je pre nebo pod, nastavit korekci a vyfotit znova :) ... celkem otravne, ale uz jsem si tak nejak zvykl ...dynamicky rozsah mi prijde hodne bidny, nektere fotky (ktere jsem treba na kamaradove D60 vyfotil bez prepalu) nejdou na D70 exponovat bez prepalu/podexponovanych casti ... dalsi otravna vec je, ze (aspon podle me) se na D70 v podstate neda fotit do JPG, vsechny fotky musim "vyvolat" z rawu a udelat tam korekce.

Cimz se dostavam k tomu, co bych od upgradu ocekaval - hlavne funkcni fotak :), jsem schopnej tak nejak zit s nekterejma vadama na krase - puvodne jsem ten upgrade resil opravdu ciste jako vymenu, ale podle toho co jste psali, jste me nahlodali a cim dal vic to zacinam citit jako opravdu upgrade, fotek delam dost a zbavit se tri(mereni expozice, dynamicky rozsah, nenutnost vetsich zasahu do rawu) vyse zminenych nedostatku by mi "zvetsilo" radost z delani fotek :) ...

Ted ke konkretnimu modelu:
vse bude zaviset, jakej budget nakonec budu mit ... s malym rozpoctem je D80 jasna, akorat mam dilema pokud budu mit rekne slusnejsi rozpocet tak si nejsem jistej jestli D90 nebo D5100. Na 5100 se mi libi, ze je lehci, muzu exponovat s dalkovym ovladanim i ze zadu, mela by mit mensi sum na vyssim isu + lepsi jpg fotky a vyklopnej display se obcas taky hodi ... co by mi chybelo by byl klasickej stavovej display nahore, jsem na nej zvyklej, ale asi bych se preucil ... (pentaprism by mi nechybelo, protoze nepoznane neboli :) ) ...

Citovat příspěvek

22:54:21 06.10.2011

Jj, to je pravda. Základem úspěchu je mít správně exponovanou fotku. Pokud pak tahám něco ze stínů při vyšších ISO, pak výsledek nemusí být zrovna dobrý. D90 je na tom oproti D80, z tohoto pohledu, výrazně lépe. Ale i ta D80 by měla udělat tazateli dobrou službu, obzvlášť pokud mu D70 vyhovovala. Na barevnosti D80 jsem neviděl zas kdovíco vyjímečného, ale to je zase věc vkusu a názoru.

Citovat příspěvek

22:30:45 06.10.2011

Jj, to je pravda. Základem úspěchu je mít správně exponovanou fotku. Pokud pak tahám něco ze stínů při vyšších ISO, pak výsledek nemusí být zrovna dobrý a je tím horší, čím je starší je generace snímače ve foťáku (alespoň u Nikonu tohle platí, protože ostatní kvality snímače rostou rychleji než přepixelizace). Na tom se asi shodneme.. D90 je na tom oproti D80, z tohoto pohledu, výrazně lépe. Ale i ta D80 by měla udělat tazateli dobrou službu, obzvlášť pokud mu D70 vyhovovala.

Citovat příspěvek

Autor: Dolgorukij

22:23:22 06.10.2011

...Nicméně musím ještě zopakovat, že na základní citlivost se mi výstup D80 líbí nejvíc ze všech Nikonů, které jsem měl. Pěkné barvy, slušná perpixel ostrost (lepší než D200) s dobrým sklem, tmavé stíny bez šumu, modrá obloha bez šumu. 12mpixelové Nikony mají třeba v tom posledním jisté rezervy, chce to vyvarovat se sebemenší podexpozice. Strávil jsem nějakou dobu v jižním Španělsku a fakt zřídka jsem tam potřeboval vyšší citlivost než ISO 200. Žít tam trvale, ani by mě nenapadlo D80 měnit. Ale tady v té tmavé střední Evropě...:)

Citovat příspěvek

22:12:43 06.10.2011

Opeth, mám z D80 fotky na ISO 1000, které jsou úplně v pohodě použitelné, detailní a na tisku A4 bez viditelné závady, ale jak už jsem se pokoušel naznačit, pocházejí z mírných světelných podmínek, denní světlo, pod mrakem nebo ve stínu. Jakmile se fotí třeba pod stromy a na fotce jsou stíny stromů vedle ploch osvětlených sluncem, D80 nezvládá dynamický rozsah a je třeba část mírně podexponovat a pak dodatečně vytáhnout ze stínu, pak v těch stínech nad ISO 400 už prakticky nejde najít rozumnou barevně neujetou informaci - typicky jsem s tím bojoval, když byla na fotce pleťovka. D70 na tom samozřejmě není o nic lépe, spíš hůř, ale novější foťáky jsou v tomhle ohledu mnohem lepší. Mám teď D7000 a vyšší citlivosti jsou fakt o něčem jiném. ...Takže ano, s D80 jdou udělat dobré fotky i na ISO 1600, některé na ISO 1000 vypadají dokonce výborně, ale nesnese to příliš složité podmínky nebo chyby fotografa. Jde hlavně o míru, novější DX taky neumějí zázraky, ale odpustí mnohem víc.
K 18-70 se nebudu moc vyjadřovat, byl to můj oblíbený objektiv, ale když jsem přešel na D80 a zkusil Tamron 17-50/2,8, tak jsem u svéhu kusu 18-70ky zjistil, že nemůže konkurovat. Teď mám 16-85 a max spokojenost i na D7000.

Citovat příspěvek

21:56:34 06.10.2011

Dolgorukij:
k těm objektivům asi tolik. Ono to není příliš populární téma, ale i Nikon skla mají jistou kusovou variabilitu. Konkrétně ten 18-70, co mám byl viditelně ostřejší než dva kusy 18-105VR, které jsem mohl vyzkoušet na své D90 (objektivy známých, kteří je koupili v setu s D90 a D7000). Na druhou stranu, asi ne každá 18-70 kreslí tak dobře, tak těžko říct.. Co se týče fyzického provedení, je lepší než 18-105VR a za jejího nástupce lze považovat až 16-85VR. Já ho mám ze setu tehdy ještě s D70. 18-105VR je snadno dostupná jako zcela nová za cca 4 tisíce od těch, kteří se jí hned po koupi zbavují, protože si jí koupili s D7000 a mají už lepší záklaďák.
S tím ISO 400 jako hranici pro D80 bych si dovolil nesouhlasit, na A4 tisk se dalo bezproblému použít i ISO1000. Samozřejmě je to otázka motivu, ale neměl bych strach z nějakého zhoršení situace oproti šumu u D70. Tomáš to vystihl poměrně dobře a souhlasím s tím, že D70 a D80 na tom jsou se šumem srovnatelně, na výsledném tisku. Postprocessing je potřeba tak i tak, pokud se sáhne na větší ISO.

Citovat příspěvek

19:50:42 06.10.2011

aranwe,
Můžu jedině potvrdit, co píše Opeth. Přešel jsem z D70 na D80 a D7000. Rozdíl mezi D70 a D80 vnímám jako větší než mezi D80-D7000 a konkrétně třeba v barevnosti je D7000 pro mne osobně krokem jinam, nechci říct zpět, ale jinam od opravdu hezkých barev D80ky.
S D80 jsem fotil 4 roky, cca 35 tisíc cyklů závěrky, a pokud vím, i u nového majitele stále bezvadně funguje.
V případě upgradu z D70 na nový model je asi potřeba si taky ujasnit, co očekáváš. Já jsem byl s D80 maximálně spokojený, dokud jsem nemusel přes ISO 400. ISO 100 a krajinky jsou z D80 perfektní, mám doma asi 10 tisků 40x60cm a vypadají skvěle i přes na dnešní poměry trochu nižší rozlišení. Nad ISO 400 se s D80 dá dobře fotit jen v měkkém, nekontrastním světle. Nad ISO 400 se už totiž u D80 ve stínech vyskytuje hodně šumu. Čili pokud potřebuješ častěji fotit na vyšší citlivosti, raději došetři na D90 nebo se poohlédni po nějakém Canonu - 40D, 50D či Pentaxu K20D, všechno těla do 10-12 tisíc.
Objektiv k Nikonu bych já osobně vzal 18-105VR, který se dá sehnat zánovní za 4 tisíce. 18-70 jsem měl, na 18-105VR po stránce ostrosti nemá, zato je světelnější, rychleji ostří a má hezčí podání obrazu mimo hloubku ostrosti. 18-55VR je opticky někde mezi 18-70 a 18-105VR.

Citovat příspěvek

17:28:17 06.10.2011

Prošel jsem si postupně D70 -> D80 -> D90 a můžu říct tohle, největší skok byla ta změna z D70 na D80, ono se to sice zdá divné, ale D80 a D90 si jsou dosti blízké ovládáním, klidnějším zvukem zrcátka i rozlišením. D90 má větší DR i menší šum, v případě DR byl ale skok z D70 na D80 větší, než z D80 na D90. Šum je bez debat, pokud je fotka správně exponovaná, lze z D90 na ISO 3200 udělat slušná fotka na A4. Tam je situace o více než 1 EV lepší než u D80, dle mého názoru. Mám poněkud jiné poznatky ohledně toho pod a pře exponování, u mé D70 jsem taky musel často nastavovat korekci do mínusu, stejně jako u D80 (-1/3 až -2/3 EV, podle situace). u D70 to bylo asi kvůli znatelně menšímu DR, takže často přicházel na řadu expoziční bracketing, pokud jsem chtěl vyfotit vysoký kontrast - k přechoďákům mám odpor, kvůli nevýhodám co přináší. S D90 fotím už většinou bez korekce.
Pro upgrade bych doporučil tu D80. Fotí se s ní dobře, i když je menší než D70, která mi seděla v rukou snad nejlépe. Z bazaru se dá koupit kolem 6000 a není na ní už co prodělat, protože cena už nemá kam spadnout. A hlavně, má závěrku podobnou, né-li stejnou jako D200 s podstatně vyšší životností než D70. Další zajímavá volba je ta D90, tu lze koupit z druhé ruky už tak nějak od 11 tisíc, při štěstí i s dobíhající zárukou. Rozdíl v DR oproti D80 není až tak velký, ale odstup signál šum je znatelně vylepšený.
Pokud bys měl nabídku na nějakou z nich s objektivem Nikkor 18-70, tak bych ho bez váhání vzal, pokud bude cena odpovídající. Používám ho dodnes jako základ na D90 a je rozhodně o třídu lepší než plasťák 18-50. Nevěř nesmyslům, že na 12Mpix rozlišení už nestačí, stačí a ten co mám já je perfektně ostý už na plnou díru. Nemám důvod měnit za jiný, snad kvůli světelnosti, ale to mi řeší pevná ohniska s f1,8

Citovat příspěvek

Autor: .

15:50:09 06.10.2011

:D :D .. a proto už nedoporučuji Pentaxe, ale neutrálního Samsunga - http://www.megapixel.cz/samsung-nx11-18-55-mm-ois-50-200-mm-ois - aby mě někdo pořád neobviňoval z protežování jedné značky..... :D :D

Určitě proti D70 pokrok a nový je nový ...... :)

Zdravím

PS - Pánové, časy se mění, zvykejme si, že zrcadlovka pro každého už není alfou a omegou..... ;) :D :D

Citovat příspěvek

15:08:09 06.10.2011

chapu :)

Citovat příspěvek

Autor: Kluzo

15:05:44 06.10.2011

Nikony jsou určitě vynikající fotoaparáty a prodávají se nejvíce, proto se ti asi nejvíce doporučují Nikony.

Jen jsem (a určitě nejsem sám) tady už znechucen tím, jak někdo doporučí Nikona, druhý Pentaxe a už jsou v sobě a prohlížejí se pak pixely, zaostřování se měří na tisíciny vteřiny atd, atd.

Proto už někteří do takových vláken ani nejdou. Jsou znechuceni stejně jako já.

Citovat příspěvek

14:18:18 06.10.2011

@Kluzo: chapu pointu :) ... a asi mas pravdu, jen jsem se lehce divil jen nikonum (ne ze by mi to vadilo, nikon mam rad) ...
no snad mi D70 vydrzi do vanoc(driv se do CR nedostanu), pak pujde asi na zaslouzeny odpocinek :) ... po vanocich by mohli byt zajimavy jak D80 tak D90 v bazarech po lidech co upgradovali ne? :)

Citovat příspěvek

14:16:04 06.10.2011

ce
:-D

Citovat příspěvek

Autor: ce

14:04:07 06.10.2011

..ako politruk a nástenkár sa k tomu nevyjadruj.

Citovat příspěvek

13:57:48 06.10.2011

a propos, to je konkurence tak pozadu oproti Nikonu?

Ne není, ale buď rád, že se tady z konkurence nikdo nehrne, neboť jako vždy by se ti to tady zvrtlo do plácání o nesmyslných s fotografií nesouvisejících malichernostech.
I když už se asi začíná, a to tu z konkurence nikdo není, protože, říkat, že fotky z D80 a Hasselblada 39MPix jsou stejné, a to podle fotek na webu je přinejmenším odvážné tvrzení, které by znamenalo, že ti fotografové, co si koupí toho Hasselblada jsou nejspíše jen exhibicionisti. Nemluvě o těch, kteří si pořídí např. D300, to jsou pak úplní idi*ti, neb tady na webu ty fotky z D300 vypadají stejně jako např. ze Samsungu NX 11 :-)

Citovat příspěvek

Autor: Martin Sevcik

13:19:23 06.10.2011

Né není, ale nám ty foťáky vydrží delší dobu, takže nepotřebujeme furt něco novějšího. ;) :D

Citovat příspěvek

Autor: ce

13:18:55 06.10.2011

oproti D70 obrovský skok.
Niekto z klubu tých čo môžu radiť tu dával fotky z D80 a Hasselblada 39MPIX -nebol tam vidieť temer žiadny rozdiel.

Citovat příspěvek

13:14:49 06.10.2011

jestli to dobre chapu, D80 ma podobny streva jako D200 a D90 je o generaci novejsi?
jinak dekuju za komentare :)
a propos, to je konkurence tak pozadu oproti nikonu?

Citovat příspěvek

13:09:37 06.10.2011

:) ... presne tuhle otazku si sam pokladam a nenachazim presnou odpoved, pokud by mi nejaka tisicovka navic prinesla lepsi kvalitu, tak ji radsi prihodim ... prece jenom nekupuju fotak na pul roku ....
rekneme ze rozumny strop bych videl kolem 10 tisic ... absolutni strop bych videl na 15tisicich (ale to je opravdu totalni maximum, radeji o _hodne_ mene)
D80 jsou v bazarech docela za zajimavy ceny ... jak velky by to byl upgrade proti D70 ? - co se tyce rozliseni tak mi 6MPx v podstate staci, A4ky z toho tisknout jdou a vetsi jsem tiskl jen jednou :)
podle fotek D80 vypada, ze by mohla byt stejnej "drzak" jako D70 :)

Citovat příspěvek

Autor: postul

13:04:33 06.10.2011

Ta bazarová D80 je dobrá volba. Dá se pořídit za nějakých 6 tisíc v solidním stavu, z vlastní zkušenosti vím, že vydrží docela dost. Pokud chceš něco nového, cenově je docela zajímavá D90 (dá se sehnat za 16 v kitu s 18-105VR)

Citovat příspěvek

Autor: bob222

12:55:43 06.10.2011

Základná otázka je do koľko si schopný ísť. Najlacnejšie upgrade budú asi nejaké tie D-80 z bazáru.

Citovat příspěvek

Musim upgrade a za co?

12:16:16 06.10.2011

Ahoj vsichni,
moje situace je asi takovahle:
mam D70 + 18-55 non-vr, ale moje milovana D70tka posledni dobou cim dal casteji a) hazi CHA error, b) se mi nevraci zrcatko pri expozici. Je na ni nafoceno hodne - odhadem tak 30k, mozna vic.
Moje prvni otazka na zdejsi moudre - sla by _levne_ opravit? Jelikoz to telo ma v dnesni dobe uz hodnotu temer nula nula nic, nema cenu do nej davat nejaky vetsi financni prostredky.
Druha otazka, aneb pro me worst case scenario - budu ji muset v dohledne dobe vymenit, za co? Momentalne se moc v nabidce dslr nevyznam, modelu je milion (ne jako tenkrat) a to jeste v ruznych "s" a jinych verzich.
Co fotim - hlavne cestovni foto (tudiz v podstate vsechno), hodne cestuju, takze mi ta D70tka vyhovuje, protoze vydrzi opravdu tvrdy zachazeni (nekteri by mi asi ruce urazili za to, co ta moje holka prezila) - co sem mel v ruce nejakej dnesni low-end, tak se mi zda takovej min bytelnej (je to jen pocit, nebo realita?).
Co bych si predstavoval - co nejlevnejsi (jsem student, na novej fotak si budu muset poctive vydelat, takze za kazdou korunu, o kterou to bude levnejsi uvitam), bytelny (aby zase nejakej ten patek vydrzel), bazar mi nevadi (tuhle jsem taky kupoval z druhe ruky), kdyz uz bych musel upgradovat, tak bych asi i koupil nejakej VR objektiv (pokud by to byl nikon tak napr zase 18-55 ale VR), idealne s 52mm filtrama (to uz by byla takova tresnicka na dortu) :) ...
Preference ohledne znacky nejak nemam, nikon mi urcite vyhovuje, ale vice mene je mi uplne sumak co je na tom fotaku za napis, dokud to foti a) pekne (napr. kamaradovi ted nejakej novejsi nikon (jestli D60?) silene posterizuje), b) nemusim se bat o fotak pri kazdym stouchanci.
Napada nekoho nejakej tip ? :)

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: