Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

monitory iMac

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: monitory iMac

Autor: Navratil

8:09:50 27.11.2009

Přesně tak, 375 Cd je dost brutálních. Zatím, co jsem měl možnost Apple monitory poznat, jejich možnosti nastavení jsou takové, že Apple zřejmě usoudil, že pro uživatele je maximálně vyčerpávající, pokud monitor má víc ovládacích prvků, než jas (stylem stupnice z několika čtverečků, které zároveň s jasem přibývají či ubývají) a vypínač (někdy ani ten ne).
Běžte do nejbližšího Apple obchodu a nechte si to předvést. Chtějte ukázat korekci jasu (přesně podle např. procentuálních hodnot), nastavení jeho chromatické teploty (na D50), případně doladění RGB kanálů (samozřejmě každý zvlášť, stejně jako jas). Pak pochopíte. Monitor bez těchto ovládacích prvků totiž „neodladíte“. Sice pomocí sondy zkalibrujete, ale nebude to za ty prachy adekvátní výsledek (protože se kalibrace bude odehrávat ořezáváním LUT v grafické kartě na 8 bitech).
Apple monitorů jsem kalibroval poměrně dost na to, abych si o nich mohl udělat takový názor, jaký v současnosti mám. Nedívám se na to z pohledu uživatele (které mohu jen litovat), ale z pohledu kvality barev a kalibrace. A vždy, když se měl dotyčný uživatel ptal, jaký mám na jeho sestavu pro grafiku názor, na rovinu jsem řekl, že na profesionální grafiku to prostě není.
Pro profesionální použití tyhle monitory nejsou, pro běžného ouřadu určitě…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: PaXXX

0:02:45 27.11.2009

Dobrý večer,
pánové, velmi děkuji za odezvu.

Pane Navrátile, máte naprosto pravdu; určitě bych se nechtěl dostat do situace, že bych koupil a pak litoval - pro mě to jsou (žel) hodně velké peníze (grafiku dělám sice dlouho, ale, podle zisku, spíš jako hobby)) a krásu sice nezavrhuji, ale ano, prioritou je výkon a kvalita.
Dosud mě nikdy ani nenapadlo uvažovat o "vše v jednom" (nemám sice CG, ale (mně) vyhovující monitor "zkalibrovaný" = zpětně odladěný na ofsetovou tiskárnu). Až nyní, poté co Apple zabudoval do iMacu IPS a slyšel jsem na něj dost chvály. Ale to je to, někomu se třeba líbí "nadherne farebne" fotky...

Nenašel jsem ani nějakou rozumnou recenzi, ani podrobnější parametry, jen jas 375 cd/m2 a to mě trochu vystrašilo, nevím, jestli to jde dostatečně snížit.
Tady bych poprosil JoeMa o konkretizaci, proč "sediet u toho 8 a viac hodin denne a pracovat v CS a pod. nevidim realne"

Pokud někdo další má ještě nějaké poznatky, budu vděčný. Snad Vám to, pane Navrátile, nebude, ve Vaší poradně, vadit.

Děkuji!

Citovat příspěvek

Autor: JoeM

13:03:19 26.11.2009

Skusim napisat moje skusenosti. Ja naopak som prudko "Apple positive" a to už dlhe roky.

Pan Navratil ma ale pravdu. Prave preto som zvolil namiesto iMac 27" variantu 21,5" s lepšou grafikou a k nemu som pripojil CG222W (redukcia mimi DP na DVI - cca 34€, kedze najnovsi iMac nema DVI ). Spolu na stole vyzeraju naozaj uzasne :)

Kombinacia je to vyborna, vykonovo s 8GB RAM na grafiku iMac bohato staci (predtym som mal stvorjadrovy PowerMac G5 Quad a je to minimalne zrovnatelne) a CG spolupracuje perfektne. Display iMacu je skvely na TV, filmy a "nadherne farebne" fotky, pracovat solidne sa na nom ale naozaj neda...

Citovat příspěvek

12:37:01 26.11.2009

Dobrý den,
v žádném případku nejsem „nepřítelem Apple“. Naopak, pokud si projdete historii Poradny, zjistíte, že mi na „železe“ ani tak nezáleží, jdu pragmaticky po faktech a realitě. Žabomyší války „mac versus pc“ mne tedy nechávají zcela lhostejným. Takže pokud je Vám bližší platforma Apple, pak ano, jděte do toho (a neuděláte chybu, úplně stejně tak jako kdybyste šel do např. dnes Win7). Pokud ale chcete i dobré, kvalitní a barevně spolehlivé zobrazení, kupte si k němu monitor třídy CG od Eiza.
Ano, řešení „vše v jednom“ je sice na pohled krásné, ale zamyslete se nad tím. Jde Vám jen o to, co je na Vašem stole krásné a nebo o skutečný výkon a kvalitu? Pak už ale nemáte moc na výběr a je jasné, že řešení „vše v jednom“ musíte opustit a jít do řešení kombinovaného, jak už jsem se zmínil…
Neuspěchejte to a v klidu si to promyslete, než utratíte peníze, které pak nepůjdou vrátit zpět.
S pozdravem
Viktor N.

PS: nestihl jsem se podívat na tech. specifikace iMac27. Pokud to má DVI výstup pro sekundární monitor, dalo by se to použít tak, že byste měl k tomu CG na barvy a zbytek byste používal na apple monitoru. Bylo by to také řešení — sice dražší, ale fungovalo by to…

Citovat příspěvek

Autor: PaXXX

11:09:42 26.11.2009

Dobrý den,
pane Navrátile, rozhoduji se o koupi nového iMac 27" a sháním k tomu relevantní informace (dělám grafiku/DTP na Macu, řešení "vše v jednom" jsem dosud nikdy neměl). Promiňte, pokud se mýlím, ale mám (z minulosti) pocit, že nejste zrovna přítel Applu. Dovolte otázku, máte s uvedeným iMacem nějakou zkušenost, viděl jste ho/vyzkoušel v praxi?
Nechci zde vyvolávat nějaké spory, jen se snažím najít objektivní (pokud možno) informace, rady, zkušenosti.

Děkuji!

Citovat příspěvek

22:05:34 23.11.2009

Ano, sonda to pak taky nastaví. Ale pokud monitor neumí hýbnout ničím jiným, než jasem, pak to sonda musí nastavit přes LUT grafické karty. No a pak samozřejmě dochází k degradaci, neb taková korekce je již (díky nemožnosti doladit to přes ovládání monitoru) docela razantní…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Izak

22:01:39 23.11.2009

A naco by mel monitor neco umet nastavit, pokud to nastavi spravne sonda ?

Citovat příspěvek

Autor: LadaLUNI

13:06:58 05.11.2009

Děkuji p. Navrátil a ostatním za potvrzení mé předtuchy. Projdu ještě nějaké diskuze ohledně monitorů či nové téma, které se objevilo asi před dvěma dny. Nyní používám asi 2-3 roky staré Eizo S2110W, které bylo spíše prezentováno pro CAD, ale me zcela perfektně zatím vyhovuje.

Ještě jednou děkuji

ladaluni

Citovat příspěvek

Autor: JoeM

11:04:34 04.11.2009

Dovolim si uverejnit moj dnesny postreh z 27" iMacu:

nadherne ako TV alebo panel na prezentaciu fotiek z dovolenky, fakt krasa. Ale sediet u toho 8 a viac hodin denne a pracovat v CS a pod. nevidim realne ... Sam riesim problem novej zostavy a jednoznacne je iMac dobry stroj na Adobe CS a upravu fotiek. Vykonom. Je to sice divne, ale ine riesenie (okrem brutalne drahych a na grafiku v podstate zbytocnych MacPro) u Applu grafici, aj ked je to smutne, dnes nemaju. Takze staci dokupit k iMacu dobry monitor (...dost dobra ironia) a budete spokojny.

Citovat příspěvek

9:57:43 04.11.2009

No, jestli budou mít ke štelování víc, jak jen „vypnout/zapnout“ a „nastavení jasu na desetičtverečkové stupnici“, pak mohou být pro někoho možná zajímavé…
S pozdravem
Viktor N.

PS: pánové, tohle není na grafiku, to jsou počítače především do domácnosti a do kanceláře, vzpamatujte se! :–)

Citovat příspěvek

Autor: cybi

9:43:02 04.11.2009

mne by zajimalo jak na tom budou nove 27 IPS iMacy... .

Citovat příspěvek

21:43:48 03.11.2009

Jestli Vám mohu doporučit — těmto verzím monitorů se vyhněte zdaleka bez ohledu na to, k čemu byste je připojil. Apple u svých monitorů většinou nepředpokládá, že by uživatel byl schopen mentálně zvládnout víc, než maximálně tak nastavení jasu. Pro pouhou textovou sazbu je to možná postačující, pokud ale máte ambice na případnou kalibraci monitoru a jeho případné podrobnější nastavení (chromatická teplota, gamma, případně i doladění separátně v RGB kanálech), sáhněte po něčem jiném.
Myslím si, že např. EIZO by byla jistě dobrá volba…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

monitory iMac

Autor: LadaLUNI

20:03:23 03.11.2009

Dobrý den, mohu jen krátký dotaz ohledně monitorů iMacu.

Moji prací je z 75 % montování zakázek na arch pro tisk - dodaná data, ale nyní se objevila potřeba i hodnotit fotografie (+úprava) před tiskem na fotopapír nebo plátno na Epson Stylus Pro 9900.

Máte nějaké zkušenosti, doporučení nebo se raději této verzi monitoru s pc dohromady vyhnout??
Děkuji

ladaluni

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: