Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Příprava pro tisk - Photoshop

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Příprava pro tisk - Photoshop

Autor: Navratil

10:53:04 23.10.2009

Onen mail je trochu matoucí, těch 540×720 je tiskové rozlišení, to znamená rozlišení, do kterého si to RIP pro tiskárnu vyrastruje. S rozlišením (Vámi) připravených dat to už má docela malou souvislost.
Pokud to budou propagační materiály, musíte si uvědomit, jaká je pohledová vzdálenost. Pokud je pohledová vzdálenost dejme tomu do 60 cm, ponechte rozlišení 300 DPI. Pokud je pohledová vzdálenost okolo metru, stačí (více než) bohatě 200 DPI a tak dále. (brano z pohledu požadavku vysoké kvality) Samozřejmě že by bylo lepší, kdybyste to vysázel například v InDesignu, Illustrátoru či Corelu a ponechal texty s písmem a vyexportoval to do PDF, EPSu a tak dále. Tím by bylo zajištěné, že text by se vyrastroval v RIPu v jeho maximálním použitém rozlišení (540×720) a byl by maximálně kvalitní a ostrý.
Pokud nemáte nazbyt a prostě to bude z Photoshopu — dáte-li rozlišení 300 DPI, půjdete na jistotu…
Výsledné bitmapy uložte pokud možno ve formátu TIFF se zapnutou LZW kompresí. V určitých případech by Vám totiž ztrátová JPEG komprese mohla zaškodit.
Podle požadované kvality tisku nezapomeňte tiskárnu požádat o zapnutí většího počtu průchodů. Těch 540×720 je jeden parametr, druhým parametrem je počet průchodů (a tedy kvalita tisku, čím vyšší počet průchodů, tím vyšší kvalita tisku) a pak ještě UniDirection (ještě vyšší kvalita), případně BiDirection (potenciálně o něco horší kvalita)…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Swenny

23:54:23 22.10.2009

Dobrý večer,

děkuji za odpověď.

budou se tisknout, propagační materiály takže tam budou texty a obrázky. Ve photoshopu jsem tedy zvolil rozlišení 300 obr. bodů/palec. Avšak, dostávám se do problému, jelikož se bude jednat o tisk o minimální velikosti 90x90cm začínají být obrázky ztrátové...

cituji úryvek emailu od "tiskárny" :
"předpokládám, že se jedná o grafiku na pulty,
rozlišení bych u tohoto typu grafiky volil 96 DPI, pokud budou data jako tiskové PDF a loga vektorová stačí 72 DPI pro rastry. (při velikosti 1:1) toto je rozlišení pro přípravu dat, rozlišení tisku bych každopádně volil 720x540 DPI ne méně"

Vše ostatní je bez problému, jenom si opravdu nejsem jistý jaké to rozlišení mám do photoshopu vlastně zadat.

Děkuji za radu

Citovat příspěvek

Autor: Michal Kovar

23:38:53 22.10.2009

Pro tisk na plotteru ve většině případů stačí efektivní rozlišení bitmap (barevných a ve stupních šedi) kolem 150 PPI.(pixel per inch).
Nebál bych se toho ani v tomto případě (záleží ale také na obsahu bitmapy - máte-li tam např. texty nebo jiné ostré hrany - šel bych na 300 PPI)
Hodnota, kterou jste od tiskárny obdržel - 540x720 DPI (dot per inch) určuje parametry se kterými bude plotter tisknout.
Bohužel se tyto dvě jednotky (DPI a PPI) běžně zaměňují i v "odborné" literatuře.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

21:40:44 22.10.2009

Vzhledem na rozlišení 540×720 bych hádal na digitální tisk (Mimaki, Epson, Roland, Mutoh, …). Přípravu grafiky dělat v nesymetrickém rozlišení 540×720 by bylo poněkud pošetilé (ne-li dokonce nemožné).
Navíc tiskové rozlišení 540×720 je poněkud něco odlišného od rozlišení vlastní grafiky. Abych to zjednodušil — 300 DPI bude v tomto případě skutečně stačit. No a co se týče 8/16 bitů — pokud grafika nebude obsahovat nějaké náročné a jemné barevné přechody, 8 bitů bude stačit bohatě.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Příprava pro tisk - Photoshop

Autor: Swenny

20:35:57 22.10.2009

Zdravím,

měl bych takový dotaz, připravuju grafiku pro firmu k tisku. Bude se jednat o velikosti min 90x90cm.

Režim barvy mám samozřejmě CMYK, tady je první dotaz a sice kolik bitů 8/16? Další dotaz je na rozlišení/DPI všude čtu, že ideální je rozlišení o velikosti min. 300DPI, mě bylo řečeno, že rozlišení tisku mám zvolit minimálně 720x540 DPI což ale vůbec nevím co znamená, jelikož jsem v Phostoshopu tuto možnost zadání nenašel.

Mohl by mě někdo říct kolik DPI mám teda zadat? Jestli 720x540 DPI odpovídá cca těm 300 DPI nebo podle čeho se mám řídit.

Předem mnohokrát děkuju

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: