Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Objektiv má zásadní vliv na barvu?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Objektiv má zásadní vliv na barvu?

Autor: HonzaXXXXXXXXXXX

9:20:47 17.08.2011

taky potvrzuju ze Tamron 17-50 ma barevny podani viditelne odlisny od Nikkoru a jeste vic to asi rozhazuje AWB...

Citovat příspěvek

Autor: ladysk

6:36:48 17.08.2011

landov: naprosto stejné zjištění - když jsem poprvé kouknul na svoje fotky z T 17-50 / verze bez stabiliz. /, hořce jsem zaplakal, do čeho jsem to vlezl. Ale po bližším průzkumu je to jen o " studenosti " , např. ostrost je naprosto v pořádku - jen ten první dojem, to byl šok.. :D

Citovat příspěvek

Autor: Wenet

0:27:46 17.08.2011

Taktéž pamatuji z doby filmu, hlavně diáků, různé podání barev objektivů. I v produkci vých. Němců byly rozdíly.

Citovat příspěvek

Autor: bmx

17:31:29 16.08.2011

co pamatuji z ery kinofilmu...moc skel jsme nemeli...Tessar 50 mm, doplnoval se sky-ligt filtrem a vysledky byly dobre, Pancolar 50 mm, chodil dobre i bez filtru... ;)

ten sky-ligt filtr od Pentaxu, 49 mm, mam dodnes, jako vzpominku na dobu, kdy jeho cena odpovidala 22 svitkum kinofilmu, ruske produkce...( to aby se lepe porovnavalo, stal10 Kčs)

a to bylo tenkrat dost... ;)

Citovat příspěvek

Autor: m.e.

17:05:45 16.08.2011

[ital]To jako nějaký objektiv vybočuje z obecného neutrálního zpracování světla? [/ital]

Ano, vybocuje. Uz treba proto, ze objektivy se delaji s nekolika druhu skel s ruznym slozenim. Ale kdyz nekdo rekne v dnesni digitalni dobe, ze objektiv ma pekne barvy, tak tim nejspis mysli jejich sytost a ne to, jestli ma objektiv barvy studene nebo teple.

[ital]Žiji v přesvědčení, že na barvu má zásadní vliv jen snímač a zpracování informací z něj. A samotný objektiv přestože jistě průchod světla omezuje, nijak se na něm výrazně nepodepisuje a barvy na fotografii čistě záleží na vyvolání. [/ital]

Zadny objektiv neni dokonaly a u nekterych vice nez u jinych dochazi k degradaci barevneho kontrastu. Podivej se na fotky v tomhle threadu - http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1027313, zejmena na ty focene s 28mm objektivem.

Citovat příspěvek

Autor: Karlikamater

16:52:33 16.08.2011

Ještě malé doplnění......každý máme jiný barvocit,takže pokud na jednom zkalibrovaném monitoru promítnete fotky z několika objektivů více lidem,tak se dočkáte pěkně rozdílných odpovědí co vnímají jako objektiv s barevně neutrálním podáním,který je ,,teplejší" a který naopak ,,studenější" ;).
Ostatně stačí už když se v obchodě sejde čtyřčlenná rodina u ,,stěny" z běžících LCD televizí a mají se shodnout kterou vezmou,protože má ,,nejlepší" obraz a ,,nejpřirozenější" barvy.... :D
Karlík
PS:i já mám z éry SLR zkušenost s objektivy s teplejším nebo studenějším podáním.Častěji než na sklo, jsem se setkával se svalováním ,,viny" na použitý druh materiálu na protiodrazných vrstvách.

Citovat příspěvek

Autor: .

16:24:50 16.08.2011

Adjsk.... ale ony projdou všechny barevné délky, jen některá je nepatrně zatlumená. Mluvit o velkých rozdílech je nesmysl, pokud fotky prohlížíme na monitorech. A ani tiskárny nejsou většinou stoprocentní.

Pokud si pamatuješ ze školy, každý lom světla ( každá optická hrana) znamená rozložení jeho barevného spektra. Optici to umějí docela slušně srovnat kombinací spojek a rozptylek ze skel různého indexu lomu, někdy se to ovšem nepodaří zcela a pak má objektiv "barevný nádech". Ovšem podstatně větší brajgl v tom dělá samotný filmový materiál, vyvolávací proces - a o digi soustavě ani nemluvě.

Složení optického skla je většinou výrobním tajemstvým a tak není zcela jednoduhé například něco od někoho okopírovat. Řeči o dražším nebo levnějším skle jsou jen marketingové kecy, Nikon nebo Canon dělají objektivy jen po své přístroje, kdežto Tamron a Sigma je dělají pro všechny (a nemusí z nich dotovat výrobu velmi drahých profi skel). Však také značná část majitelů Nikonů, Canonů či Pentaxů používá ke své spokojenosti mnohem levnější Sigmy nebo Tamrony.

Mimochodem, bublinky v optickém skle nebyly prý na závadu, dukud Japonci nepředvedli, že optické sklo se dá udělat bez bublinek. :D

Citovat příspěvek

Autor: Sirkeci nezalogovaný

16:14:32 16.08.2011

akjsdkjaksjdk: v některých testech se bere ohled na barevné podání, většinou je to formou srovnávacího snímku několika objektivů. Ono to stejně ale podle mě moc lidí nezajímá, protože barevné podání není vada, ale dost subjektivní charakteristika, která se navíc dá nedestruktivně korigovat postprocesem. Každého spíš zajímá ostrost a barevné vady, které prostě ani postprocesem neodbouráte...

Citovat příspěvek

Autor: landov

16:12:25 16.08.2011

Tomas_X: OK beriem. Ale je trsoku nefer porovnavat profi sklo N 17-55 s Tamronom 17-50, ktory stoji zlomok ceny, nemyslis? Ja sam mam T 17-50 a farby ma naozaj trochu studenejse ako N 35/1,8, ovsem nic tragicke. Myslim si ze T je za tie peniaze to najlepsie co sa da v sucasnosti kupit ako zakladny zoom pre amatera na bezne fotenie. (tu)

Citovat příspěvek

Autor: akjsdkjaksjdk

16:00:32 16.08.2011

Je zajímavé, že se to netestuje. Změna vlnové délky je jednoduše měřitelná, stačí pár hodnot ze spektra a bylo by jasné v jaké části a kam objektiv ustřeluje.

Jsem si opravdu myslel, že tohle je již vymakané, že to nestojí za posuzování. Ale když nějaká část světla neprojde, nic už to zachránit nedokáže.

Citovat příspěvek

Autor: Jirka X

15:49:38 16.08.2011

Mohu to jenom potvrdit. Jsou "teplejší" a "studenější" objektivy. A v době filmových aparátů to mívalo i vliv na volbu objektivu.

Citovat příspěvek

Autor: gerg

15:02:57 16.08.2011

Abyste věděli, že to výrobci objektivů nemají vůbec jednoduché,
přikládám jeden článek z knihy o fotografické technice.

Citovat příspěvek

Autor: Sirkeci nezalogovaný

15:00:52 16.08.2011

Podle mojí zkušenosti platí: co objektiv (model, nikoliv kus), to jiné podání barev. A mnohdy se barvy liší opravdu dramaticky a na první pohled. Některá skla jdou víc do studena, jiná do tepla, jiná podávají slabší kontrast, takže barvy nejsou tak syté. A právě to se mi na tom líbí, že není každé sklo stejně dokonalé, ale každé má svou charakteristiku, svou "chuť". Rád používám stará manuální skla, kde jsou ty rozdíly opravdu velké a potom je hezky vidět už z fotografie, která byla focena jakým sklem, ty fotky jsou prostě osobitější.

Jinak na barvy bude mít určitě vliv už samotné sklo čoček (jeho chemické složení) a antireflexní vrstvy, které fungují jako takové filtry...

Citovat příspěvek

Autor: anous

14:42:51 16.08.2011

gerg
Jo driv to byla jina. Treba takova krajina do tepla.

Citovat příspěvek

Autor: gerg

14:40:21 16.08.2011

Nevím co je tady k divení.
Před mnoha lety se běžně uvádělo, že ten a ten objektiv podává barvy v teplejším, nebo studenějším
podání.
Nebylo to sice nic zásadního, ale bylo to tak.
Jo a ještě ty často uváděné bublinky, které děsily a děsí nové majitele, byly důkazem, že se jedná o kvalitní
optické sklo.

:)

Citovat příspěvek

Autor: anous

14:05:09 16.08.2011

Jo driv to byla jina. :) Myslim, ze se dockame mnohem mnohem vetsi sody nez objektiv ma pekne barvy. Mozna se z toho krivule otoci az do .... a lehne i snimac. :)

Citovat příspěvek

Autor: crusoe2

13:50:47 16.08.2011

akjsdkjaksjdk - v každém objektivu je množství čoček z různých typů skel kvůli lomu světla a jiným vlastnostem, takže výsledem je asi složitější než jen "oranžový filtr"... ale je to jen dohad ;) zřetelně jsou vidět spíše rozdíly v kontrastu a sytosti barev a to měl asi výrok "objektiv má pěkné barvy" zanamenat...

Citovat příspěvek

13:38:01 16.08.2011

crusoe2: Snad ne. Na náš objektiv XY již nemusíte používat oranžový filtr, je již integrován, kupujte.

Raději budu to brát, že se dotyčnému líbí vyvolané fotografie udělané tím daným objektivem, kterému potom pochválí barvy. :-)

Citovat příspěvek

Autor: crusoe2

13:29:31 16.08.2011

sklo v objektivu může mít nějaké nechtěné zbytkové tónování, takže působí jako lehký filtr... bylo by spíš záhadou kdyby všechny měly "obecně neutrální zpracování světla" ;)

Citovat příspěvek

Autor: LudekBrno

13:27:08 16.08.2011

Osobně bych řekl, že výraz "se dost liší" je už poněkud přehnaný. Podle mě je to v naprosté většině v rozmezí toho, co vyrovná AWB a na výsledku se to viditelně skoro neprojeví. Ty rozdíly jsou spíš v přenosu kontrastu (což si někdo může vykládat jako lepší barvy) a často jen tím, že u některého objektivu jsou lepší anitreflexní vrstvy (a také rozdílný počet čoček), u jiného horší a nebyl jejich vliv vyloučen při srovávání. Takže bych z toho rozhodně nedělal nějakou vědu a je to asi to poslední, co bych při výběru objektivu zkoumal. Ostatně pokud vím, tak ani renomované testovací weby se tím nějak zásadně (vůbec) nezabývají.

Citovat příspěvek

Autor: Lukas_highenergy.cz

13:21:07 16.08.2011

Třeba u starších M42, co jsem měl možnost vyzkoušet se ty barvy opravdu liší a někdy dost. Ale nevím co z toho je dané konstrukcí skla a co stářím... Zas tolik jsem to nezkoumal - nejsem žádný testovač :-)

Citovat příspěvek

Objektiv má zásadní vliv na barvu?

13:07:06 16.08.2011

Narazil jsem tu mockrát na "objektiv má pěkné barvy". Tak se chci zeptat co mně uniká?

To jako nějaký objektiv vybočuje z obecného neutrálního zpracování světla? Žiji v přesvědčení, že na barvu má zásadní vliv jen snímač a zpracování informací z něj. A samotný objektiv přestože jistě průchod světla omezuje, nijak se na něm výrazně nepodepisuje a barvy na fotografii čistě záleží na vyvolání.

Doufám, že není myšleno designové barevné provedení toho kterého objektivu. :-)

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: